Skocz do zawartości

Rurka w fermentorze bulka/nie bulka. Co zrobić?


Rekomendowane odpowiedzi

po trzech dniach w 20 stopniach piwo sobie bulka od czasu do czasu ale cukru nie ubywa.

Nadal 4.5BLG.

 

Czy istnieje ryzyko że jak to zabutelkuję i dodam surowiec do refermentacji to drożdże jednak chwycą się tych pozostałych cukrów złożonych?

Innymi słowy czy powinienem zamiast zakładanych 7g/L dać np 6 albo nawet 5??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Szagi napisał:

po trzech dniach w 20 stopniach piwo sobie bulka od czasu do czasu ale cukru nie ubywa.

Nadal 4.5BLG.

 

Czy istnieje ryzyko że jak to zabutelkuję i dodam surowiec do refermentacji to drożdże jednak chwycą się tych pozostałych cukrów złożonych?

 

 

Jeśli jest przefermentowane to nie ma takiej opcji, teraz prawdopodobnie uwalnia się CO2, które zostało dotychczas rozpuszczone w piwie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Szagi napisał:

Jest przefermentowane ale z 12 do 4.5 czyli stosunkowo płytko.

Gdzieś czytałem że dodanie cukrów prostych czasami pobudza drożdże do wznowienia fermentacji - stąd moje pytanie.

dlatego napisałem, że jesli jest przefermentowane, czyli jeśli masz pewność. Zależy od temperatury, czasu fermentacji, kondycji drożdzy, ich rodzaju i tak dalej i tak dalej. Jeśli nie jestes pewny to możesz też przelac piwo na cichą, czasami dawka tlenu może je pobudzić do dalszej pracy, oczywiście jeśli nie zjadły wszystkiego juz do tej pory. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łącznie to piwo jest już 22 dni na fermentacji.

Przez pierwsze 19 dni w temperaturze 18 stopni a teraz ostatnie 3 dni w 20 stopniach. Podejrzewam że trzeba było wcześniej podnieść temperaturę. 

Drożdże to Fm20 (białe walonki) - bez startera.

 

Chciałem uniknąć przelewania. Ale skoro przelanie na cichą może być rozwiązaniem to może rzeczywiście to zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Szagi napisał:

Łącznie to piwo jest już 22 dni na fermentacji.

Przez pierwsze 19 dni w temperaturze 18 stopni a teraz ostatnie 3 dni w 20 stopniach. Podejrzewam że trzeba było wcześniej podnieść temperaturę. 

Drożdże to Fm20 (białe walonki) - bez startera.

 

Chciałem uniknąć przelewania. Ale skoro przelanie na cichą może być rozwiązaniem to może rzeczywiście to zrobię.

Zawsze będziesz spokojniejszy. Ja zazwyczaj po 10 dniach wrzucam w 23 stopnie i tak zostawiam nawet tydzien i jest zawsze dobrze :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.09.2020 o 17:14, Szagi napisał:

Łącznie to piwo jest już 22 dni na fermentacji.

Przez pierwsze 19 dni w temperaturze 18 stopni a teraz ostatnie 3 dni w 20 stopniach. Podejrzewam że trzeba było wcześniej podnieść temperaturę. 

Drożdże to Fm20 (białe walonki) - bez startera.

 

Chciałem uniknąć przelewania. Ale skoro przelanie na cichą może być rozwiązaniem to może rzeczywiście to zrobię.

Robiłem dwa witbiery na FM20. Oba bez starterów. Pierwsza zeszła z 11,5 BLG do 4,5. Druga z 12 BLG do 5.

 

Czyli jak na moje doświadczenie odfermentowanie w normie.

 

Widzę też po zapisach, że pierwszy butelkowałem po 13 dniach, a drugi po 14.

Edytowane przez sobieslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, sobieslaw napisał:

Jaki przepis?

Witbier z homebrewing:

  • 40g granulatu chmielu Sybilla
  • 1,7kg ekstrakt słodowy płynny pszeniczny
  • 1,2kg ekstrakt słodowy płynny jasny
  • 10g kolendry
  • 30g curacao
  • 400g płatki owsiane
  • 400g słód pilzneński śrutowany

Wczoraj warzyłem to samo i wg moich spostrzeżeń:

- ekstrakt jasny nie do końca jest jasny,

- przed rozpoczęciem gotowania brzeczka była znacznie jaśniejsza,

- po dodaniu przypraw i chłodzeniu brzeczka wyraźnie zrobiła się ciemniejsza.

