Skocz do zawartości

moja 3 warka - amber ale.


Rekomendowane odpowiedzi

http://hbd.org/cgi-b...arbonation.html

 

Najpierw wybierasz styl piwa. W nawiasie masz podany zakres nasycenia dla stylu. Niżej wpisujesz jaki chcesz mieć poziom nasycenia. Zaznaczasz Bottle Priming (butelkowanie). Dalej wpisujesz objętość brzeczki (na końcu dopisujesz L i masz w litrach), temperaturę fermentacji (piszesz C po temperaturze), zaznaczasz Corn sugar (piszesz że używasz glukozy) i klikasz Calculate.

Edytowane przez Tezi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok stout poszedł do butelek.

Dziś nad ranem skończyłem warzyć moje drugie piwo czyli hefeweizena.

 

użyłem

2,5kg słodu pilzneńskiego

3,5kg słodu pszenicznego

35 gram chmielu lubelskiego

 

uzyskałem 26 litrów brzeczki 12 stopni Blg.

Brzeczka chłodzi się od już od rana, więc zamierzam zadać drożdże Fermentis Safbrew WB-06.

Zastanawiam się tylko czy bawić się w starter? Czy rehydratyzacja i myk do fermentatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o północy z czwartku na piątek zadałem 11,5 grama wczesniej rozwodnionych drożdży wb-06.

Na starcie blg wynosiło 12 stopni.

Dzisiaj wróciłem do Lublina po 4 dniach, dokładnie 96 godzin po zadaniu drożdży poziom blg wskazuje 3-4,5 stopnia, pojawiło się nasycenie.

Fermentacja w temperaturze pokojowej ok 22 stopni.

Martwi mnie mizerna piana a raczej pianka, przy 25 litrach brzeczki liczyłem że piana będzie wyskakiwać rurką a brud po pianie ma wysokość ok 3cm.

Edytowane przez PiotrekU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj miną dzień 6 burzliwej fermentacji, delikatnie uchyliłem pokrywę fermentatora,

piwo wygląda tak

https://www.dropbox...._000110 (2).jpg

 

Dlaczego poziom piany był taki niski? Czy wygląda to OK?

Edytowane przez PiotrekU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w czym to przeszkadza? Skoro jest smaczne i pijalne to pić i się cieszyć. Z 12 blg nie wyciągniesz przecież 10% alk. Chcesz więcej alkoholu to rób piwo z wyższą gęstością początkową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli u mnie w piwie nie czuć alkoholu, to jestem raczej zadowolony, niż mi to przeszkadza. Niewyczuwalny alkohol to w moim mniemaniu duża zaleta :okey: , a i przyjemność ze spożywania większa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mineło 12 dni fermentacji hefeweizena, chyba wypada butelkować.

 

A dlaczego uważasz, że akurat teraz wypada butelkować? Dlaczego nie akurat po 10, 11, albo 14, czy 15 dniach?

 

Od 3 dni blg niespada,

do refermentacji cukier czy glukoza? Czy to jeden pies?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem żeby piwo było bardzo nasycone no i jest problem, rozpusciłem 170gram cukru na 25 litrów piwa, skutek jest taki że po 6 dniach refermentacji praktycznie zero gazu. Teraz planuję użyć niesławnej miarki do cukru i podosypywać cukru do każdej butelki.

Mogę już sypać czy jeszcze poczekać?

Edytowane przez PiotrekU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem żeby piwo było bardzo nasycone no i jest problem, rozpusciłem 170gram cukru na 25 litrów piwa, skutek jest taki że po 6 dniach refermentacji praktycznie zero gazu.

 

Nie, nie, nie! Cukru jest na pewno wystarczająco, niczego nie dosypuj!. Jeśli zakapslowałeś prawidłowo i butelki są szczelne to praktycznie zero gazu jest spowodowane po prostu zbyt krótką refermentacją. 6 dni to może być niewiele. W jakiej temperaturze trzymasz butelki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzymam je w szafce w kuchni, 21-23 stopnie.

Tydzień temu jeszcze przed butelkowaniem całej warki zakapslowałem na próbe 2 małe butelki, dodając cukier za pomocą miarki. Już po ok 3 dniach fermentacji pojawiło się nasycenie i niezbyt trwała piana a tutaj po 6 dniach piany zero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 8 dniach refermentacji postanowiłem sprawdzić stopień nagazowania, sprawa wygląda tak w kilku butelkach zero gazu, w kilku kolejnych silne nagazowanie a w jeszcze innej szampan, po odkapslowaniu piana uciekała przez dobre kilkadziesiąt sekund.

Dziwi mnie to trochę ponieważ po wlaniu roztworu cukru, energicznie mieszałem piwo aby dokładnie rozprowadzić cukier.

Wszystkie butelki ponownie zakapslowałem nowymi kapslami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.