Jump to content

Recommended Posts

Nie wiem, czy to się nadaje na piaskownicę, czy może od razu do sprzętu.

Generalnie sporo czytam teraz o dezynfekcji, widzę całą masę porad zaczynając od gotowania we wrzątku przez 20 minut (co jest nieekonomiczne czasowo i finansowo) przez różne specyfiki chemiczne (łącznie z tymi, które trzeba potem wypłukać pod wodą, więc sterylne narzędzia mają od razu kontakt z potencjalnym nośnikiem różnorakiego syfu, chyba, że będziemy płukać we wrzątku...) aż po mikrofale (co jest niezłą opcją, o ile nie korzystamy z żadnych metali).

 

Można wiele mówić o tych różnych specyfikach, ale z tego co wiem (a wiem jednak mało), ozon jest o wiele skuteczniejszy i bardziej wydajny od np chloru czy wrzątku i syfów nie powinien nam zostawić. Ryzyko nie jest wielkie, bo zabija owszem, zabija on też grzyby, ale to samo można powiedzieć o chlorze czy wrzątku.

Koszt (w zależności od wielkości przedsięwzięcia) też nie jest przytłaczający, zwłaszcza, że kupujemy sprzęt do zastosowań domowych i to raz i na długi czas. Moim zdaniem fajna opcja, zwłaszcza, że można takie zabawki wykonać metodą chałupniczo, nie mówiąc o tym, że takim ozonatorem może być też stłuczona lampa rtęciowa (dbajmy o środowisko, plz).

 

Myślę, że spokojnie można tym wyczyścić narzędzia i fermentory. Teoretycznie można odkazić butelki, o ile wcześniej były wyczyszczone z "dużych" zanieczyszczeń. No i ładnie pachnie.

 

Co sądzicie o takiej koncepcji? Jakieś plusy które przeoczyłem? Jakie widzicie wady takiego przedsięwzięcia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretycznie w domu nie mamy możliwości zachować 100% sterylności. Jeśli coś wyczyścimy środkiem, którego nie trzeba spłukiwać to i tak ma to kontakt z powietrzem.

 

Nie mniej jednak pomysł fajny, o ile ktoś techniczny byłby w stanie rozwinąć go do formy tutoriala ze zdjęciami.

 

Ostatnio zastanawiałem się czy nie dezynfekować fermentorów lampą UV.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Były niedawno tematy ozonowania: http://www.piwo.org/topic/6718-ozonator/page__hl__ozonem#entry144566 oraz http://www.piwo.org/topic/8116-ozonator/page__hl__ozonem#entry173062 ale nie doszli tam ludzie do jednoznacznej konkluzji. Moim zdaniem w ogólnym rozrachunku ClO2 i NaOH jest najbardziej wydajne... 15 kg NaOH od ponad 50 warek zużyłem koszt 50 zł (oprócz tego do wina i innego sprzętu) Natomiast ClO2 od początku 60 ml na jakieś 20 warek koszt litra to 35 zł... Więc aspekt ekonomiczny tu odpada sprzęt do ozonowania droższy, więc i tak wolę chwilowo przy chemii zostać.

 

Co do samego spróbowania, może opisz dokładnie jakby to wyglądało bo brak jakichkolwiek o tym informacji, jest sporo o ozonowaniu wody, ale wiader i pomieszczeń średnio.

Edited by Undeath

Share this post


Link to post
Share on other sites

wypowiadam się nawet jak się nie wypowiadam :P niestety z tym ozonem to prawda, nie za bardzo się nadaje w niskich stężeniach, a w wysokich szkodliwy dla człowieka (oczy, śluzówka, płuca) - ciężko go utrzymać w jednym pojemniku :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

a w wysokich szkodliwy dla człowieka (oczy, śluzówka, płuca) - ciężko go utrzymać w jednym pojemniku :)

Właśnie o tym chciałem powiedzieć ta zabawa nie jest taka sielankowa , dodatkowo przyspiesza starzenie wszystkiego z czym wchodzi w kontakt

Opis Wielkość ppm Przeliczenie mgm3 Dopuszczalne stężenie ozonu na stanowisku pracy 0,05 - 0,1 ppm 0,107 - 0,2 mgm3 Wyczuwalność zapachu- średnia 0,02 ppm 0,04 mgm3 Wyczuwalność zapachu- zakres zależy od właściwości organizmu 0,01 - 0,04 ppm 0,02 - 0,086 mgm3 Minimalne stężenie wywołujące podrażnienie oczu, nosa, gardła, ból głowy, skrócenie oddechu od 0,1 ppm od 0,2 mgm3 Zaburzenia oddychania, zmniejszenie przyswajania tlenu, zaburzenia oddychania, ogólne zmęczenie i ból w piersiach, suchy kaszel 0,5-1,00 ppm 1,07-2,14 mgm3 Ból głowy, zaburzenia oddychania, senność, ciężkie zapalenie płuc przy dłużej ekspozycji 1-10 ppm 2,14- 21,4 mgm3 Niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia 10 ppm 21,4 mgm3 Stężenie śmiertelne dla małych zwierząt w ciągu 2 godzin 15-20 ppm 32,1-42,8 mgm3 Śmiertelne stężenie w ciągu kilku minut powyżej 1700 ppm 32,1-42,8 mgm3

Edited by czeburaszka710

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dlaczego w tagach tematu jest słowo "idiota"?

 

Tag idiota na przyszłość, jak już zginę od zatrucia ozonem - większa beka będzie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja miałem jakiś czas temu dylemat z ozonatorem, faktycznie chciałem na siłę go wykorzystać. Zainwestowałem jednak w CLO2, nie wiem jak się ma do skuteczności dezynfekcji spirtem czy piro, ale póki co - nie stwierdziłem większych zakażeń, do regularnej dezynfekcji przed i po użyciu uzywam naprzemiennie oxy z clo2.

Samego ozonatora używam od czasu do czasu, głównie do szkła oraz długo nie używanych wiader jak czasem naciągną zapachami garażu. Nie wiem jak kto lubi ale ozon ma specyficzny zapach i trzeba takie pojemniki wietrzyć, przez co i tak narażamy na dostęp żyjątek. Specjalnie do piwowarstwa bym nie kupował.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.