Skocz do zawartości

Piwo bursztynowe Ale ilość drożdży


vettis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam zamiar uwarzyć piwo bursztynowe Ale około 26 litrów, 4,6 kg ekstraktu słodowego WES + chmiel. I mam pytanie czy na tą ilość wystarczy mi jedna saszetka drożdży Safeale S-04, czy lepiej dodać 2 ? Nie chcę żeby za bardzo było czuć drożdżami, ale też chcę żeby mi dobrze od fermentowało. Przypuszczam że gęstość początkowa będzie około 13 blg. Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno opakowanie drożdży w zupełności wystarczy. Żeby nie było czuć drożdży trzeba ostrożnie zdekantować młode piwo po burzliwej i przeprowadzić fermentację cichą ( minimun tydzień - zwykle tak robimy ). Drożdże S-04 dobrze odfermentowują i dobrze kłaczkują, więc nie będziesz miał problemów z dekantacją. Uważam, że dobrym pomysłem jest przeprowadzanie cichej w trochę niższej temperaturze.

goroncopozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Mam zamiar uwarzyć piwo bursztynowe Ale około 26 litrów, 4,6 kg ekstraktu słodowego WES + chmiel. I mam pytanie czy na tą ilość wystarczy mi jedna saszetka drożdży Safeale S-04, czy lepiej dodać 2 ? Nie chcę żeby za bardzo było czuć drożdżami, ale też chcę żeby mi dobrze od fermentowało. Przypuszczam że gęstość początkowa będzie około 13 blg. Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedzi.

Jeżeli chcesz, żeby piwo odfermentowało głęboko to wybrałeś nie najlepsze drożdże: S-04 szybko opadają na dno, tworzą zwarty osad i nie odfermentowuja brzeczki głęboko. Z suchych górnej fermentacji niższe FG daję US-05. I na tym praktycznie wybór się kończy bo nie wiem czy jeszcze można gdzieś dostać coś od konkurencji Fermentisa. Tak czy siak polecam przed zadaniem drożdży przeprowadzić ich rehydratację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie przy pierwszej warce używałem te drożdże i mocno odfermentowują. Ale czuję zapach ich w piwie w przeciwieństwie do drugiej warki z drożdżami S-04. Nie wiem może ja coś źle zrobiłem przy pierwszej warce że teraz czuć zapach. Przy warzeniu będę posiadał obydwa rodzaje bo tak się składa że jedne mam a drugie zamówiłem, tylko teraz dylemat które zadać do brzeczki.... Piwko na cichą zawsze ładuję do piwnicy tam ładnie się klaruje ;) 16 °C I zawsze przeprowadzam rehydratację, wiadomo co jest z nimi i poza tym szybciej startuje fermentacja. Myślę zostać przy jednej saszetce mam nadzieję że podołają maleństwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę zostać przy jednej saszetce mam nadzieję że podołają maleństwa ;)

Nie tylko saszetka, ale i pół, a nawet ćwierć by wystarczyło. W tym ostatnim przypadku trzeba zrobić starter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.