Jump to content

Charakterystyka słodów dostępnych w Polsce


dori
 Share

Recommended Posts

Troszkę uaktualniłam opracowanie, które jakiś czas temu znalazło się na głównej stronie piwo.org. Postarałam się zebrać wszelkie informacje na temat słodów które można nabyć w tej chwili w Polsce. Jako to wyszło możecie sami ocenić ;)

Mam nadzieję, że opracowanie to będzie pomocne przede wszystkim początkującym piwowarom :)

 

Liczę na wszelkie uwagi :)

 

 

PS.

Opracowanie dotyczące parametrów słodu jest już prawie gotowe :)

Link to comment
Share on other sites

A czy są może jakieś informacje o metodach produkcji słodów specjalnych ?

czas i temperatura suszenia itp.

Ogólne informacje dotyczące produkcji słodów specjalnych mogę dopisać ;)

Link to comment
Share on other sites

to bardzo bym prosił ;)

 

jak masz może jakieś linki do takich informacji to też bym bardzo prosił :)

W dobie internetu ja wciąż korzystam z książek :)

Możesz przejrzeć:

"Technologia piwa i słodu" Wolfgang Kunze

"Piwowarstwo" Michael J. Levis, Tom W. Young

"Browarnictwo" Tadeusz Pazera, Tadeusz Rzemieniuk

 

W internecie na opracowania polskojęzyczne w temacie produkcji słodów specjalnych się nie natknęłam, innych powiem szczerze nie szukałam.

 

Daj mi ze dwa dni, a postaram się opisać produkcję tych słodów.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
  • 3 weeks later...

Są to wartości orientacyjne to zależy od rodzaju piwa ile można danego słodu użyć. Nikt ci nie zabroni użyć więcej... Co się może stać? No np. jak użyjesz za dużo palonych słodów, to możesz mieć popielniczkę w smaku i zapachu, jak za dużo karmeli to słodki ulepek itd. Wiesz w piwie chodzi o balans, nie warto pchać wszystkiego bez sensu i przekraczać pewnych wartości, każdy słód ma też określoną swoją rolę w piwie. Musisz wiedzieć jaki efekt chcesz osiągnąć i tak używać słodów, a przekraczając pewne wartości udziału danego słodu w zasypie, możesz przykryć inne aromaty i smaki piwa, zdominować je całkiem tym jednym i to w zależności od piwa będzie pasowało albo nie... Ale lepiej tak jak pisałem nie przesadzać. Na początku dobrze jest poznać składniki i nie przesadzać z nimi, sugerować się recepturami bardziej doświadczonych piwowarów, wtedy zauważysz pewne zależności.

Link to comment
Share on other sites

Te wartości są bardzo orientacyjne. Najlepiej oczywiście nie przekraczać sugerowanych ilości, ale to nie jest jednoznaczne z tym, że piwo będzie złe jeżeli z rozwagą je złamiemy. Weźmy pod lupę takie przytoczone przez Undeatha słody palone, których teoretycznie dajemy maksymalnie 5%. Raz przekroczyłem przypadkiem granicę i sypnąłem 8%... bez jakichkolwiek widocznych na pierwszy rzut efektów. Jako, że spodziewałem się węgla i popielniczki byłem bardzo zaskoczony i następnym razem wrzuciłem 14% i piwo nadal było dobre. Należy wziąć pod uwagę fakt, że były to piwa o wysokim ekstrakcie końcowym, czyli teoretycznie o dużym ciele oraz należy też pamiętać o swojej tolerancji na niektóre "smaki". Są ludzie, którzy piją "Celtyckie" i mówią, że w ogóle nie jest słodkie ;) tak jak i są ludzie, którzy w ogóle nie tolerują słodu wędzonego torfem.

Najpierw jednak sugerowałbym przed takimi eksperymentami pewne obycie z tym, co mamy w standardzie :)

Link to comment
Share on other sites

Jak dla mnie to brakuje tylko informacji, że slód pszeniczny nie jest aktywny enzymatycznie.. drobiazg, ale może być istotny dla początkującego stawiającego pierwsze kroki w piwowarskim świecie..

Link to comment
Share on other sites

Myślałem, że po to się dodaje pilsneński, lub monachijski do pszenicy, żeby enzymy z nich scukrzyły skrobię z pszenicznego.. czyżbym więc żył w błędzie??

Edited by korek
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Mimo kilkudziesięciu warek na koncie nadal nie potrafię przewidzieć jak wpłynie na gotowe piwo użycie danego słodu. Opisy tutaj zwarte są bardzo pomocne ale niestety nie wyjaśniają wszystkiego. Słodów jest od groma i wciąż pojawiają się jakieś nowe, a ja mam tylko przez to coraz większy mętlik w głowie. 

Czy może mi ktoś opisać jaka jest różnica między podstawowymi słodami (pilzneński, pale ale, monachijski, wiedeński) jeżeli chodzi o ich profil smakowy (aromat może też?) w gotowym piwie? Jak sądzę nie można ich stosować dowolnie zamiennie, a przynajmniej nie w każdym przypadku. Ostatnio na forum padło pytanie jakiego słodu karmelowego dodać żeby ze zwykłego słodu pale ale uzyskać podobny efekt gdyby użyć słodu maris otter (którego ostatnio zużyłem cały worek 25kg) i to mnie już całkiem utwierdziło w tym że nie mam pojęcie czego się spodziewać po danym słodzie. Najgorzej jest ze słodami karmelowymi bo nieraz szukając zamiennika na dany karmel wychodziło na to że nie ma lub efekty są zbliżone ale jednak to nie to samo, a w innym przypadku znajdzie się 5 zamienników.

Opisy które się znajdują tutaj są bardzo pomocne ale wydają się być czasem niekompletne i nie zawsze dają wyobrażenie o tym co wniosą do piwa.

Zastanawia mnie dlaczego na forum nie ma działu z opisami/charakterystyką poszczególnych słodów tak jak jest to w przypadku chmieli, drożdży czy stylów BJCP.

Link to comment
Share on other sites

Mimo kilkudziesięciu warek na koncie nadal nie potrafię przewidzieć jak wpłynie na gotowe piwo użycie danego słodu. Opisy tutaj zwarte są bardzo pomocne ale niestety nie wyjaśniają wszystkiego. Słodów jest od groma i wciąż pojawiają się jakieś nowe, a ja mam tylko przez to coraz większy mętlik w głowie. 

 

Jest bardzo dobry artykuł o słodach w wiosennym Piwowarze z 2012. Gorąco polecam się zaopatrzyć. Tutaj masz małą próbkę artykułu

Edited by altanis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.