Skocz do zawartości

piwo przestało pracować


pad

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Wczoraj o godzinie 11 nastawiłem swoją pierwszą warke, użyłem do tego brewkita 1,7kg GOZDAWA ALTBIER + 1,7kg ekstratu słodowego jasnego Gozdawa + do brewkita miałem dołączone drożdże PAY7. Wszystko zalałem ok, 22litrami wody. Zrobiłem trochę bład, że na początku nie zmierzyłem BLG.

Wczoraj wróciłłem z pracy koło 22 i zdziwiłem się po piwko zaczeło już pracować, była już spora piana, z ciekawości z kranika spuściłem troszke piwka i BLG wynosiło około 8/9. Dziś koło 14 piwo w rurce nadal ładnie pracowało, teraz wróciłem i piwko już nie pracuje, a piana znikneła, BLG wynosi około 4,5. Czy możliwe, że fermentacja już się zakończyła, po 1,5 dniach? Wczoraj temperatura piwa wynosiła około 23stopni, dziś to około 20stopni, narazie przenisłem piwko w cieplejsze miejsce i troche wymieszałem.

Mam jeszcze jedno pytanie ile takie piwko będzie miało gdzieś procent, bo wyczytałem, że tylko słabe piwo tak szybko się fermentuje, a chciałbym mieć piwo trochę mocniejsze niż 2% :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn. woda w rurce pracowała, ciężko mi ogarnąć jeszcze całe forum, ale czytam cały czas i nabywam wiedzy, lecz nie mogę znaleść żeby komuś tak szybko skończyła się fermentacja.

Edytowane przez pad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciężko mi ogarnąć jeszcze całe forum, ale czytam cały czas i nabywam wiedzy, lecz nie mogę znaleść żeby komuś tak szybko skończyła się fermentacja.

Rzuć okiem na schemat, drzewko decyzyjne z wątku. Bulkomator.

 

edit: Mariusz był szybszy

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie wierz rurce. Przy mojej ostatniej warce 'bulkała' może 6-8 godzin i to naprawdę subtelnie (w porównaniu do tego, co rurka potrafi). Do 3 zeszło w 5 dni tak czy owak.

Pamiętaj też, że jeżeli gdzieś Ci się rozszczelnił fermentor (albo na zamknięciu, albo przy rurce), to rurka też będzie siedzieć cicho. Jedyny prawdziwie skuteczny sposób to pomiary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pomyślę, że zanim nastawiłem swojego pierwszego brewkita to przez dwa miesiące czytałem forum i wciąż byłem "zielony".

A niektórzy o byle głupstwo podnoszą alarm, w kółko wałkując te same tematy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Wczoraj o godzinie 11 nastawiłem swoją pierwszą warke, użyłem do tego brewkita 1,7kg GOZDAWA ALTBIER + 1,7kg ekstratu słodowego jasnego Gozdawa + do brewkita miałem dołączone drożdże PAY7. Wszystko zalałem ok, 22litrami wody. Zrobiłem trochę bład, że na początku nie zmierzyłem BLG.

Wczoraj wróciłłem z pracy koło 22 i zdziwiłem się po piwko zaczeło już pracować, była już spora piana, z ciekawości z kranika spuściłem troszke piwka i BLG wynosiło około 8/9. Dziś koło 14 piwo w rurce nadal ładnie pracowało, teraz wróciłem i piwko już nie pracuje, a piana znikneła, BLG wynosi około 4,5. Czy możliwe, że fermentacja już się zakończyła, po 1,5 dniach? Wczoraj temperatura piwa wynosiła około 23stopni, dziś to około 20stopni, narazie przenisłem piwko w cieplejsze miejsce i troche wymieszałem.

 

Czytać forum przede wszystkim. Na początek przeczytaj dokładnie: http://www.wiki.piwo...y_i_fermentacji powinno ci to wszystko rozjaśnić. Zostaw piwo w spokoju na 7-10 dni potem zmierz blg trzy dni z rzędu jeżeli będzie bez zmian lej na cichą. Jeżeli nie chcesz robić cichej co doradzam na początku przygody z piwowarstwem, po 7-10 dniach przenieś piwo w chłodniejsze miejsce (najlepiej jak najzimniejsze) na 5-7 dni i potem do butelek.

 

Druga sprawa temperatura fermentacji dlaczego taka wysoką ustawiłeś? Piwo lepiej robić w dolnych zakresach pracy drożdży, 23C to zdecydowanie za dużo w wiadrze w środku pewnie było 25-26C, drożdże mogą wtedy produkować alkohole wyższe, tak zwany rozpuszczalnik. Nie dziw się też, że tak szybko ci fermentowało w takiej temperaturze, im niższa tym dłużej przebiega, ale owocuje to często lepszym czystszym smakiem. Altbier jest piwem hybrydowym który powinno się fermentować w maks 15C, najlepiej 13-14C! Nie zdziw się jak będzie to piwo dziwne w smaku, bardzo ważne jest zapewnienie piwu odpowiedniej temperatury fermentacji. Po drugie fermentacja lubi spokój nie mieszamy podczas niej wiadrem, nie przenosimy też wiadra w cieplejsze rejony bez potrzeby (jedynym wypadkiem jest jak drożdże nie podejmują pracy albo nie dofermentowały piwa). Na przyszłość doradzam dopilnować tej kwestii ;)

 

Mam jeszcze jedno pytanie ile takie piwko będzie miało gdzieś procent, bo wyczytałem, że tylko słabe piwo tak szybko się fermentuje, a chciałbym mieć piwo trochę mocniejsze niż 2% :)

 

To jakieś totalne bzdury wyczytałeś...Niedofermentowane piwa posiadają małą ilość alkoholu, bo została w nich źle przeprowadzona fermentacja. Alkohol zależy od odfermentowania i ekstraktu początkowego, nie zmierzyłeś go to dokładnie się nie dowiesz. Z tego zestawu co opisałeś piwo powinno mieć co najmniej 12 blg na początku więc jeżeli ci zejdzie do 3-4 blg będzie miało 3,5-4,5% nie masz co się martwić % to akurat nie jest najważniejsze w piwowarstwie! Nam zależy przed wszystkim na smaku, jeżeli komuś zależy na % to powinien bimber robić albo wódkę pić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentacja skończy się dopiero wtedy ,gdy przez 2-3 dni wskazanie cukromierza się nie zmieni i Blg będzie takie samo

Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym poglądem, gdyż fermentacja mogla się zatrzymać. W pewnych okolicznościach drożdże mogą wznowić pracę, więc najbardziej wiarygodnym jest wykonanie testu FFT i porównanie odfermentowania warki. Przedmówcy przypominam dobrą radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pomyślę, że zanim nastawiłem swojego pierwszego brewkita to przez dwa miesiące czytałem forum i wciąż byłem "zielony".

A niektórzy o byle głupstwo podnoszą alarm, w kółko wałkując te same tematy....

 

heh :) ja ponad rok dokładnie czytałem oba fora. Przy pierwszej puszce byłem zieloniutki a teraz to dopiero zobaczyłem jak dużo nauki przede mną :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.