Skocz do zawartości

Piwowar 1.0


AGR

Rekomendowane odpowiedzi

E? nie mam żadnych stylów wgranych. Dobrze by było, jakby program się sam otwierał po instalacji, która notabene nie mam pojęcia po co jest, jak wystarczyłoby przerzucić pliki z rara do jednego folderu.

I jest komunikat, że brakuje staty.xls

 

W czym jest napisany ten program?

Edytowane przez ktoZjarany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E? nie mam żadnych stylów wgranych. Dobrze by było, jakby program się sam otwierał po instalacji, która notabene nie mam pojęcia po co jest, jak wystarczyłoby przerzucić pliki z rara do jednego folderu.

I jest komunikat, że brakuje staty.xls

 

W czym jest napisany ten program?

 

musisz uruchomic aplikacje jako Administrator :)

instalacja jest konieczna ze wzgl. na dodatkowo wykorzystane biblioteki linq to excel

program napisany w C#

 

Dzięki za podpowiedź ;) Opcja automatycznego uruchomienia aplikacji po instalacji zostanie dodana w następnej wersji.

Edytowane przez AGR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w porządanym poziomie nagazowania wpiszę liczbę z przecinkiem to program wylicza jakąś kolosalną ilość surowca do refermentacji.

 

tzn. jak liczbe dokladnie wpisujesz w porzadanym poziomie nagazowania i ile wychodzi? :)

jakie podajesz pozostałe dane?

Edytowane przez AGR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zauważyłem, że nie ma ograniczenia odnośnie maksymalnego nagazowania piwa. Byłoby fajnie, gdyby program nie pozwalał na produkcję granatów :)

 

dobry pomysł ;) znalazlem ograniczenia:

butelka europejska 0,5 jak i 0,33 - max poziom nagazowania to 3,5

plastikowa - do 10

szampanowa - do 7

z zamknięciem "pałąkowym" - do 4

12oz (360ml) - nie wiem co to za butelka - do 3

 

umieszcze to w następnej wersji :)

 

dzięki!

Edytowane przez AGR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem wygląda to ładnie i przejrzyście ale, w programie którego używam do obliczania ilości surowca do refermentacji jest pozycja BLG początkowe i BLG końcowe co moim zdaniem jest dość istotne dla efektu końcowego.

Przykład: Za kilka dni będę butelkować Best Bitter-a który miał 10,2BLG ekstr. a zszedł do 2,5BLG. Program referm zaleca dodanie 107g cukru, a piwowar 1.0 97g. Oczywiście w obu przypadkach nagazowanie na poziomie takim samym 2,0v/v

Niby różnica między programami zbyt wielka nie jest (10g) ale jednak..... Moje pytanie, bo może nie wiem o czymś to mnie uświadomcie.

Czy wartości Ekstraktu przed i po fermentacji nie mają znaczenia przy ustalaniu, ilości surowca jakiej należy użyć ?

Edytowane przez Raczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wartości Ekstraktu przed i po fermentacji nie mają znaczenia przy ustalaniu, ilości surowca jakiej należy użyć ?

 

Wydaje mi sie ze nie. Programy biorą pod uwage tylko ilość piwa i poziom do jakiego maja być nagazowane. Na tej podstawie ustalana jest ilośc surowca do refermentacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem wygląda to ładnie i przejrzyście ale, w programie którego używam do obliczania ilości surowca do refermentacji jest pozycja BLG początkowe i BLG końcowe co moim zdaniem jest dość istotne dla efektu końcowego.

Przykład: Za kilka dni będę butelkować Best Bitter-a który miał 10,2BLG ekstr. a zszedł do 2,5BLG. Program referm zaleca dodanie 107g cukru, a piwowar 1.0 97g. Oczywiście w obu przypadkach nagazowanie na poziomie takim samym 2,0v/v

Niby różnica między programami zbyt wielka nie jest (10g) ale jednak..... Moje pytanie, bo może nie wiem o czymś to mnie uświadomcie.

Czy wartości Ekstraktu przed i po fermentacji nie mają znaczenia przy ustalaniu, ilości surowca jakiej należy użyć ?

 

z wiki:

Obliczenie ilości surowca

Ilość dodawanego surowca zależy od:

  • stylu piwa czyli stopnia nagazowania jaki chcemy uzyskać. Zalecane dla danego stylu nagazowanie podaje się w jednostkach volume (vol) np. 2 vol oznacza, że w 1 litrze piwa jest 2 litry CO2. Nagazowanie waha się od 1 vol dla piw angielskich (prawie bez gazu) do 3.5 vol dla pszenicznych (piwo samo wychodzi z butelki).
  • temperatury w której przeprowadzamy rozlew - im cieplej tym więcej rozpuszczonego w piwie CO2 ucieka, w 13°C w piwie pozostaje 1.1 vol, w 21°C tylko 0.8 vol. Dlatego do lagerów dodajemy nieco mniej surowca.
  • rodzaju surowca - każdy użyty surowiec ma inna fermentowalność: do nagazowanie 20L piwa do 2.5 vol w 20°C potrzeba: 132g glukozy, 125 g sacharozy, 228 g suchego ekstraktu, 149g miodu. Przeliczanie ilości rezerwy omówimy poniżej.
  • objętości piwa do nagazowania.
  • opakowania - do KEG-ów dajemy mniej więcej połowę tego co do butelek
  • stopnia odfermentowania piwa - w teorii piwo skierowane do rozlewu powinno mieć już całkowicie zakończoną fermentację, jeżeli mamy jednak co do tego wątpliwości, dodajmy połowę wyliczonej ilości.
     
    w związku z tym większość programów do obliczania surowca do refermentacji (Piwowar 1.0 także) zakłada, że piwo jest odfermentowane do końca.
    Nie wiem na jakiej zasadzie obliczeniowej działa program referm, ale jeśli ktoś ma pojęcie jak uwzględnić końcowe BLG to chętnie wezmę to pod uwagę przy następnej wersji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W programie Jacka Kocurka (moim ulubionym swoją drogą) chodzi o obliczanie ilości rezerwy do refermentacji z brzeczki nastawnej danego piwa. Dodatek cukru jest tam opcjonalny, natomiast stopień odfermentowania jest kluczowy dla wyliczeń ilości tej rezerwy. Stąd też pola do uzupełniania gęstości początkowej i końcowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Czy aby wszystko się zgadza?

 

O kurde... :P

u mnie dla tych danych podaje, ze potrzebne jest 125,3 grama...

Dzięki za znalezienie błędu. Pomyśle z czego on może wynikać i spróbuje to jak najszybciej poprawić ;)

 

jaki masz system?

Edytowane przez AGR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.