Jump to content
Sign in to follow this  
masgar

Browar masgara

Recommended Posts

Witam serdecznie. Zrobiłem już kilka warek i mam już małe doświadczenie. Około 2 tygodnie temu podjąłem się zrobienia czterech następnych i jak na razie wszystko idzie prawidłowo, chyba. Ogólnie będą to piwa marcowe w połączeniu z piwami dla Pań. (sposób jak to zrobić był opisywany na naszym forum). Jeśli byłby ktoś zainteresowany mogę podać receptury i jak dokładnie to wykonywałem. Jednak chcę poczekać do chwili, gdy piwa będą już gotowe do konsumpcji. Sprawdzę jakość i wtedy mogę się podzielić z kolegami całym cyklem produkcyjnym. Te piwa, które już zrobiłem (Irish red ale - cztery warki) były udane. Jednak są, a właściwie były to piwa ciężkie, dość mocne, ale dobre w smaku, z dobrą pianą. Ogólnie negatywnej opinii nie usłyszałem. Nie mam możliwości porównania z innymi wyrobami oraz sam nie jestem znawcą. Od czasu robienia własnego piwa nie kupuję piw sklepowych. Moje są smaczniejsze. Mam jednak mały dylemat i chciałbym uzyskać pomoc od kolegów. Po dwóch tygodniach fermentacji burzliwej w baniaku 30 litrowym miałem około 25 litrów zacieru i po rozlaniu dla piwa dla Pani pozostało mi mniej niż 20 litrów dla piwa właściwego. Chcę uzyskać około 23 litry piwa właściwego i zdecydowałem się dolać wody mineralnej z baniaka 5 litrowego. Dodałem cały baniak. Zmierzyłem BLG i wyszło 5 BLG. Zamknąłem i odstawiłem do fermentacji cichej. Około 6 litrów zacieru przeznaczyłem dla piwa dla Pani i po dodaniu należnych produktów odstawiłem do fermentacji burzliwej. Nie jestem tylko pewien, czy dobrze zrobiłem dodając w tej fazie produkcji piwa wody (po fermentacji burzliwej). Czy z tego wyjdzie dobre piwo. Mam jeszcze trzy warki w fermentacji burzliwej i nie chcę popełnić tego błędu. Proszę o pomoc. Pozdrawiam masgar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Manam Manam NIE KUMAM

Napisz jeszcze raz więcej informacji podaj bo narazie nie wiele wiadomo.

Pozdrawiam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam. Robię piwo marcowe i założenie jest, aby otrzymać przed fermentacją burzliwą około 29 litrów zacieru. Z tego dla piwa właściwego pozostawiam około 23 litry, a resztę przeznaczam dla innego piwa (piwo dla Pani malinowe - około 6 litrów). Mam baniaki plastikowe 30 litrowe i nie mogłem zmieścić w nich 29 litrów. Dlatego po okresie fermentacji burzliwej i podzieleniu zacieru wyszło mniej niż założyłem dla piwa właściwego. Aby uzyskać zakładaną ilość dolałem wody. Moja obawa jest taka, czy po dolaniu wody w tym momencie nie spowoduję zmarnowania całej pracy. Lepiej może byłoby nie dolewać wody i pozostawić około 18 litrów zacieru do fermentacji cichej. Po dolaniu wody BLG wyszło 5 BLG. Czyli jest tak: Piwo marcowe jest w baniaku - fermentacja cicha (około 23 litry) oraz drugi baniak około 13 litrów piwo malinowe dla Pani.( 6 litrów po fermentacji burzliwej + dodatki, woda, sok malinowy inne). Pozdrawiam masgar.

Edited by masgar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.