Jump to content

[Piwny turysta] Karusa Craft Brewery z Schoemanshoek


Recommended Posts

Co począć gdy znajdziecie się na półpustynnej ziemi Klein Kaoo, które uchodzi za najcieplejszy obszar w RPA? Podziwiać zabytki? Kąpać się? Nic z tego! Żadne z tych atrakcji tam nie występuje. Prawdę mówiąc oprócz występującego tam największego skupiska strusi, na tym obszarze nic intrygującego nie ma! Nie, przepraszam! Jest jedna rzecz, dla której warto tam się wybrać. Jest nią…piwo, które doskonale pasuje do steku ze strusiego mięsa.

DSC08987

 Co prawda, miejsc, gdzie produkuje się piwo jest tam niewiele a mimo to twierdze, że warto pokonać drogę liczącą kilkaset kilometrów od Kapsztadu, aby odwiedzić to magiczne miejsce. Kilka tygodni temu opisałem jeden z dwóch browarów funkcjonujących w Klein Karoo, browar w De Rust. Dziś przyszedł czas na drugi, na browar z Schoemanshoek.

Powstał w 2012 roku, nie jako poboczna działalność funkcjonującej tam od lat winnicy „Karusa Winery”. Mimo, że browar przez właścicieli jest traktowany odrobinę po macoszemu, na przekór wszystkim i wszystkiemu zdobył lokalne uznanie. W kilkunastu okolicznych restauracjach, a takich jest tam nie wiele, jedynym piwem jakie jest tam serwowane, jest piwo właśnie z tego browaru. Ale to nie wszystko. Popularnym zjawiskiem są również hurtowe zakupy tychże piw, czynione przez okolicznych farmerów. Po dziś dzień się zastanawiam, czy jest to objaw lokalnego patriotyzmu, czy raczej może wyjątkowości tychże produktów? W sumie jest to nieważne, ale współczuje piwowarowi Karusy, który musi non stop gotować warki, w kotle, który liczy sobie raptem 500 litrów. Na całe szczęście, spora ilość fermentatorów i zbiorników leżakowych, pozwala na tak częste warzenia.

Obecnie browar oferuje swoim klientom, trzy piwa, jasnego lagera (4,0% alk.), Dry Stouta (4,0% alk.) oraz Blonde Ale (4,0% alk.). Te ostatnie piwo oprócz tego, że jest rozlewane do butelek, trafia również do beczek, które następnie jest dystrybuowane do okolicznych punktów gastronomicznych. Warto również wspomnieć o tym, że jako jeden z nielicznych browarów rzemieślniczych działających w RPA, wykorzystuje do warzenia wyłącznie produkty pochodzenia krajowego.  Wykorzystywany w tym browarze chmiel pochodzi z rejonu George z prowincji zachodnio-przylądkowej, natomiast słód pochodzi ze zbóż uprawianych na żyznych glebach prowincji wschodnio-przylądkowej.

Z pewnością dużym atrybutem tego miejsca, jest wspaniała okolica, która otacza ten browar a raczej winnice. Niezbyt strome pagórki porośnięte winoroślą oraz licznie występująca tam flora i fauna, która okala bezpośrednio zabudowania „Karusa Winery”, czynią z tego miejsca jeden z najpiękniejszych zakątków tego regionu. Zresztą co innego można napisać, jeżeli konsumpcja tychże piw przebiegała na soczyście zielonej trawie, która była lekko ocieniona przez winorośle szczepu Cabernet Sauvignon. Żyć nie umierać!

Eh, co bym dał aby jeszcze raz jeszcze tam pojechać…

Budynek produkcyjny

Budynek produkcyjny

.

DSC08978

.

Zbiorniki fermentacyjne

Zbiorniki fermentacyjne

.

Jak na razie piwo leżakuje wyłącznie w plastikowych zbiornikach. Niestety beczki są dedykowane do innych trunków.

Jak na razie piwo leżakuje wyłącznie w plastikowych zbiornikach. Niestety beczki są dedykowane do innych trunków.

.

Pełna oferta browaru

Pełna oferta browaru

.

Blonde Ale

Blonde Ale

.

Wyśmienite piwo na tle firmowej gospody

Wyśmienite piwo na tle firmowej gospody

.

DSC08971

 

 

 

 

 

 

 


2635 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.