Skocz do zawartości

Rurka w fermentorze bulka/nie bulka. Co zrobić?


Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące temu...

Cześć Panowie,

We wtorek uwarzyłem pszeniczne, drożdże WB06 zadałem do wychłodzonej do ok 22 stopni warki i wstawiłem do piwnicy, temp ok 19 stopni.

Zszedłem dzisiaj do piwnicy i ku mojemu zdziwieniu nic się nie dzieje. Drożdże się nawet nie ruszyły. Przeniosłem piwo do domu żeby podnieść nieco temperaturę.

Powinienem się martwić? Zapasowe drożdże mam tylko S04.

 

20180913_085002.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to na powierzchni to nie są pracujące drożdże? :D Te brązowe naloty to też oznaka pracy. Wiadro masz nieszczelne dlatego nie bulka rurrka, a piwo pracuje. Nie otwieraj wiadra bo się infekcji nabawisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zastanawiałem sie gdzie to napisac, ale sprobuje tutaj. Robie swoje pierwsze piwo, Pale Ale 12 BLG - zestaw kupiony u konkurencji. Zacieralem 4kg slodu w ogrooomnym garze na 4 palnikach. Prawdopodobnie przez lokalne podgrzania zle odczytalem temperature i moglo zostac duzo dekstryn. Powinienem zyc z 2-3 litry wiecej wody do wysladzania, na dodatek troche ucieklo z gara. Wartosc poczatkowa przed zadaniem drozdzy 16 blg. Po 2 dniach zeszlo do 8 - 7 i stoi. Co dalej robic? Dekstryny nie zostana zjedzone. Dolac wody przed rozlewem? Wtedy ucierpi smak i nachmielenie, czy zostawic jak jest? Jaka jest szansa na powstanie granatow? I jaki bedzie smak takiego piwa?

 

sorry za brak polskich znakow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Pawcioo napisał:

Zastanawiałem sie gdzie to napisac, ale sprobuje tutaj. Robie swoje pierwsze piwo, Pale Ale 12 BLG - zestaw kupiony u konkurencji. Zacieralem 4kg slodu w ogrooomnym garze na 4 palnikach. Prawdopodobnie przez lokalne podgrzania zle odczytalem temperature i moglo zostac duzo dekstryn. Powinienem zyc z 2-3 litry wiecej wody do wysladzania, na dodatek troche ucieklo z gara. Wartosc poczatkowa przed zadaniem drozdzy 16 blg. Po 2 dniach zeszlo do 8 - 7 i stoi. Co dalej robic? Dekstryny nie zostana zjedzone. Dolac wody przed rozlewem? Wtedy ucierpi smak i nachmielenie, czy zostawic jak jest? Jaka jest szansa na powstanie granatow? I jaki bedzie smak takiego piwa?

 

sorry za brak polskich znakow

A to woda to w jakim celu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Paweł Kotlewski napisał:

Jaka mam pewność ze to ruszy ?

Czy Kolega do jednego tematu zalozyl dwa konta? 

Pewnosci nie masz zadnej, niestety wszyscy pochowali swoje szklane kule a wrozenie z fusow wyszlo z mody. 

5 godzin temu, Pawcioo napisał:

A bez dolewania beda granaty? Jaki bedzie smak tego piwa?

Smak piwa zalezy od surowcow i sposobu fermentacji. A o tym nic nie napisales. 
Swoja droga opis zacierania tez mocno niezrozumialy. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Koledzy, po kilkudziesięciu warkach zrobiłem błąd i chyba za wcześnie zlałem moją apkę na cichą. Zacierałem w 68° osiągnięte 12,6 BLG po tygodniu fermentacji pospieszyłem się i zlałem kiedy jeszcze była dosyć spora piana. Zazwyczaj  po tygodniu zawsze już zlewałem  ale rzeczoną apkę fermentowałem w garażu gdzie temperatura była w okolicy 17°. Po tygodniu stania na cichej mam 4,2 BLG (po korekcie) i ani drgnie w dół. Jest to 1/3 początkowej wartości co mieści się co prawda w minimalnym zakresie odfermentowania. Mam jednak wątpliwości co do tego czy wszystko jest w porządku i czy po zabutelkowaniu apka nie zacznie strzelać. Myślałem o dodaniu jeszcze raz części gęstwy, którą zebrałem po zlaniu na cichą i zamieszaniu w fermentorze żeby spróbować dofementować toto. Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odbierz słoik tego piwa, dodaj piekarniczych i zostaw na 2 dni przy kaloryferze. Zmierz wtedy czy spadło poniżej 4.2 BLG. Jak piekarnicze w 25+ st. C nie dojedzą, to będziesz bezpieczny.
Na przyszłość taki myk ze słoikiem rób przed dodaniem drożdży właściwych (FFT). Wtedy zawsze jest pewność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jestem po pierwszej warce, konkretnie ten zestaw Zestaw słodów (wyszło 9 litrów) i mam do was pytanie: wszystko zrobiłem według instrukcji, drożdże Safbrew S33 zadane do wystudzonej brzeczki, uwodnione w ilości 5-6 gram. Rurka nie bulkała i nie bułka. Minęło 72godz. tak to wygląda teraz :

