Skocz do zawartości

Rocieńczanie brzeczki to zło?


ponury fermentaThor

Rekomendowane odpowiedzi

Po raz kolejny na forum odnajduję infromacje, jakim to złem dla piwa jest rozcieńczanie brzeczki. Oczywiście rzucane są same ogólniki. Zdarzyło mi się dopytywać, co to złego do piwa wnosi, jednak odpowiedzi nie dostałem. Nie jedz piachu bo jest be i już.

 

Mi zdarza się rozcieńczać brzeczkę i nie widzę w tym nic szkodliwego dla piwa. Jak to w końcu jest? Czy mnie ktoś wreszcie oświeci?

 

PS. Proszę o konkrety.

Edytowane przez ponury fermentaThor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o rozcieńczanie brzeczki, czy rozcieńczanie zielonego piwo przy rozlewie?

 

kopyr mówi, że rozcieńczenie o 3blg nie zmienia smaku piwa (tj. w porównaniu, gdyby zrobić od razu w odpowiedniej gęstości). Ja poszedłem dalej - rozcieńczyłem Scotch Ale z 18blg do 9 i prawdę mówiąc, gdybym nie wiedział to nie wyczułbym, że jest robione HGB.

Edytowane przez bzium1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na chłopski rozum to co może być złego w rozcieńczaniu brzeczki, jeśli rozcieńczana została zaprojektowana z myślą o rozcieńczaniu właśnie. Co innego warzenie gęstszej brzeczki, więc zakładam, że po prostu zadajesz złe pytanie:

 

"Jeżeli gęstość brzeczki nastawnej w przypadku produkcji piw typu lager nie przekracza 15 stopni w skali Plato to smak piwa wyprodukowanego metodą HGB jest niemal identyczny z metodami tradycyjnymi[1]. Wyższa koncentracja brzeczki nastawnej ma negatywny wpływ na końcowy profil aromatyczno-smakowy w gotowym piwie, gdyż produkcja koncentratu brzeczki o zwiększonej zawartości ekstraktu wiąże się ze stosowaniem użyciu wyższych temperatur, co powoduje wytwarzanie się większej ilości ubocznych produktów fermentacji."

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/HGB_%28piwo%29

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o zacieranie na gęsto, a potem rozcieńczenie przed fermentacja. Rozcieńczanie oczywiście w granicach rozsądku.

 

Ja bym tego HGB nie nazywał. Z tego co rozumiem HGB to nie tylko rozcieńczanie. Oprócz ograniczania objętości, wyciśnięcie większej ilości alko z brzeczki. "Osiąga się to poprzez odpowiednie metody zacierania słodu jak np. dłuższa przerwa scukrzająca w temperaturze ok. 65–66°C oraz dodanie cukru, syropu sacharozowego, skrobiowego lub ekstraktu słodowego" wikipedia

 

Trochę od tyłu ale także coś jest napisane

 

Znalazłem 1 minus rozcieńczania wg. codera:

"Szczególnie potrzebny jest full boil - gotowanie pełnej objętości brzeczki. W zagęszczonej np. wytrąca sie więcej białek i będzie marna piana."

 

 

 

A tak na chłopski rozum to co może być złego w rozcieńczaniu brzeczki, jeśli rozcieńczana została zaprojektowana z myślą o rozcieńczaniu właśnie.

 

hmm, nie do końca rozumiem. Czyli różnica jest etyczna?

 

...produkcja koncentratu brzeczki o zwiększonej zawartości ekstraktu wiąże się ze stosowaniem użyciu wyższych temperatur, co powoduje wytwarzanie się większej ilości ubocznych produktów fermentacji."...

 

no właśnie, tak jak napisałem: w HGB podgrzewa się do wyższej temp. Przy moim warzeniu gęstszej brzeczki zachowuję normalne zakresy temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie kupiłem 2 Koźlaki, rozcieńczyłem pół litra wody i mam teraz 3 Marcowe. Czysty zysk.

 

To jest po prostu hasło tysiąclecia! Chodzę po domu i zaśmiewam się w głos! Jake - Mistrzu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie kupiłem 2 Koźlaki, rozcieńczyłem pół litra wody i mam teraz 3 Marcowe. Czysty zysk.

Cholera, ja tu gdzieś pod ręką flaszkę miałem!

 

Jakiś czas temu chciałem uwarzyć jak najwięcej desitki na lato za jednym warzeniem, więc wybiłem 25l brzeczki 15 blg i dolałem ponad 10l wody. Chmielenie zaplanowałem na ostateczną ilość piwa. Piwo było super, bardzo lekkie - dokładnie takie jak chciałem. Osobiście nie widzę nic złego w HGB, pewnie delikatne różnice są, ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... więc wybiłem 25l brzeczki 15 blg i dolałem ponad 10l wody. Osobiście nie widzę nic złego w HGB

Ale to co napisałeś to nie HGB. Wodę przecież można dolewać przy wysładzaniu, chmieleniu, chłodzeniu, przed zadaniem drożdży.

Browary stosują taką technologię by oszczędzić na sprzęcie i tankach ferm. Większa warka a browar ten sam. Wodę dolewa się do piwa po fermentacji, a to już robi wielką różnicę dla smaku. Nie rozumiem czemu porównujecie HGB do dolania wody do brzeczki. To nie ma nic wspólnego.

Oczywiście piwo zatarte 1:3 czy 1:4 albo ekstrakt korygowany przed chmieleniem czy po da inne piwa w smaku ale to nadal nie HGB.

 

edit: Spróbujcie nalać sobie do szklanki 50-80ml wody (nawet gazowanej) i do tego resztę piwa 15blg.

Edytowane przez kilis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak koledzy ale ja uważam jak coś jest gotowane przygotowane do podania do stołu i nagle przyszlo wiecej gości i do rosołu dolewam 1l wody zawsze mialem odczucia że k.... czuć go wodą. Do brekwitu dolejesz 10% wody więcej czyli raptem 2l krotko mówiąc czuć wodzianką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się uczyłem o HGB jednym z problemów przy uzyskiwaniu brzeczki o wysokim ekstrakcie po przez krótsze wysładzanie jest fakt, że w młócie pozostaje oprócz cukru również część związków potrzebnych drożdżom do prawidłowego wzrostu i fermentacji, ale jakie ma to przełożenie na domowe piwowarstwo nie wiem. Pewnie minimalne lub wcale. Gorsza izomeryzacja alfa kwasów też może być, bo wraz ze zwiększającym się ekstraktem reakcja zachodzi wolniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... więc wybiłem 25l brzeczki 15 blg i dolałem ponad 10l wody. Osobiście nie widzę nic złego w HGB

Ale to co napisałeś to nie HGB. Wodę przecież można dolewać przy wysładzaniu, chmieleniu, chłodzeniu, przed zadaniem drożdży.

Browary stosują taką technologię by oszczędzić na sprzęcie i tankach ferm.

lub na przepustowości warzelni:

http://pl.wikipedia.org/wiki/HGB_%28piwo%29#cite_note-Kunze-1

To o czym pisał karczmarz to również HGB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.