Skocz do zawartości

AIPA - moja pierwsza warka


Grabarz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Na początku kwietnia zacznę warzyć moje pierwsze piwko. Właśnie układam recepturę na AIPA i mam pytania.

 

Jeśli chodzi o chmielenie to wygląda to tak:

 

60' gotowania

 

60' Tomahawk 30g

20' Simcoe 25g

10' Amarillo 20g, Cascade 15g

0' Simcoe 25g

na zimno Simcoe 50g, Amarillo 10g, Cascade 15g

 

 

Drożdże US-05

 

 

Pytania mam odnośnie zasypu.

 

67 st.C/60'

 

5 kg pale ale

1 kg monachijski

350g crystal

 

 

Myślałem o czymś takim, ale...

 

1) Nie lepszy będzie pilzneński zamiast pale ale?

2) Chciałbym dodać trochę pszenicznego, ale ile i zamiast czego?

3) Czego i ile dać aby barwa była ciemniejsza, coś w stylu AIPA z Kormorana?

4) Czy ten zasyp starczy żeby powstałe piwo było odpowiednio zbilansowane przy tak dużym chmieleniu (190g chmielu)? Chcę żeby piwo nie było super wytrawne, bardziej pełne.

 

 

Proszę o podpowiedzi dla początkującego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem AIPA na start, to niezłe wyzwanie. Uważam, że to jeden z trudniejszych stylów.

 

1) Nie lepszy będzie pilzneński zamiast pale ale?

Pale ale jest częściej używany, ale pilzneński jak najbardziej nada się.

 

2) Chciałbym dodać trochę pszenicznego, ale ile i zamiast czego?

Po prostu dodaj jak chcesz. 0,5kg wystarczy na 20l

 

3) Czego i ile dać aby barwa była ciemniejsza, coś w stylu AIPA z Kormorana?

Możesz dodać z 200g czerwonego słodu karmelowego.

 

4) Czy ten zasyp starczy żeby powstałe piwo było odpowiednio zbilansowane przy tak dużym chmieleniu (190g chmielu)? Chcę żeby piwo nie było super wytrawne, bardziej pełne.

 

Zasyp aż tak bardzo o tym nie decyduje, a zacieranie. Myślę, że powinieneś zacząć od 65o C przynajmniej przez godzinę, a potem 30min w 72o C potem wygrzew i filtracja.

Możesz ewentualnie zastąpić 1kg Pale Ale na Monachijski, to zwiększy jeszcze bardziej treściwość piwa. ZBALANSOWANIE, to kwestia gustu, ja uwielbiam bardzo wytrawne aipa i tak też zacieram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj na forum :)

 

na szybko:

1. pilzneński i pale ale to praktycznie równoważne słody, z obu wyjdzie dobre piwo,

2. 0.5kg pszenicznego mógłbyś wsypać, np. zamiast 0.5kg podstawowego (pils czy pale ale), ale chciałbyś wrzucić tam pszenicę w jakimś konkretnym celu? ;)

3+4. Ciemniejsza barwa praktycznie zawsze powoduje większą `karmelowość` w smaku. Jeżeli chcesz uzyskać coś w stylu kormoranowej AIPA, dodaj nieco słodów caramel / aroma.

 

poza tym - moim zdaniem bardzo dużo chmielu chcesz sypnąć na cichą. Przeniósł bym 10-15g tego simcoe z cichej na późne chmielenie, np. na 10/5 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że powinieneś zacząć od 65o C przynajmniej przez godzinę, a potem 30min w 72o C potem wygrzew i filtracja.

 

Nie chce być kontrowersyjny,ale po godzinie w 65C to będzie już daaawno po jabłkach i te 30min w 72 to już tylko strata czasu, bo cała skrobia stanie się cukrem mocno fermentowalnym.

Raczej bym potrzymał 15min w 63 i od razu ciągnął na 71 na 45min. Obecnie słody naprawde szybko się zacierają.

Oczywiście to tylko moje małe doświadczenie. Ilekroć potrzymałem zacier przez godzinę w 65C piwo było wytrawne i mało zbalansowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałbym takie pytanie w temacie, czy próbował ktoś robić AIPA lub APA na samym słodzie pale ale? Skoro na samym pizneńskim jest receptura Full Aroma Hops, to czemu by nie dać samego pale ale i sypnąć amerykańskiego chmielu? Czego po takim piwie możnaby się spodziewać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za podpowiedzi.

 

Głównie zależy mi na ciemniejszej barwie i lekkiej karmelowości.

 

5 kg pale ale

1 kg monachijski

350g crystal

 

Do tego zasypu co podałem dodać przykładowo tego Caramunicha II 0.5kg, czy w miejsce crystala? Bo nie chciałbym przesadzić z ilością słodu.

 

Raczej bym potrzymał 15min w 63 i od razu ciągnął na 71 na 45min. Obecnie słody naprawde szybko się zacierają.

 

Myślicie, że ta opcja zacierania będzie lepsza? W żadnym wypadku tego nie podważam , bo się nie znam, ale wolałbym poznać zdanie większej ilości osób. Zacieranie jednotemperaturowe byłoby znacznie łatwiejsze dla mnie na początek. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skup się bardziej na ilości i jakości drożdży i temperaturze fermentacji

15min w 63 to jednak mało ,leć na lenia już lepiej

 

tomato,napisał że w AIPA a nie IPA nie wiem co ma konkretnie na myśli z kolorem ,ale słodowość jest jak najbardziej dopuszczalny ,a nawet zalecana ,czymś trzeba z tą goryczką walczyć ,smak karmelowy też może być delikatny

Edytowane przez Gawon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.