IMG_20190206_192755.thumb.jpg.431baceb1ba94755c263382c871fb5ee.jpg przed zadaniem drożdży bylo 12,5 BLG, obecnie spadło do 5,5 BLG. Temperatura pomieszczenia w jakiej stoi fermentor to 14-15 stopni. W zapachu wyczuwalny jest alkohol, zapach drożdży bardzo słaby, w smaku nic nie wyczuwam dziwnego, smakuje jak dobre wygazowane piwo. Czy taka piana świadczy o prawidłowej fermentacji? To moja pierwsza Warka i nie mam doświadczenia, bardzo się wszystkim stresuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minutes ago, Kmiciu said:

 

. Czy taka piana świadczy o prawidłowej fermentacji? To moja pierwsza Warka i nie mam doświadczenia, bardzo się wszystkim stresuję. 

o poprawnej, prawie prawidłowej. Podejrzewam, że słabo napowietrzyłeś brzeczkę przed zadaniem drożdży, przez co nie ma konkretnej czapy nasd piwem.

 

Rurka nie bulka, bo pewnie masz niedomknięty fermentor. przenieś w weekend piwo w okolice 18-20C. Te drożdze lubią zwalniać na koniec fermentacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Kmiciu napisał:

Starałem się ją napowietrzyć przez mieszanie łychą ale być może za słabo to zrobiłem. Fermentor na "oko" zamknięty szczelnie. Czy po tym przeniesieniu na weekend w cieplejsze miejsce przelać na cichą? Dzięki bardzo za odpowiedź ?

Jak nie musisz to nie przelewaj na cichą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Jancewicz napisał:

Jak nie musisz to nie przelewaj na cichą 

Nie chcę zaśmiecać tematu, ale jeśli możesz to rozwiń w skrócie sugestie. Dlaczego ewentualnie muszę, a czemu nie koniecznie przelewać na cichą? Naczytałem się właśnie o tym przelewaniu na cichą i sam już nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kmiciu napisał:

Nie chcę zaśmiecać tematu, ale jeśli możesz to rozwiń w skrócie sugestie. Dlaczego ewentualnie muszę, a czemu nie koniecznie przelewać na cichą? Naczytałem się właśnie o tym przelewaniu na cichą i sam już nie wiem.

Oj, na pewno znajdziesz wiele wątków na forum. Nawet ostatnio coś było. Reasumując, z Twojej wypowiedzi wynika, że nie wiesz po co miałbyś przelewać więc nie przelewaj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Jancewicz napisał:

Oj, na pewno znajdziesz wiele wątków na forum. Nawet ostatnio coś było. Reasumując, z Twojej wypowiedzi wynika, że nie wiesz po co miałbyś przelewać więc nie przelewaj. 

A jeżeli zostawię na cichą bez przelewania to pozostawione drożdże nie wpłyną jakoś na bukiet piwa ? Powiedz jeszcze czy wtedy temperatura otoczenia nieco niższa na cichej jak normalnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kmiciu napisał:

A jeżeli zostawię na cichą bez przelewania to pozostawione drożdże nie wpłyną jakoś na bukiet piwa ? Powiedz jeszcze czy wtedy temperatura otoczenia nieco niższa na cichej jak normalnie?

Dokończ fermentację, pod koniec lekko podnieś temperaturę. Przed butelkowaniem możesz mocno schłodzić aby osady opadły na dno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.