Skocz do zawartości

Over pitching drożdży piwowarskich


karczmarz

Rekomendowane odpowiedzi

Wiele osób pisze, że po zlewaniu piwka na cichą od razu do tego fermentora z gęstwą leją nową brzeczkę. Zastanawia mnie jak te piwa wychodzą i czy po skończonej fermentacji gęstwy jest dużo więcej niż po pierwszym piwie?

 

Jeżeli chcesz mieć realny wpływ na profil piwa - nie powinieneś tak robić. Ale jeżeli chcesz mieć piwo, nie ważne jak wyjdzie - jak najbardziej można :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatek do mojego wczorajszego wpisu:

 

RIS wesoło bulka. Stoi w piwnicy w temp. otoczenia 10 st.C. Temp. fermentującego piwa po 24 godzinach od zadania drożdży: 14 st.C. Temperatura zalecana prze WhiteLabs do fermentacji szczepem WLP 001: 20-23 st.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatek do mojego wczorajszego wpisu:

 

RIS wesoło bulka. Stoi w piwnicy w temp. otoczenia 10 st.C. Temp. fermentującego piwa po 24 godzinach od zadania drożdży: 14 st.C. Temperatura zalecana prze WhiteLabs do fermentacji szczepem WLP 001: 20-23 st.C.

 

W połączeniu z tym jaką ilość gęstwy zadajesz to można by rzec, że wypisujesz tu jakieś piwowarskie herezje ;)

Edytowane przez PawelH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W połączeniu z tym jaką ilość gęstwy zadajesz to można by rzec, że wypisujesz tu jakieś piwowarskie herezje ;)

Robię to co mi działa. Wbrew opiniom krążącym na mój temat, jestem bardziej praktykiem niż teoretykiem :)

Wrzuciłem te dwa posty powyżej dla kontrastu, żeby pokazać że tak też można :)

 

PawelH, 6 grudnia zobaczysz o Kim piszesz... Może kiedyś gdy będę miał udane swoje piwo to napiszę do Dagome o wymianę online :)

A potem się okaże, że masz lepsze ode mnie :)

 

Dagome, w zasadzie zrobiłem coś podobnego - daj kiedyś znać, czy czasem nie będziesz miał aromatów autolizy.

Autolizę masz wtedy jak drożdże zdychają. Ja nie widzę powodów dla których miałyby u mnie zdychać. Gęstwa czysta i świeżutka, zadana do brzeczki 24 godziny po zebraniu. Brzeczka z solidną porcją pożywki. Start fermentacji po 5-6 godzinach. Nie będzie żadnej autolizy.

Prędzej spodziewał bym się autolizy w wersji z 2 litrami gęstwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię to co mi działa. Wbrew opiniom krążącym na mój temat, jestem bardziej praktykiem niż teoretykiem :)

 

Wrzuciłem te dwa posty powyżej dla kontrastu, żeby pokazać że tak też można :)

 

Dagome i własnie dlatego stąd mój komentarz :) Jak ma się Twoja ilość zadawanej gestwy do tego co podaje najczesciej uzywany tutaj kalkulator sluzacy do obliczania ilości zadawanych drozdzy :) Efekty znamy wszyscy, czyli wiadomo że działa :) No i własnie pytania: jakiej pozywki uzywasz i jak napowietrzasz brzeczke?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma się Twoja ilość zadawanej gestwy do tego co podaje najczesciej uzywany tutaj kalkulator sluzacy do obliczania ilości zadawanych drozdzy

Nie wiem czy Dagome liczył, ale kalkulator podaje 140 ml swieżej zdrowej gęstwy dla 14C (coś między lager a górniak), 1.1 OG, 5,5gal, więc chyba 120ml też jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej pożywki używasz?

zapewne

http://www.homebrewi...-10g-p-587.html

;)

Dokładnie. Używam pożywki Wyeast Nutrient Blend. Z tym, że kupuję w Centrum Piwowarstwa, bo tam mają w normalnych ilościach, a nie homeopatycznych.

 

Jak ma się Twoja ilość zadawanej gestwy do tego co podaje najczesciej uzywany tutaj kalkulator sluzacy do obliczania ilości zadawanych drozdzy

Nie wiem czy Dagome liczył, ale kalkulator podaje 140 ml swieżej zdrowej gęstwy dla 14C (coś między lager a górniak), 1.1 OG, 5,5gal, więc chyba 120ml też jest ok.

 

Kalkulator, którego używam i z którym jestem skalibrowany ( http://www.mrmalty.com/calc/calc.html ) pokazuje dokładnie 199 ml.

 

Często jest podawane, że WLP001 to odpowiednik Wyeast 1056. A tym drożdżom niestraszne dolne temperatury górnej fermentacji.

 

Sporej części drożdży górnej fermentacji nie straszne są niskie temperatury, tylko trzeba wiedzieć co się robi i na co można sobie pozwolić, a także stosować schemat wzrastających temperatur fermentacji.

 

Robię to co mi działa. Wbrew opiniom krążącym na mój temat, jestem bardziej praktykiem niż teoretykiem :)

 

Wrzuciłem te dwa posty powyżej dla kontrastu, żeby pokazać że tak też można :)

 

Dagome i własnie dlatego stąd mój komentarz :) Jak ma się Twoja ilość zadawanej gestwy do tego co podaje najczesciej uzywany tutaj kalkulator sluzacy do obliczania ilości zadawanych drozdzy :) Efekty znamy wszyscy, czyli wiadomo że działa :) No i własnie pytania: jakiej pozywki uzywasz i jak napowietrzasz brzeczke?

 

Ja względem kalkulatora mrmalty stosuję zwykle 50-75% tego co mi pokazuje, przy gęstwie średnio-gęstej. Warunek świeże, zdrowe drożdże i kontrola temperatury fermentacji.

Natleniam niestety dziadowsko. Przy zlewaniu wężykiem schłodzonej brzeczki + mocne wstrząsanie fermentorem przez 5 min. Na niektórych drożdżach działa ok, na innych niestety nie wystarcza i efekt jest hmmmm... taki sobie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natleniam niestety dziadowsko. Przy zlewaniu wężykiem schłodzonej brzeczki + mocne wstrząsanie fermentorem przez 5 min. Na niektórych drożdżach działa ok, na innych niestety nie wystarcza i efekt jest hmmmm... taki sobie ;)

 

Spróbuj metody, którą ostatnio nagrałem specjalnie dla Ciebie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natleniam niestety dziadowsko. Przy zlewaniu wężykiem schłodzonej brzeczki + mocne wstrząsanie fermentorem przez 5 min. Na niektórych drożdżach działa ok, na innych niestety nie wystarcza i efekt jest hmmmm... taki sobie ;)

 

Spróbuj metody, którą ostatnio nagrałem specjalnie dla Ciebie ;)

Za skomplikowane :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz co to za metoda?

Chyba że to jakaś tajemnica.

 

Tajemnica ... nie powiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Żartowałem :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.