Skocz do zawartości

Prosba o sprawdzenie receptury - Pilsner


grzegorz 2409

Rekomendowane odpowiedzi

Pilsner 15 0 Blg Zestaw surowców na 25 litrów piwa 5,4% alk.

 

Skład

 

słód Pilzneński Strzegom - 4,5kg

- słód Wiedeński - 0,5kg

- słód Monachijski Typ I - 0,2kg

- słód Karmelowy 30 - 0,2kg

- chmiel Rubin (CZ) - 10

0g

Saflafer w-34/70

 

 

Zacieranie:

 

50 - 20'

64 - 30'

70 - 30'

76 - 10'

 

Chmielenie 60 rubin-50g

Cmielenie na zimno rubin-50g

 

Fermentacja: - burzliwa w temp. 9-15 C (ok. 7 dni) - cicha w temp. 5-10 C (ok. 7 do 14dni)

 

Zestaw zakupiony w jednym ze sklepow internetowych. Chcialbym zwerfikowac podana recepture. Jest to moja trzecia warka (pierwsza z zacieraniem) a wiec ciezko cos wybrac na poczatku. Dzieki wszyskim za sugestje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 BLG? dla mnie dużo, celowałbym w 12 max 13. z 12 na pewno te drożdze sobie poradzą z 15 jako pierwsze piwo bez gęstwy lub startera może być ciężko. za długa przerwa białkowa ja bym zrobił max 10 min. co do odmiany chmielu się nie wypowiem bo nie znam ale schemat chmielenia moim zdaniem idiotyczny. tylko goryczka i na cichą ? ludzie to jest pils czemu wszystko chcecie chmielić tak jak amerykańce. Popatrz na schematy chmielenia pilsów na wiki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z 15 jako pierwsze piwo bez gęstwy lub startera może być ciężko.

Bez przesady, uwodnione sucholce bez problemu przerobiły mi 14,5blg. No, ale lżejsze pilsy wg. mnie wychodzą lepsze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast wiedeńskiego dałbym zakwaszający. Chmiel zmieniłbym na Saaz. Chmieliłbym na goryczkę, smak i aromat. Zacieranie uprościłbym 20'- 64° i 40'- 72°. Poza tym skład nie jest zły. Fermentacja na pewno trwać będzie dłużej, cichej nawet miesiąc się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast wiedeńskiego dałbym zakwaszający. Chmiel zmieniłbym na Saaz. Chmieliłbym na goryczkę, smak i aromat. Zacieranie uprościłbym 20'- 64° i 40'- 72°. Poza tym skład nie jest zły. Fermentacja na pewno trwać będzie dłużej, cichej nawet miesiąc się przyda.

 

Tylko chciałbym wykorzysta ten chmiel (rubin) szkoda żeby się zmarnował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam już rozlanego tego "pilsnera" uważam że chmielenie na zimno było tu zupełnie zbyteczne - ogólnie piwo smakuje jak owocowe, kolorem zupełnie Urquela nie przypomina . Najlepsze Pilsy wychodziły mi z samego Pilzneńskiego + marynka i coś na aromat (saaz) okolice 12Blg.

>>> czasem trzeba trochę poeksperymentować żeby dojść do tej właściwej receptury...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam, mam już rozlanego tego "pilsnera" uważam że chmielenie na zimno było tu zupełnie zbyteczne - ogólnie piwo smakuje jak owocowe, kolorem zupełnie Urquela nie przypomina . Najlepsze Pilsy wychodziły mi z samego Pilzneńskiego + marynka i coś na aromat (saaz) okolice 12Blg.

>>> czasem trzeba trochę poeksperymentować żeby dojść do tej właściwej receptury...

 

Napisz ile tej marynki i saaz i w której minucie warzenia. I czy saaz wystarczy na 30 min przed końcem. Na warke 20l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.