Skocz do zawartości

Moje pierwsze AIPA. Coś z tego wyjdzie?


Marek Sax

Rekomendowane odpowiedzi

w granulacie to możesz mieć właśnie syf bo nie widać za bardzo co tam jest sprasowane :)

Fakt, ostatnio miałem granulat Simcoe, z "ekstra dużymi kawałkami owoców". Po chmieleniu na zimno całkiem spore kawałki szyszki niestety przedostały się do butelek przy rozlewie (coś jak drobno posiekana pietruszka pływająca sobie w rosole).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 whirpool nie daje transmisji z goryczki -> smaku -> aromatu?

 

2 szyszka lepsza by Ty wolisz dawać 10%? ale argument dałeś :)

że coś się trafiło w granulacie, który jest rozdrobnioną szyszką?

przecież nie siedzą świstaki i nie wybierają tych perfekcyjnych szyszek. tak samo w szyce się coś trafić może.

rozdrobniony materiał jest bardziej aromatyczny niż cała szyszka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale czy ja napisałem gdzieś że szyszka jest lepsza?

chodziło mi o to że w porównaniu z granulatem daję 10% więcej ,myślałem że to jest jasne

ja wolę szyszkę bo łatwiej mi się filtruje

jaką masz pewność że np. w granulacie nie ma 10% liści (czysto teoretycznie)

nadal nie napisałeś czemu szyszka to syf ?

czemu niby granulat jest bardziej aromatyczny? chyba że mówisz o T45 ,ale w takim razie maże zacząć stosować ekstrakt CO2

 

aaa no i podobno błędem jest (też go popełniam ) dawanie właśnie 10% szyszki bo podobno jest chmielenie liczone na szyszkę i to granulatu powinno się dawać mniej

 

 

 

 

 

 

1 whirpool nie daje transmisji z goryczki -> smaku -> aromatu?

 

scooby miał za pewne na myśli że trzeba dać chmiel na smak w środku chmielenia między 45 a 15 minutą

 

dając na 60 i 10 w dół nie masz smaku

Edytowane przez Gawon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurde pisząc poprzedni post wcięłem gdzieś to zdanie, a że odpisałeś to nie będę edytował tylko napiszę, że chodziło mi o chmielenie na zimno szyszką.

Ciężej z wewnątrz szyszki olejki wypłukać, jak na zimno ten chmiel sobie tylko nasiąka. Bez ruchu.

w granulacie masz "flaki na zewnątrz" :)

anegdotka na koniec: koleś z Alchemista twiedzi, że szyszki nie używa, czuje trawiasty chlorofil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o chmielenie na zimno szyszką vs chmielenie granulatem, to podzielę się ciekawym linkiem:

http://inhoppursuit.blogspot.com/2012/02/more-aroma-oil-faster-dry-hopsters-holy.html

 

TL;DR

-granulat oddaje znacznie więcej aromatu

-jeśli chcesz naprawdę dobrze wykorzystać chmiel - powinno się zapewnić cyrkulację brzeczki

-aromat chmielowy jest intensywniejszy po 1 dniu od wrzucenia chmielu, niż po 7 dniach (co prawdopodobnie oznacza, że wszyscy za wcześnie wrzucamy chmiel przy chmieleniu na zimno)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.