Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

w niedzielę przymierzam się do uwarzenia Witbiera. Z racji sporej ilości surowców niesłodowanych 1,25 płatków pszenicznych oraz 0,5 owsianych najpierw będę kleikował. Czy mogę to zrobić w ten sposób, że w garze zaciernym skleikuję płatki a następnie doleję do tego gara wodę, osiągnę wymaganą temperaturę i dodam słód?? Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się trochę uspokoiłem, nie ukrywam że jest to moja 5 warka dopiero a Wita robię po raz pierwszy i w tym elemencie nieco panikowałem. Zobaczymy jeszcze jak mi pojdzie filtracja, do tej pory nie miałem problemów ale naczytałem się że przy tych piwach zdarzają się problemy i jest to dość czasochłonne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudność w witku polega wg moich 5szt na braku powtarzalności. Filtracja łatwizna, czy kleikowane czy nie bez znaczenia, jodyna ma być ok. Mam teraz w butelkach tego z mojego na dole linku, słodki mocno 6% ulepek, dodaję 5-7.5 ml soku cytrynowego i można wypić. Drożdże dedykowane we wszystkich były. Fajne piwo ale na jakiś czas odpuszczam. Dla porównania np moje Bittery albo Polskie Ale są powtarzalne. Są to tylko moje spostrzeżenia aby uniknąć tekstów: 'daje głupie rady' . Ogólnie witka polecam, fajne, wymagające piwka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co więcej jest w wicie problematycznego?

Przy dużym zasypie surowców niesłodowanych trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że enzymów będzie circa "pół mniej", co może wydłużyć znacząco czas konwersji skrobii - zaplanowane przykładowe zacieranie 40/20 może się nagle zmienić w 40/120 i wyjdzie zatarte na dość słodko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wit to u mnie tak z 8 godzin, ale głównie dlatego, że stosuję przepis codera. Niestety, nie da się w nim wlać wody do skleikowanej pszenicy i dodać słodu, ponieważ temperatura będzie za wysoka. Alternatywa to garnek 10 l w którym można kleikować, a w tym czasie w drugim zacierać słód.

 

Mimo problematyczności lubię ten sposób, bo daje strasznie sympatyczne witbiery. Czasem warto zainwestować trochę czasu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć, wracam z tematem - tym razem utknąłem przy fermentacji. Piwo fermentuje równo od tygodnia na burzliwej, wczoraj postanowiłem otworzyć fermentor i zobaczyć co się dzieje. Mianowicie na powierzchni utrzymuje się pianka drożdzowa która od wczoraj ani drgnie. Nie jest to typowa wysoka piana. Dzisiaj postanowiłem zmierzyć BLG i... odfermentowało z 11,5 do 2,5. Pytanie czy już dekantować czy wstrzymać się do opadnięcia piany??

 

Fermentacja zachodziła w 18-19 stopniach na Brewferm Blanche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie nie zlewać, przenieść do cieplejszego lub zostawić aż dofermentują, w tej temperaturze to jeszcze z tydzień najmniej. One schodzą blisko 0blg

Tu mnie zaskoczyłeś. Odfermentowanie na tych drożdżach u mnie 13->3 jest dość normalne. Nigdy nie osiągnąłem wyniku poniżej 2 blg ekstraktu końcowego. To co mogę o nich napisać to, w temp 18-19 lubią produkować h2s. Teraz fermentuję na nich wit-ipa i przy ektrakcie 14 blg lubią wyłazić z wiadra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aż zajrzałem w stare zapiski i masz rację Wit na tych drożdżach zszedł z 11,4 do 2blg. Pomyliłem je z Danstar Belle Saison, to na nich ten sam Wit zszedł do 0,2blg. Przepraszam za wprowadzenie w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co mogę o nich napisać to, w temp 18-19 lubią produkować h2s.

Oj tak. W pewnym momencie już myślałem, że to jednak kanaliza. Na szczęście tak nie było. Po 2 tygodniach w butelkach H2S zniknął. Czy w wyższych temperaturach to zjawisko także wystyępuje, czy pracują przyjemniej dla nosa? ;) Masz jakieś doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w weekend zabutelkowałem witka fermentowanego w 20°C i nie zauważyłem smrodów z rurki. Z 13 blg zeszły do 3 blg w 2,5 tygodnia. Po 2 tyg. było prawie 4 blg. Podniosłem temperaturę na 3 dni i zeszły do 3. Przy butelkowaniu pachniało obłędnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.