Skocz do zawartości

[Blog Kopyra] Hello my name is Vladimir z BrewDoga


Pierre Celis

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie bo w komentarzach Tomek napisał, że kanalizacja może pochodzić z chmieli, ba podaje przykład aromaty z amerykańskich chmieli czosnkowo-cebulowe dają kanalizę i występuje to w chmielu Summit. To prawda ktoś miał z czymś takim doświadczenie? Czy to kolejne "widzimisie" jego?

post-3297-0-14244800-1395309636_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam się z tym nie spotkałem, ale w TBN i na forach amerykańcy czasem mówią że Columbus i własnie Summit mogą dawać takie efekty. Ile w tym prawdy, to nie wiem, a do testowania tych chmieli jakoś mnie nie ciągnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście nie miałem takiego numeru, ale na przykład na HBT widziałem trochę wpisów o tych czosnkowo-cebulowych aromatach.

 

W przypadku Summita zauważyłem, że narzekali na to przede wszystkim ludzie którzy w recepturach mieli ten chmiel sypany "na smak" (10 - 20 minut przed końcem gotowania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra ale kanalizacja to zawsze mówiono że to infekcja. Tu mam zapach odpowiedzialny za to http://www.wiki.piwo.org/Merkaptany. W summicie natomiast doczytałem że ten zapach czosnkowy co ludzie czują jest bardziej taki sztuczny przechodzący w zapach chemiczny, a nie kanalizowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Birofilii w zeszłym roku raczyłeś mnie soczyście skrytykować, gdy powiedziałem że masz lekkie nuty kanalizacyjne w American Stoucie. Nie będę się spierał kto wie lepiej.

 

Powszechnie zwana kanaliza to tak jak napisałeś merkaptany. Aromaty merkaptanowe w piwie mogą się pojawiać w skutek autolizy drożdży, zakażenia oraz właśnie chmielenia na zimno pewnymi odmianami, które nie są do końca sprecyzowane. Jedni narzekają na Summita, inni na Citrę, inni na Cascade. Chmielenie na zimno wnosi niewielką ilość związków siarki do piwa, m.in. metanotiol, który ma niski próg wyczuwalności i nadaje aromatów potocznie zwanych kanalizą. To żadne "widzi mi się" Tomka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie zapach kanalizacyjny to kanalizacyjny a z czosnkowym się nie spotkałem ale uznałbym to za siarkę ale nie kanalizacyjną.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla nie zapach kanalizacyjny to kanalizacyjny a z czosnkowym się nie spotkałem ale uznałbym to za siarkę ale nie kanalizacyjną.

No właśnie bardziej bym oponował za siarką.

 

Powszechnie zwana kanaliza to tak jak napisałeś merkaptany. Aromaty merkaptanowe w piwie mogą się pojawiać w skutek autolizy drożdży, zakażenia oraz właśnie chmielenia na zimno pewnymi odmianami, które nie są do końca sprecyzowane. Jedni narzekają na Summita, inni na Citrę, inni na Cascade. Chmielenie na zimno wnosi niewielką ilość związków siarki do piwa, m.in. metanotiol, który ma niski próg wyczuwalności i nadaje aromatów potocznie zwanych kanalizą. To żadne "widzi mi się" Tomka.

No dobra http://pl.wikipedia....wiki/Metanotiol to jest dalej bardziej związek siarkowy odpowiednik metanolu, który jak piszą jest bardziej chemiczny-kanalizacyjny. Jaki jest jego próg wyczuwalności? Bo to ciekawe zagadnienie które powinno się pociągnąć dalej. Czy ktoś posiadał coś takiego w piwie, używał w/w chmieli?

 

Na Birofilii w zeszłym roku raczyłeś mnie soczyście skrytykować, gdy powiedziałem że masz lekkie nuty kanalizacyjne w American Stoucie. Nie będę się spierał kto wie lepiej.

Dziwne, kilku innych sędziów piło to piwo i żaden nie wyczuł kanalizy, lekka siarkę owszem, o czym cię powiadomiłem i nie była kanalizacyjna, co ty skwitowałeś dziwną miną i chamskim komentarzem, którego nie będę przytaczać, bo i twój i mój stan wtedy był lekko wskazujący i nas poniosło trochę, dlatego cię tak skrytykowałem. No i masz racje nie ma co się spierać kto miał rację wtedy. Tylko nie mam pojęcia po co teraz przytaczasz w tym temacie?

