Skocz do zawartości

Weryfikacja zasypu/chmielenia/zacierania... Proszę o pomoc.


05paw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chciałbym uwarzyć kilka nowych dla mnie stylów i byłbym bardzo wdzięczy za wszelkie sugestie, porady, korekty i konstruktywną krytykę.

Planuję Altbier, IRA, Belgi (Pale Ale, Dubbel, Trippel), Witbira, RIS i może jeszcze coś wyjdzie w "praniu". Zapasy są zrobione ale jeżeli wyjdzie konieczność dokupienia jakiś surowców to dokupię. Chciałbym też żeby to były w miarę "stylowe" piwa aby je w jakimś stopniu poznać.

Chcę zaznaczyć, że mam zamiar używać tylko drożdży suchych. Dodatkowo chcę żeby drożdże się nie zmarnowały i wykorzystać gęstwę tak aby z jednej paczki powstało przynajmniej 4-5 warek.

W temacie będę prosił o pomoc w dopieszczeniu kilku receptur w miarę postępów w warzeniu i mam nadzieję, że znajdą się chętni do pomocy ;)

 

Na pierwszy rzut idzie Alt i IRA

 

ALT:

 

Składniki:

 

Munich 4kg

Crystal (120EBC) 200g

Wiedeński 200g

 

Magnum 20

Tettnang 10

 

US-05

 

Zacieranie:

 

50 - 20'

64 - 30'

70 - 30'

76 - 10'

 

Chmielenie 70':

 

Magnum 20g - 60'

Tettnang 10g - 10'

 

W BS wyszło mi:

 

OG: (1.046-1.054) 1.048

FG: (1.010-1.015) 1.008

IBU: (35-50) 40,6

EBC: (21,7-33,5) 29,5

ABV: (4,5-5,2) 5,3

 

Nie do końca wychodzi w ramach stylu, najbardziej się martwię drożdżami ale chciałbym żebym miał później możliwość wykorzystania ich do innych stylów (AIPA, AIIPA)

 

Plan na IRA będzie jutro ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę zaznaczyć, że mam zamiar używać tylko drożdży suchych. Dodatkowo chcę żeby drożdże się nie zmarnowały i wykorzystać gęstwę tak aby z jednej paczki powstało przynajmniej 4-5 warek

 

Ale dlaczego tylko suche? Skoro i tak chcesz wykorzystać gęstwę na 4-5 warek to cena płynnych drożdży w przeliczeniu na warkę będzie zbliżona, lub nawet niższa niż saszetka drożdży suchych. Naprawdę nie ma się co bać płynnych, zrobienie startera wcale takie trudne nie jest. A w przypadku piw belgijskich płynne to w zasadzie konieczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do belgow polecam drożdże Belgian Ardenes, rewelacja.. robiłem na nich i Wit'a, i Dubla, i Duvel'a i Brune'a.. Naprawdę warto zainwestować w płynne drożdże do Belgow, aby osiągnąć pełnię satysfakcji.. Tylko strasznie się pienia podczas fermentacji, także lepiej zostawić im więcej miejsca pod pokrywą fermentatora. Pianę tą można zbierać i wykorzystywać do zaszczepiania następnych warek. wrzucę tu prosty jak drut przepis na mój klon Duvel'a: piwko wyszło genialne, dopijam właśnie resztki z zeszłorocznej warki:

 

Pilsnenski: 5 kg

Glukoza: 600 g (dodawana stopniowo podczas fermentacji)

Carapils 400 g

Biscut 50 g (niekonieczny)

 

Zaceiranie na maksa na wytrawnie z tego co pamiętam.. Chmielenie:

 

Styrian goldings: 35 g - 75 min

Saaz: 25 g - 15 min

Saaz - 15 g - 1 min (tez zdaje sie niekoniecznie.. drożdże w tym piwie robią cały szaszor..)

Myślę że można by dodać też nieco kolendry i skórki pomarańczowej do gotowania, ale ja nie dawałem, a i tak wyszło smakowite :)..

 

fermentacja burzliwa ok 2 tygodni z podnoszeniem temperatury od 18 do 29°C;

Fermentacja cicha w niskich, lagerowych temperaturach (ciężko już może być o tej porze roku..).

