Skocz do zawartości

Korekta barwy karmelem


Rekomendowane odpowiedzi

Po przelaniu Lagera Wiedeńskiego na cichą zauważyłem, że wyszedł mi niemal tak jasny jak Pils :( W sumie nie wiem dlaczego tak się stało, taki oto zasyp przyjąłem:

 

Wiedeński 3000g

Pilzneński 1000g

Monachijski I 540g

Płatki pszeniczne 500g

Carared 300g

Caraabmer 200g

 

 

Chciałbym teraz na etapie cichej podrasować tę barwę karmelem. Macie jakieś sugestie jak wyliczyć ilość cukru na ten karmel? Rozumiem, że ten karmel zwiększy mi ekstrakt ale nie tak jak nieskarmelizowany cukier, czy zwracać na to szczególną uwagę? Dodałem też żelatyny dla sklarowania przy przelewaniu.

Macie jakiś dobry wzór na wyliczenie EBC czy SRM? Bo mój w arkuszu nie działa :)

Edytowane przez mamdobreklapki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przelaniu Lagera Wiedeńskiego na cichą zauważyłem, że wyszedł mi niemal tak jasny jak Pils :( W sumie nie wiem dlaczego tak się stało, taki oto zasyp przyjąłem:

 

Wiedeński 3000g

Pilzneński 1000g

Monachijski I 540g

Płatki pszeniczne 500g

Carared 300g

Caraabmer 200g

 

 

Chciałbym teraz na etapie cichej podrasować tę barwę karmelem. Macie jakieś sugestie jak wyliczyć ilość cukru na ten karmel? Rozumiem, że ten karmel zwiększy mi ekstrakt ale nie tak jak nieskarmelizowany cukier, czy zwracać na to szczególną uwagę? Dodałem też żelatyny dla sklarowania przy przelewaniu.

Macie jakiś dobry wzór na wyliczenie EBC czy SRM? Bo mój w arkuszu nie działa :)

Na konkurs to będziesz wysyłał, że tak cudujesz? ;) Soku malinowego sobie dolej, jak za jasne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się obawiasz o ekstrakt, to korektę zrób Clarimaltem albo innym ekstraktem ze słodu barwiącego (Sinamar chyba nie jest dostępny w małych opakowaniach, ale poszukać nie zaszkodzi). Tak przy okazji, mając kolor 9500 EBC barwnik karmelowy nie zmieni Ci wiele ekstraktu, bo użyjesz go może z łyżkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie uznałeś, że jest tak bardzo jasny?

Na podstawie pobranej próbki. Wątpię, żeby zmętnienie aż tak bardzo wpłynęło na barwę. Niestety fotki nie zrobiłem.

 

miałem podobnie z moją IRA. przy rozlewie blada jak cholera a teraz piękny kolor.

W trakcie leżakowania zmieniło barwę? :) Cud? :)

 

Jak się obawiasz o ekstrakt, to korektę zrób Clarimaltem albo innym ekstraktem ze słodu barwiącego (Sinamar chyba nie jest dostępny w małych opakowaniach, ale poszukać nie zaszkodzi). Tak przy okazji, mając kolor 9500 EBC barwnik karmelowy nie zmieni Ci wiele ekstraktu, bo użyjesz go może z łyżkę.

Nie używam ekstraktów w ogóle. Ok - o ekstrakt nie będę się martwił. Pytanie: ile cukru skarmelizować?

 

Na konkurs to będziesz wysyłał, że tak cudujesz? ;) Soku malinowego sobie dolej, jak za jasne :D

Dbam o swoje piwa, muszą być dopieszczone ;p

 

W brewtarget idzie policzyć barwe? Znacie jakieś dobre wzory na EBC albo SRM? Szukałem kiedyś ale nie znalazłem.

Edytowane przez mamdobreklapki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie barwnik karmelowy e150. Albo clarimalt. Mają ustalony kolor.

Nie lubię kasy wydawać jak mogę zrobić coś samemu z cukru :) Wychodzi na to, że będę musiał to zrobić "na czuja", dolać trochę karmelu i pobrać próbkę.. itd.

Poza tym na niewiele kupno by się zdało, bo nie mam ani policzonej ani pomierzonej barwy piwa.

Edytowane przez mamdobreklapki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Podepnę się pod temat.

Uwarzyłem CDA, ze względu na to, że miało wyjść 20l, a wyszło 24 kolor nie jest czarny, tylko ciemno brązowy. Aktualnie brzeczka już fermentuje od poprzedniego poniedziałku (24.11.2014)

Zastanawiam się czy pobrać może 0,5l brzeczki, zalać nią 50g Carafy II, która mi została na jakieś 12 godzin, przegotować sam płyn, wystudzić i wlać z powrotem do fermentora? Da to jakiś skutek? Czy powinienem spodziewać się mocnego wpływu na smak, np. zwiększonej paloności? Albo innych, nieprzyjemnych skutków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz tak zrobić, ale nie z piwem tylko z wodą nazywa się to ekstrahowanie ciemnych słodów tu tematy:

http://www.piwo.org/topic/15596-ekstrahowanie-ciemnych-slodow/page__hl__ekstrahowanie

http://www.piwo.org/topic/13003-ekstrahowanie-slodu-palonego-zimna-woda/page__hl__ekstrahowanie

 

Moim zdaniem szkoda czasu na taką zabawę, z tego co słyszałem i czytałem efekty mizerne to daje... (drugi link) Lepiej skupić się nad następnym piwem, a jak będziesz warzył ponownie ten styl poprawić recepturę korygując kolor :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie Undeath. Temat ekstrahowania słodów w wodzie troszkę znam. Chciałem użyć zielonego piwa, żeby go nie rozcieńczać. Pierwszy temat widziałem, czytałem. Tyle, że w nich jest poruszany temat dodania wody z ekstrahowania przed gotowaniem. A tutaj chciałbym skorygować barwę, w zasadzie po fermentacji. Ciekaw jestem jakie przyniosłoby to skutki.

Ale zrobię jednak tak jak mi radzisz, teraz to zostawię jak jest, a następnym razem postaram się żeby wyszło lepiej. Szczególnie, że boję się zepsucia czegoś w smaku, bo ogólnie piwo ma powalający aromat i świetny smak.

A może zdecyduję się, na korektę barwy ekstrahowanym słodem tuż przed butelkowaniem na 2-3 butelkach? Zobaczę. W razie czego postaram się napisać wrażenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.