Skocz do zawartości

Ciekawość (zabiła kota) - drożdże do brzeczek o wysokich ekstraktach / Piwo jopejskie.


Rekomendowane odpowiedzi

Nasunęło mi się pytanie po lekturze pewnego artykułu dotyczącego piwa jopejskiego.

Napisano w nim, że ekstrakt brzeczki wynosił około 55 Blg. Pytanie brzmi: które z dostępnych na rynku drożdży poradzą sobie z takimi wysokimi ekstraktami i zniosą alkohol, który powstanie z takiej brzeczki?

Pytanie dodatkowe: czy ktoś wie, czy piwo jopejskie było piwem górnej, czy dolnej fermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo jopejskie było piwem pleśniowym wiki to wyjaśnia dość dobrze. http://pl.wikipedia..../Piwo_jopejskie drożdży do nich nie dodajesz jest to spontaniczna fermentacja :) Wiem, że coś takiego powstało w alelabolatorium, ale nie widziałem żeby się tym chłopaki chwalili gdziekolwiek. Tu masz więcej informacji

http://malepiwko.wor...skie-jopenbier/

http://www.browar.bi...ead.php?t=17204

 

W google jest sporo stron o tym... Chcesz warzyć coś takiego? :D

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Jopenbier fermentacja zachodziła nie tylko dzięki pleśni, ale także drożdżom i bakteriom kwasu mlekowego.

Poszukałem (na razie) w internecie i znalazłem przynajmniej kilka zidentyfikowanych drobnoustrojów. Zastanawiam się, czy jest jakakolwiek szansa na to, aby receptura zachowała się gdzieś w gdańskich archiwach :-)

Na razie zaczynam rozmowy ze znawcami historii miasta i może coś z tego wyjdzie.

 

To co mi pokazujecie i to co jest łatwo dostępne w necie, to pobieżna charakterystyka tego piwa ;-)

Większość publikacji to mniej więcej tak: weź 4 koła, wsadź silnik, dołącz kierownicę i masz samochód :P.

 

Mnie zależy na odszukaniu jaki słód był (lub mógł być) używany, jaki chmiel. No chyba, że był tylko jeden rodzaj słodu i chmielu, to wtedy praktycznie problem z głowy.

 

Trochę będzie grzebania w samej historii browarnictwa i miasta, ale w sumie dlaczego nie - to w końcu też może być zabawa :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj Fermivin PDM albo bayanus'y-ruszą. Są też High Gravity drożdże. Czytałeś Klondera? (Napoje fermentacyjne w Prusach Królewskich, 1989). Tam i jeszcze w innych jest dużo więcej niż w internetach.

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki słód, jaki chmiel? Nie ma żadnych szans na odtworzenie tego (nie wiem czy nawet na zbliżenie się do oryginału). Odmiany jęczmienia czy chmielu po przez selektywną hodowlę przeszły ogromną zmianę. Dlatego stosując nawet identyczne metody słodowania co kiedyś (ten sam sprzęt, parametry technologiczne itd.) nie osiągniemy tego samego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałem - lubię sobie pogrzebać w historii ;-)

 

A co do Browaru Piwna, to z tego co pamiętam, to zastrzegali, że robią piwo wg współczesnych wymagań higienicznych, zatem na pewno nie było to Joppenbier :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.