Skocz do zawartości

moja 3 warka - amber ale.


Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem założyć temat w którym będę przedstawiał proces powstawania mojej pierwszej warki.

 

Na początek wybrałem stout, słyszałem że ciężko go zepsuć. W trakcie warzenia nabijałem wyświetlenia Tomaszowi Kopyrze i starałem trzymać się zaleceń

 

na 10 litrów użyłem

- Strzegom słód pale ale 2,0 kg,

- płatki jęczmienne błyskawiczne 0,2 kg,

- Strzegom słód jęczmień prażony 0,2 kg,

- Strzegom słód czekoladowy ciemny 0,1 kg,

- Chmiel goryczkowy magnum (granulat) - 10g,

- drożdże s-04

 

Zacieranie w 66-68 stopniach C. Największy problem miałem z regulowaniem temperatury podczas zacierania, mój termometr termometr reaguje dość wolno, przez co musiałem ratować się zimną wodą tudzież kręcić palnikiem na max, to chyba najbardziej nieprzyjemne i stresujące zajęcie w tym interesie.

Chmielenie po 10 minutach gotowania 10 gram granulatu, 5 gram miałem wrzucić 20 minut przed końcem jednak brzeczka wydawała mi się niesamowicie gorzka więc zrezygnowałem.

Po chmieleniu i ok 70 minutach gotowania zostawiłem brzeczke do ostygnięcia ( nie mam chłodnicy), po jakichś 9 godzinach zadałem 11,5 grama drożdży po uprzedniej hydratyzacji.

Wynik 12-13 Blg.

 

-zacieranie słodów jasnych

https://www.dropbox....8/WP_000004.jpg

 

-zacieranie ciemnych słodów

https://www.dropbox....6/WP_000005.jpg

 

-chmielenie

https://www.dropbox....l/WP_000008.jpg

 

-fermentacja po 24h

https://www.dropbox....e/WP_000010.jpg

 

 

 

W temacie tym mam zamiar zadawać ewentualne pytania, co by nie zaśmiecać innych wątków.

Pytanie nr.1

Czy brzeczka po 24h wygląda OK?

Edytowane przez PiotrekU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się że do tego typu zapisków służy ten dział, lub ew. ten :)

 

Czy wygląda dobrze nie wiem, bo do fermentora zerkam zwykle dopiero po 7 dniach. Tobie też radzę jak najmniej grzebać przy tym teraz, cobyś sobie piwa nie zakaził :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imho wygląda dobrze. Co do problemów z temperaturą - pod tym względem łatwiej się zaciera 20l - wolniej stygnie i wolniej się nagrzewa, roboty nie masz dwa razy więcej, ale finalnie buteleczek jeszcze raz tyle, co przy dziesięciu. No i staraj się zaglądać jak najrzadziej - każde ściągnięcie pokrywy to potencjalna infekcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się że do tego typu zapisków służy ten dział, lub ew. ten :)

 

A no rzeczywiście, przepraszam, w takim razie poproszę o przeniesienie tematu do odpowiedniego działu. Dziękuje.

 

Uchyliłem tylko delikatnie pokrywę żeby cyknąć fote, bardzo byłem ciekawy jak to to wygląda.

 

 

Imho wygląda dobrze. Co do problemów z temperaturą - pod tym względem łatwiej się zaciera 20l - wolniej stygnie i wolniej się nagrzewa, roboty nie masz dwa razy więcej, ale finalnie buteleczek jeszcze raz tyle, co przy dziesięciu. No i staraj się zaglądać jak najrzadziej - każde ściągnięcie pokrywy to potencjalna infekcja.

 

dysponuje tylko 19 litrowym garem, a te 10 litrów to raczej w formie eksperymentu.

Następną warke celuje w okolice 15-18 litrów.

Edytowane przez PiotrekU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz napisać czegoś merytorycznego to po prostu nie pisz.

 

Kolego PiotrekU wszystko będzie dobrze, rozglądaj się za większym garem w międzyczasie. Jakoś butelki pełne piwa bardzo szybko się opróżniają.

Edytowane przez Biniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę z Lublina ;)

 

Jak mogę coś od siebie wtrącić to wywal ten plastik z termometra. Natnij go, wyciągnij termometr i używaj golasa. Sam mam taki (z homebeer), przy pierwszej warce też wsadziłem z palstikiem i ustalić temperaturę to była masakra, a teraz jest o wiele lepiej. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chmieleniu rozrzedzaj wodą

i tak zrobię.

 

Witam kolegę z Lublina ;)

 

Ano witam :)

chyba zrobię pilnikiem dużo podłużnych otworów co by termometr miał bardziej bezpośredni kontakt z brzeczką. Termometr cały czas znajduję się w kotle kiedy ja mieszam brzeczkę, zawsze to bezpieczniej.

 

 

Zastanawiam się nad temperaturą fermentacji. Na pokrywie pojemnika połozyłem 2 termometry, jeden od zacierania i drugi pogodowy zza okna. Wskazują coś koło 23 stopni.

Nie za dużo dla S-04?

Może znieść fermentator do piwnicy, tam pewnie panuje koło 18 stopni.

Edytowane przez PiotrekU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisaj mineło dokłądnie 4 dni od zadania drożdży.

Pobrałem próbke i okazało się że że balingomierz wskazał 2 Blg, sprawdzałem to kilkukrotnie, zawsze wynik wynosił 2 Blg.

Piwo jest raczej wytrawne, lekko kwaskowate, zero słodyczy.

Fermentator stoi w pokoju, więc jest raczej ciepło, ok 23 stopni.

 

Teraz znoszę fermentator do piwnicy, na cichą nie przelewam tylko trzymam w tym samym. I za 7-14 dni do butelek.

Edytowane przez PiotrekU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentacja :)

S-04 to żarłoki. Prawdopodobnie już po wszystkim, poczekaj ze 2 dni i jeszcze raz zmierz blg jak nie spada to przelej na cichą, albo potrzymaj trochę dłużej w tym samym fermentorze, żeby się wyklarowało i do butelek.

 

Sprawdź jeszcze balingomierz na zimnej wodzie na wszelki wypadek, czasem skala lubi się przesunąć. Ja w każdym nowym ze sklepu miałem różne wyniki, zawsze musiałem sprawdzać na wodzie, żeby wiedzieć ile przekłamuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie ? 10 dni fermentacji to w zasadzie standard. Wszystko zależy od temperatury i kondycji drożdży. Natura żyje swoim życiem i najlepiej poczekaj cierpliwie do końca burzliwej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie ? 10 dni fermentacji to w zasadzie standard. Wszystko zależy od temperatury i kondycji drożdży. Natura żyje swoim życiem i najlepiej poczekaj cierpliwie do końca burzliwej.

 

planuję jeszcze je potrzymać w piwnicy ze 4 dni, jak zleję do butelek to wstawię zdjęcie gęstwy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zleję do butelek to wstawię zdjęcie gęstwy

no i co to da?

IMHO, powąchać się nie da, wróżyć z tego też się nie da - szkoda roboty ;)

Jeśli napiszesz coś na temat rozlwanego piwa to wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.