Skocz do zawartości

Galaxy


Rekomendowane odpowiedzi

Kraj pochodzenia: Australia

Odmiana: Uniwersalny

Średnia zawartość alfakwasów: 13-15%

Krótki opis:

bezkompromisowy aromat cytrusów i owoców tropikalnych. Bardzo duża zawartość alfa-kwasów czyni z tego chmielu świetny surowiec do chmielenia dla goryczki jak i dla spektakularnego aromatu wszelkich rodzajów nowoczesnych IPA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmieląc nim na aromat, wnosi charakterystyczny, zdecydowany aromat. Z powodzeniem stosowałem go w piwach jasnych i bursztynowych. Również jako single hop.

A jakbyś odniósł go do Citry, z którą jest często porównywany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz to sklepy stwierdziły, że jest to "idealny zamiennik dla chmielu Citra", co jest nie prawdą, nie jest on podobny w swoim charakterze do niej. Ja dodam do siebie, że Galaxy to chmiel bardzo dominujący, przykrywa dość skutecznie inne chmiele i zapachy, jest bardzo aromatyczny 30 gram na cichą i jest pozamiatane w aromacie. Mi on bardzo odpowiada, ma bardziej charakter cytrynowy niż owocowy, ale w stronę limonki i pomelo, niż grapefruita i cytryny. Z innych rzeczy to zdecydowany zapach mango i marakui. Ogólnie wdzięczny chmiel i na pewno będę do niego wracał. Jedynie nie wiem jaka jest goryczka z niego... Coś tam piłem komercyjnego chyba z Widawy & Kopyra z nim na goryczkę i była w miarę dobra.... ale sam na goryczkę nie miałem okazji go użyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakbyś odniósł go do Citry, z którą jest często porównywany?

Nie wiem skąd to porównanie. Stąd napisałem "chrakterystyczny" aromat, bo raczej ciężko go porównać jako substytut innych chmieli.

 

Ja dodam do siebie, że Galaxy to chmiel bardzo dominujący, przykrywa dość skutecznie inne chmiele i zapachy, jest bardzo aromatyczny 30 gram na cichą i jest pozamiatane w aromacie.

Mam takie same odczucie w swoich piwach z tym chmielem.

Kangaroo było single hopem na Galaxy. Niektórzy czuli w nim kocie siki/porzeczkę ale moim zdaniem ten chmiel daje właśnie lekko taki zapach, w Zielonej chyba piłeś mojego Galaxy Pale Ale i mowiłeś, że czarna porzeczka jest.

Anyway Galaxy jest jednym z moich ulubionych chmieli aromatycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dodam do siebie, że Galaxy to chmiel bardzo dominujący, przykrywa dość skutecznie inne chmiele i zapachy

 

Myślałem o dorzuceniu na cichą galaxy i citry, pytanie czy citra nie zginie pod galaxy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda psuć efekt.

Nie sposób się nie zgodzić :P Aktualnie przetrawiam lagera tylko na galaxy i jest cudowny, gdzie do drugiego wiadra poszła odrobina wai-iti (po otwarciu saszetki bardzo podobny zapach, ino chmiel stricte aromatyczny) na zimno i piwo jest gorsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Pewnie inni się poskarża ja również. Otóż chmiel Galaxy w moim przypadku (APA SH) całkowicie zmętnił piwo primo. Podczas cichej piękne zapachy mandarynki, teraz tylko szczynowaty aromat. Jedyne co dał fajnego to goryczka, iście mandarynkowa, taka niby gorzka ale słodka. Chodzi o zbiór 2013, który najwyraźniej był jakiś trefny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety potwierdzam zbiór 2013 to aromatyczna porażka po otwarciu opakowania wali kocim moczem. To zupełnie nie ten sam chmiel co w 2012 który powalał aromatem in plus oczywiście i był moim ulubionym chmielem.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 500 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emcede to nie wina chmielu że piwo jest zmętnione ;) Moje jest opalizujące, ale przez to że źle nalałem, ogólnie jest klarowne. Właśnie używałem tego chmielu do AIPA i coś mi w jej zapachu nie pasowało, więc zrobiłem APA single hop na nim, no i muszę potwierdzić zbiór 2013 to porażka... Aromat kociego moczu, porzeczki i lekko mandarynkowy, do tego goryczka z niego jest tępa i lekko nieprzyjemna, w smaku nadaje aromaty bardziej pieprzowe i ziołowe, z dodatkiem albedo z cytrusów. Zachwycony tym piwem nie jestem i na bank w tym roku całkiem odpuszczam sobie ten chmiel... Co z tego, że samo piwo wyszło poprawnie jak wali takim "kocim szczochem", ciężko mi ten aromat do końca zdefiniować tego chmielu, ale można przyjąć że to ten. Za to pochwalę tutaj Chinooka 2013 który rewelacyjnie pachnie i ma super goryczkę ;) oraz niemiecki Saphir delikatny chmiel o świetnym zapachu. Na dole zdjęcie mojego piwa warka 122 APA Single hop Galaxy... boże mam jeszcze tego cały keg trzeba imprezę utylizacyjną zrobić :D

post-3297-0-06688600-1405246181_thumb.jpg

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam - walczę z mętnością od dłuższego czasu i nie mogę znaleźć przyczyn, ale jadę głównie na galaxy z grupowego zamówienia. Leszczu niedługo przestanie odbierać ode mnie telefony i będzie mnie unikał a to widzę, że to może być chmiel...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EEeee... Nie miałeś nigdy kota? Albo koty sąsiadów ci nie oszczały nigdy czegoś? Jest to taka mocna, gryząca i nie przyjemna woń, trochę inaczej pachnie niż mocz ludzki, jest bardziej wyrazista ;) Wpisz sobie w google "koci mocz" to zobaczysz po opisach ludzi o co chodzi ;)

 

Dodam jeszcze, że dziś zlałem AIPA z dodatkiem tego chmielu na cichą i to był błąd... Dalej jest ten ohydny zapach... Mogłem dodać samą citrę ale nie mam za swoje, no nic przeleżakuje ją trochę może się to ułoży jako tako i się kiedyś spije. Obecnie zostało mi go 30 gram więc pójdzie gdzieś na goryczkę albo go przerobię na chmiel do lambików :D

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

A używał ktoś już Galaxy ze zbioru 2014 ?

Jakie odczucia? Znowu kotki nasikały? ;)

 

Rozważałem robienie APA Single Hop właśnie na Galaxy, ale tak poczytałem wcześniejsze posty i się waham. Chociaż z drugiej strony skoro 2012 był Ok, a 2013 był be, to teraz pora na OK. Chyba... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.