Skocz do zawartości

problem z wydajnością


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam już za sobą dwie warki , ale nadal pojawia mi się ten sam problem . Po rozlaniu do butelek uzyskuje około 17,5 - 18 litrów piwa zamiast 20. Nie wiem gdzie leży problem. Zacieram 4 kg słodu w 14 litrach . Do wysładzania dodaje około 11 litrów wody . Staram się odfiltrować brzeczkę do końca . Na dodatek do refermentacji dodaje około 0.5 - 1 litra wody z cukrem. Czy ktoś z bardziej doświadczonych kolegów mógłby mi coś doradzić ? Z góry dziękuję za odpowiedź .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam już za sobą dwie warki , ale nadal pojawia mi się ten sam problem . Po rozlaniu do butelek uzyskuje około 17,5 - 18 litrów piwa zamiast 20. Nie wiem gdzie leży problem. Zacieram 4 kg słodu w 14 litrach . Do wysładzania dodaje około 11 litrów wody . Staram się odfiltrować brzeczkę do końca . Na dodatek do refermentacji dodaje około 0.5 - 1 litra wody z cukrem. Czy ktoś z bardziej doświadczonych kolegów mógłby mi coś doradzić ? Z góry dziękuję za odpowiedź .

 

Objetosc nie jest problemem mozesz dodac wode przed fermentacja. A jak wypada gestosc poczatkowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam już za sobą dwie warki , ale nadal pojawia mi się ten sam problem . Po rozlaniu do butelek uzyskuje około 17,5 - 18 litrów piwa zamiast 20. Nie wiem gdzie leży problem. Zacieram 4 kg słodu w 14 litrach . Do wysładzania dodaje około 11 litrów wody . Staram się odfiltrować brzeczkę do końca . Na dodatek do refermentacji dodaje około 0.5 - 1 litra wody z cukrem. Czy ktoś z bardziej doświadczonych kolegów mógłby mi coś doradzić ? Z góry dziękuję za odpowiedź .

 

Objetosc nie jest problemem mozesz dodac wode przed fermentacja. A jak wypada gestosc poczatkowa?

No właśnie dodałem ostatnio około 2 litrów przed fermentacją i już osiągnąłem gęstość początkową , Wtedy było tylko około 18 litrów , nie dodawałem więcej , żeby nie obniżyć ekstraktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu masz wzór na wydajność

(ilość brzeczki w litrach*gęstość w Blg)x1,05 / zasyp w kg

ale zdaje mi się że za mało wody do wysladzania. Wode tracisz przy gotowaniu, chmieleniu, i przy przelewaniu na cichą jak również przy rozlewie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz otrzymać 20L piwa do rozlewu, przyjąłbym następujące założenie:

Straty

Ilość słodu 4kg, więc mniej więcej wchłonie tyle samo wody,

podczas gotowania odparuje Ci ok. 2-3 L,

dekantacja do fermentora to kolejne min. 0,5L,

pozostałość po burzliwej ok 1-1,5L,

suma strat ok. 9L

 

Zysk

ok. 1L wody z cukrem do refermentacji

 

Czyli żeby otrzymać 20L do rozlewu powinieneś w całym procesie użyć 28L wody do zacierania i wysładzania i jeden litr wody do refermentacji. Pozostaje jeszcze kwestia wydajności Twojej warzelni, bo być może przy takiej ilości wody będziesz musiał zwiększyć ilość słodów, żeby otrzymać oczekiwane Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na swoje warki mam wrażenie, że słód jednak wchłania więcej niż w stosunku 1 do 1

BS podaje podobnie, nawet mniej wody niż słodu, ale u siebie zakładam 1:1 i raczej trafiam z ilością i gęstością brzeczki po chmieleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dodałem ostatnio około 2 litrów przed fermentacją i już osiągnąłem gęstość początkową

 

Wg mnie błędne założenie przyjmujesz - wydajność u każdego piwowara jest inna, zależy od partii słodu, ph zacieru, wody, srutowania, techniki wysładzania i wielu innych rzeczy. Wydaje mi się że w ciemno chcesz uzyskać 20L 12BLG z 4kg. U mnie różnie bywało ale ostatnio na słodach ze Strzegomia śrutowanych porkertem i zacieranych na lenia potrzebuję 4.6 kg na 20L 12 BLG. Czasami wydajność skacze do 12.6 BLG z takiego zasypu. I po prostu najłatwiej przyjąć to jako parametr do receptury.

 

Jeżeli warzysz z zestawów ze sklepów to niektóre zakładają dość wysoką wydajność. Możesz uwarzyć 20-21L piwa o mniejszej gęstości początkowej a jeżeli zależy Ci na tej gęstości to dodawaj 0.5kg słodu pilzneńskiego do każdej warki.

 

Na pewno warto dodać więcej wody do wysładzania zamiast dolewać po gotowaniu. 14 + 11 zwykle da ci 18-19L przy 4kg i normalnym odparowaniu a musisz celować w 21L. No i poczytaj o różnych metodach wysładzania, o kanalikowaniu złoża, może tu jest część problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.