Skocz do zawartości

Rurka w fermentorze bulka/nie bulka. Co zrobić?


Rekomendowane odpowiedzi

dla początkujących piwowarów zmienił bym "Możesz przelać na cichą. Nie jest to jednak obowiązkowe." na "pozostaw jeszcze na kilka dni i zmierz blg, nie zmieniło się to butelkuj"

 

a na początku gdzie jest "nie bulka" pierwsza strzałka powinna iść do odpowiedzi "chłostam się brzozową witką" :)

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Mam problem. W moim piwie rurka bulka. Nie wiem czy przelewać na cichą?

- Czy fermentacja trwa 2-4 tyg?

- Nie

...eeee :P

 

edit: jak już robisz w office: http://office.micros...A001132750.aspx, oraz dedykowany soft.

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krok w dobrym kierunku, ale tabelka nie wyczerpuje tematu, przez co pytania będą dalej się pojawiać. Wbrew pozorom temat jest bardzo obszerny i raczej nie da się przedstawić w formie graficznej. Rurki fermentacyjne były, są i będą używane, wszelkie próby ich zwalczania skazane są z góry na niepowodzenie - solidne opracowanie dotyczące rurek fermentacyjnych byłoby chyba najlepszym wyjściem.

Ps. sugestie w tabelce o przelaniu na cichą po 7-10 dniach, w przypadku wielu piw są błędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tabelka nie wyczerpuje tematu

jasne, starałem się opracować naczęstsze i najbardziej banalne pytania, jak ktoś zechce coś więcej i tak pewnie zapyta

 

sugestie w tabelce o przelaniu na cichą po 7-10 dniach, w przypadku wielu piw są błędne

rozwiń proszę. Ja dla upewnienia zaglądałem na wiki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurki fermentacyjne były, są i będą używane, wszelkie próby ich zwalczania skazane są z góry na niepowodzenie - solidne opracowanie dotyczące rurek fermentacyjnych byłoby chyba najlepszym wyjściem.

Nikt nie chce z nimi walczyć, a to solidne opracowanie zamyka się w dwóch zdaniach:

 

Bulkanie rurki MOŻE być wyznacznikiem pracy drożdży. Nie bulkanie rurki MOŻE świadczyć o zakończeniu fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

sugestie w tabelce o przelaniu na cichą po 7-10 dniach, w przypadku wielu piw są błędne

rozwiń proszę. Ja dla upewnienia zaglądałem na wiki

 

Wiele piw dolnej fermentacji i piwa górnej fermentacji o wysokim ekstrakcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurki fermentacyjne były, są i będą używane, wszelkie próby ich zwalczania skazane są z góry na niepowodzenie - solidne opracowanie dotyczące rurek fermentacyjnych byłoby chyba najlepszym wyjściem.

Nikt nie chce z nimi walczyć, a to solidne opracowanie zamyka się w dwóch zdaniach:

 

Bulkanie rurki MOŻE być wyznacznikiem pracy drożdży. Nie bulkanie rurki MOŻE świadczyć o zakończeniu fermentacji.

 

Upraszczanie nie załatwi tematu, nerwy związane z bulkadełkiem trwają od lat i jak nic się nie zmieni będą dalej się pojawiać przez kolejne lata. Kiedyś ktoś mądry powiedział "jak nie możesz z kimś wygrać, to się do niego przyłącz", przekładając to na bulkadełko to stworzenie solidnego opracowania więcej zdziała od tysięcy postów z których nic nie wynika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyko czy ktoś robi mocne piwa na początek?

 

Na szkółkę ostatnio koleś przyniósł próbkę swojej trzeciej warki - RISa...

 

Upraszczanie nie załatwi tematu

Ale to żadne upraszczanie - to jest cała wiedza potrzebna do obsługi bulkadełka.

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.