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, kilku innych sędziów piło to piwo i żaden nie wyczuł kanalizy, lekka siarkę owszem, o czym cię powiadomiłem i nie była kanalizacyjna, co ty skwitowałeś dziwną miną i chamskim komentarzem, którego nie będę przytaczać, bo i twój i mój stan wtedy był lekko wskazujący i nas poniosło trochę, dlatego ciętak skrytykowałem. No i masz racje nie ma co się spierać kto miał rację wtedy.Tylko nie mam pojęcia po co teraz przytaczasz w tym temacie?

 

Bo tak mi się skojarzyło. A komentarze zawsze mam chamskie ;)

 

No dobra http://pl.wikipedia....wiki/Metanotiol to jest dalej bardziej związek siarkowy odpowiednik metanolu, który jak piszą jest bardziej chemiczny-kanalizacyjny. Jaki jest jego próg wyczuwalności? Bo to ciekawe zagadnienie które powinno się pociągnąć dalej. Czy ktoś posiadał coś takiego w piwie, używał w/w chmieli?

 

Tak jak piszą głównie zapach jest zgniły, bo trzeba pamiętać że kanaliza to nie tylko zapach kanału, ale ogólnie mówiąc gnilny. Próg wyczuwalności ma już na poziomie 1,5 mikrograma na litr, co jest wartością bardzo niską. Dla porównania diacetyl to 10-40 mikrogramów na litr. Generalnie spotkałem się z tym piwach domowych i komercyjnych, jeżeli mówimy o chmieleniu, tylko i wyłącznie w piwach chmielonych odmianami nowofalowymi. Także można wysnuć tezę o instniejącej jakiejś współzalezności.

 

EDIT

 

Zresztą nawet na wiki masz wspomniane, że merkaptany dają opisane przez Ciebie wcześniej aromaty http://www.wiki.piwo.org/Merkaptany

Edytowane przez MINIAK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wiem że dają takie zapachy. Pytaniem moim było czy możliwe jest uzyskanie tego zapachu z chmieli. No to wychodzi na to, że w przy sprzyjających warunkach wyższe alkohole z związkami siarkowymi z chmieli mogą tworzyć delikatną kanalizę. Czyli też z tego co czytałem wnioskuje wada ta jest przemijająca, wraz z utylizacją zapachu chmielowego w piwie. Mam to piwko zobaczymy czy wyczuje coś podobnego.

 

A komentarze zawsze mam chamskie ;)

A i to nie jest raczej powód do dumy... Można przekazać komuś, że ma wadę w piwie w normalny sposób.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wiem że dają takie zapachy. Pytaniem moim było czy możliwe jest uzyskanie tego zapachu z chmieli. No to wychodzi na to, że w przy sprzyjających warunkach wyższe alkohole z związkami siarkowymi z chmieli mogą tworzyć delikatną kanalizę. Czyli też z tego co czytałem wnioskuje wada ta jest przemijająca, wraz z utylizacją zapachu chmielowego w piwie. Mam to piwko zobaczymy czy wyczuje coś podobnego.

 

Pewny jesteś alkoholi wyższych? Jakieś źródło? Z tego co wiem, np. wspomniany wcześniej metanotiol jest w bardzo małym stopniu produkowany przez drożdże oraz jest jednym z siarkowych elementów olejków chmielowych.

 

A i to nie jest raczej powód do dumy... Można przekazać komuś, że ma wadę w piwie w normalny sposób.

 

Pewnie można, ale to robię w metryczkach :) Jestem jaki jestem, niektórym to nie pasuje, inni tolerują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzenia naukowego nie mam, raczej to są domysły, na anglojęzycznych forach też. Możliwości jest wiele skąd się bierze w połączeniu z chmielem kanaliza, ale żadna nie potwierdzona naukowo, ktoś na czacie mówił, że coś na wykładach też o tym miał, ale tak samo nie było to rozpisywane do wzorów chemicznych. No nic chyba będzie trzeba to przyjąć że tak jest i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.