 

Możliwe że to kolendra rozbita zbyt mocno przyciemnia piwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam ekstrakt. Ewentualnie być może dodajesz ekstrakty na włączonym palniku a wtedy szybko się przypalają / karmelizują dając piwu ciemniejszą barwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sobieslaw napisał:

Kolendra raczej nie, dawałem 15g mocno rozbitej i tak nie było. Obstawiam ekstrakty/słód albo najbardziej prawdopodobne utlenienie przy rozlewie. Jak rozlewałeś?

Rozlewane rurka z zaworem grawitacyjnym - brak możliwości utlenienia (jak na warunki domowe oczywiście).

 

27 minut temu, Jancewicz napisał:

Obstawiam ekstrakt. Ewentualnie być może dodajesz ekstrakty na włączonym palniku a wtedy szybko się przypalają / karmelizują dając piwu ciemniejszą barwę.

Generalnie tak, dodaje ekstrakty na włączonym gazie ale cały czas mieszam je w garnku. 

 

Ps to zdjęcie szklanki nalane prosto z fermentora - popijałem przy rozlewie ;D 

 

Edytowane przez Szagi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Szagi napisał:

 

 

Generalnie tak, dodaje ekstrakty na włączonym gazie ale cały czas mieszam je w garnku. 

 

 

Moje pierwsze piwo z brewkita miało być "lagerem" gna drożdzach górnej fementacji, ale "dzięki" wrzuceniu ekstraktów na włączony palnik wyszło całkiem niezłe Amber Ale :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 2.10.2020 o 12:36, Jancewicz napisał:

Obstawiam ekstrakt. Ewentualnie być może dodajesz ekstrakty na włączonym palniku a wtedy szybko się przypalają / karmelizują dając piwu ciemniejszą barwę.

Rozwiniesz temat dodawania ekstraktu? Bo co prawda barwa w niczym mi nie przeszkadza, ale robię dokładnie tak samo jak Szagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, primordial napisał:

Rozwiniesz temat dodawania ekstraktu? Bo co prawda barwa w niczym mi nie przeszkadza, ale robię dokładnie tak samo jak Szagi.

Po doprowadzeniu wody do wrzenia, zsuwasz garnek z palnika / płyty grzewczej i dopiero dodajesz ekstrakty, mieszasz i dopiero po całkowitym rozpuszczeniu wracasz z garem na płytę grzewczą i doprowadzasz do wrzenia i dalej gotujesz. Często efektem przypalenia ekstraktu nie jest tylko i wyłącznie ciemna barwa ale "przypalony" / skarmelizowany smak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej,

fermentuje mi się black ipa 8 dzień - blg zeszło w tym czasie z 11 na 3,84 i tak stoi już 3 dzień.

temperatura fermentacji na początku 15,5-17 stopni, ostatnie 2 dni 17-19 stopni - drożdże gozdawa hybrid ale.

podnosić jeszcze temperaturę czy już więcej nie zejdzie skoro blg się nie zmienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, tommy napisał:

hej,

fermentuje mi się black ipa 8 dzień - blg zeszło w tym czasie z 11 na 3,84 i tak stoi już 3 dzień.

temperatura fermentacji na początku 15,5-17 stopni, ostatnie 2 dni 17-19 stopni - drożdże gozdawa hybrid ale.

podnosić jeszcze temperaturę czy już więcej nie zejdzie skoro blg się nie zmienia?

 

To temperatury otoczenia czy brzeczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tommy napisał:

brzeczki - do pojemnika jest przyklejony termometr, pojemnik w styropianowym pudle chłodzony butelkami z zamrożoną wodą.

Można podnieść do 20-21, może trochę się pobudzą, zostawić na tydzień i wtedy sprawdzić ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam serdecznie, mam pytanie odnośnie pilsa którego pierwszy raz uwarzylem w niedziele. 24l 13BLG ,czy fermentacja burzliwa przebiega bardzo wolno, drożdże Bohemian Lager  starter 1L krecony 48h,piana bardzo malutka drożdże zbierają się na górze. Jest to 4 dzień od zadania drożdży. Z góry dziękuję za odpowiedź. 

20201210_113303.jpg

20201210_113234.jpg

Edytowane przez Krzysiek 05
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Krzysiek 05 napisał:

Witam serdecznie, mam pytanie odnośnie pilsa którego pierwszy raz uwarzylem w niedziele. 24l 13BLG ,czy fermentacja burzliwa przebiega bardzo wolno, drożdże Bohemian Lager  starter 1L krecony 48h,piana bardzo malutka drożdże zbierają się na górze. Jest to 4 dzień od zadania drożdży. Z góry dziękuję za odpowiedź. 

 

 

 

Raczej normalny widok, przy lagerowych drożdżach ciężko o jakąś spektakularną pianę. Jaka temperatura fermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.