 

Piwo pijalne dosyć szybko, ale z czasem nabiera klarownosci.. Chociaz dla mnie to można je pić razem z tymi drożdżami: pycha.. po jakimś czasie tylko zauważam, że drożdże jeszcze długo pracują i nagazowuja piwko, więc do dłuższego leżakowania lepiej dać mniej surowca do refermentacji.. Smacznego :]

Edytowane przez korek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie na burzliwej mam Belgian Blond Ale 15,3 blg. Użyłem do White Labs'ów WLP500 (oczywiście wcześniej przygotowałem 1,5 l starter na mieszadle). Podczas pomiarów BLG pozwoliłem sobie zdegustować młode piwko. Nie wydaje mi się żebym taki efekt smakowy/aromatyczny uzyskał na drożdżach suchych. Jeśli chodzi o belgi, piwa specjalne, bez drożdży płynnych w ogóle bym sobie darował. Szkoda czasu. Koszt mieszadła to jakieś 50zł jeśli ktoś nie chomikował elektroniki tak jak ja :) (mnie wyniosło 9,99zł :)). Drożdże płynne chodzą po ok. 36zł. Można wykorzystać gęstwę 3-4 razy. Więc koszt w porównaniu do suchych wg. mnie jest podobny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co sucharki bo jest zrobiony zapas który przydałoby się wykorzystać. Do belgów pójdą Belgian Ale M27. Na stanie mam wszystkie suche do pszenicznych, Nothinghamy, S-33, S-04, US-05.

Dzięki za recepturę na belga, na pewno się przyda.

 

Teraz jednak chciałbym żebyście zweryfikowali mi czy ALT jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie piszecie o Alcie to uznaję że jest dobrze ;)

 

Teraz na tapetę idzie IRA

 

Zasyp:

Pale 3kg

Monach 1kg

Crystal (120EBC) 0,2kg

Biscuit 0,2kg

Płatki kukurydziane 0,2kg

Jęczmień palony 50g

 

Możecie podpowiedzieć jak to zacierać?

 

Chmielenie - tu podejrzewam że wystarczy 60min i tylko na goryczkę, proszę poprawcie mnie jeżeli się mylę.

Z wyborem chmielu też mam problem, chcę użyć angielskiego tylko który? Mam do wyboru Challenger, EKG, Fuggle.

 

Drożdże S-04 czy US-05? Czy nie ma większej różnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoje robiłem na S04, ale teraz zrobiłbym na US05. IRA nie oferuje bóg wie czego jeśli chodzi o aromat i smak i po prostu wziąłbym drożdże o czystszym profilu by uwypuklić słodowość. Tradycyjnie to się zaciera na lenia, gdzieś między 66 a 68. W zasadzie faktycznie chmiel jedynie na gorycz, najbardziej chyba pasowałby Fuggle, ale ja za nim nie przepadam i wziąłbym EKG. Do zasypu się nie wypowiem - sporo kombinowałem by zrobić satysfakcjonującą czerwień, ale na wyższy blg. Tradycyjnie to jest podstawa + 0,5kg czegoś w stylu carared i 0,05g jęczmienia palonego. Ponoć bestmalz ma teraz w ofercie słód do piw czerwonych, którego można dać 100%, muszę to sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się zaś tyczy Altbier'a, to ja swojego też robiłem na monachijskim z dodatkiem 8% karmelowego 150 i wyszedł jakiś taki za ciężki jak dla mnie.. Następnym razem spróbuję pójść w stronę tej receptury:

 

http://www.piwo.org/topic/3640-alt-z-markus-brauhaus/

 

P.s. Zacieralem na maksa na wytrawnie, 60 min w 63°C. Drożdże S-04.

Edytowane przez korek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To plan na IRA jest, dzięki :)

Co do Alta to może jednak zmienię i dam po równo pilsa i monarcha, najwyżej następnym razem będzie bez pisa. Trochę się obawiam monarcha bo jeszcze go nigdy nie uzywalem ale też jestem ciekaw jaki daje smak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Altbier na cichej, a IRA na burzliwej więc pora szykować się do kolejnej warki. Przeglądając forum wpadłem na pomysł, że spróbuję z Cream Ale (w wersji amerykańskiej, nie wyspiarskiej).

Będzie fermentowane na gęstwie US-05 po IRA.

 

Zasyp na 25l:

1 kg Pale Ale

3,5 kg Pils

0,5 kg pałatki kukurydziane

0,2 cukier stołowy

 

Chmielenie:

Cascade 25g - 60'

Cascade 10g - 5'

 

Zacieranie:

66°-68° - 60'

76° - 10'

 

Jest dobrze czy coś poprawić? Jak fermentować to? Normalnie w temp. ajlowych czy w nieco niższych? Mam w tej chwili warunki na około 10°, 14°-16° oraz 18°-22°

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.