Skocz do zawartości

Pomiar Blg po chmieleniu


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio kilka warek które popełniłem utrzymuje mnie w przekonaniu że pomiar Blg po chmieleniu mija się z celem.

 

 

O co w ogóle chodzi..

 

Zdarza mi się że po wysładzaniu dostaję mniej brzeczki niż założyłem (przestaję wysładzać gdy leci ok 2Blg).

Sprawdzam wtedy zawartość cukru w całości i przystępuję do chmielenia.

 

Dajmy na to mam 18L, 11 Blg przed chmieleniem.

Po wystudzeniu, i dekantacji robię następny pomiar i wychodzi np 15L 16Blg.

 

 

Coś chyba jest nie tak... jeśli 1Blg = 1% cukru w roztworze... to wychodzi na to że cukier mi się rozmnożył :).

 

Czy pomiar Blg po chmieleniu ma sens? Czy brzeczka po chmieleniu nie ma większej gęstości z uwagi na drobiny chmielu które w niej pływają?

 

 

Będę wdzięczny za wszelkie komentarze:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj warzyłem APA, użyłem 70g chmielu. przed gotowaniem było 11 brix, ponownie zmierzyłem blg tego co zostało z garnka po whirpoolu - 16 brix. Faktem jest, że sporo piwa odparowało, ale bez przesady. Nie wiem czy coś jest na rzeczy, ale też zacząłem się zastanawiać nad tym co mogło być złego w moich pomiarach bo wynik absurdalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze też mam ekstrakt wyższy zawsze po gotowaniu, ehhh. Muszę gdzieś poszukać na amerykańskich forach, może wiedzą za wielką wodą co jest grane. I chmiele od nich są przecież. Albo wiem, do vlogera napisze z zapytaniem.

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popsuje wam zabawę ;) Kolego czas wrócić do szkoły na fizykę i chemie...

 

Odparowanie – metoda rozdziału mieszanin polegająca na przejściu w stan gazowy jednego ze składników mieszaniny, zwykle stosowana do rozdziału mieszaniny ciała stałego i cieczy. Odparowanie ciekłego składnika mieszaniny może zachodzić samoistnie lub być przyspieszone poprzez ogrzewanie mieszaniny.

 

Przy odparowaniu brzeczki podczas chmielenia zmniejsza się ilość wody, natomiast ilość cukru pozostaje taka sama. Ta sama ilość cukru w mniejszej ilości wody da ci wyższy pomiar, to proste i logiczne.... Stężenia były omawiane przez całe liceum i gimnazjum. Natomiast matmę i stosunki były od podstawówki, odpowiadając łopatologicznie na twoje pytanie miałeś 20 litrów brzeczki 11 blg, po odparowaniu znikła ci woda 5 litrów czyli masz 15 litrów brzeczki 16 blg bo cukier ni wylezie ci sam z gara. Cała ta złośliwość wynika z braku myślenia, zabierając się za piwo lepiej mieć skończoną podstawówkę, tylko szkoda że szkoły często jeszcze nie uczą myślenia.

 

Zgłaszam temat do zamknięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poużywała sobie stała obsada obu czatów, mamy żarty, obrazki, wierszyk, pełną powagi uwagę odnośnie wykształcenia, tylko jakoś nikt nie zauważył, że 18*11 < 15*16. Chociażby po poniższym zdaniu:

 

Czy brzeczka po chmieleniu nie ma większej gęstości z uwagi na drobiny chmielu które w niej pływają?

 

można wnioskować, że autor wie czym jest gęstość cieczy i że nie tylko "cukier" będzie pchał spławik do góry. Ale domyślam się, że żaden nawet do tego zdania nie dotarł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopcy się tak zapędzili w złośliwych komentarzach, że chyba żaden z nich nie zauważył (albo nie chciał zauważyć) że gdy miałes 18 l 11°Blg, to po odparowaniu do 15 l powinno być (zgodnie z prawami fizyki ;) ) około 13,2°Blg. Powodów mogą być kilka - próbka nie schłodzona do 20°C lub oczywiście błąd podczas pomiaru blg lub podczas pomiaru objętości. Ale też kilka razy zauważyłem u siebie jedną rzecz - wysładzam na raty i do garnka na gazie dolewam kolejne porcje brzeczki. Ta ostatnia ma najmniejsze blg. Jeżeli ją wleje i od razu pobieram próbke, to czasami otrzymuję niewłaściwy pomiar - brzeczka na górze garnka ma przez chwilę mniejszą gęstość. Dlatego teraz, przed pobraniem pierwszej próbki wszystko mieszam drewnianą łychą, ale czekam chwilę. Chmiel na pomiar raczej wpływu nie ma, chyba że do próbki wpadnie ci cała szyszka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 l 11°Blg, to po odparowaniu do 15 l powinno być (zgodnie z prawami fizyki ;) ) około 13,2°Blg.

to jest proste, ale wartości wyjściowe najprawdopodobniej przypadkowo podane ponieważ:

"Dajmy na to mam 18L, 11 Blg przed chmieleniem.

Po wystudzeniu, i dekantacji robię następny pomiar i wychodzi np 15L 16Blg.

Coś chyba jest nie tak... jeśli 1Blg = 1% cukru w roztworze... to wychodzi na to że cukier mi się rozmnożył :).

Czy pomiar Blg po chmieleniu ma sens? Czy brzeczka po chmieleniu nie ma większej gęstości z uwagi na drobiny chmielu które w niej pływają?"

 

Tu nie chodzi o wartości, bo nie mają znaczenia. Chodzi o znajomość zwykłych codziennego użytku zasad fizyki.

 

 

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie że się nie ustosunkuje do każdej odpowiedzi z osobna, ale tak w kilku słowach to Jestem pełen podziwu :).

Mimo późnej godziny forum było bardzo pomocne, ktoś nawet odgrzebał stary zeszyt z podstawówki i przepisał mi definicję pojęcia 'odparowanie'.

 

Wydawało się że zagadka nie jest zbyt wysublimowana... Wartości które podałem obrazowały sytuację, specjalnie zawyżyłem wartość Blg po chmieleniu żeby dało się zauważyć zachwiane proporcję.

 

Nie mniej jednak dzięki za kilka podpowiedzi, rozumiem że końcowa konkluzja jest taka że chmielenie nie powinno zmienić gęstości roztworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem że końcowa konkluzja jest taka że chmielenie nie powinno zmienić gęstości roztworu.

 

 

 

nie wiem jak Ty to rozumiesz, ale dla jasności sam fakt wzbogacenia brzeczki o zawartość tego co się z chmielu przedostało nie powinien w znaczący/zauważalny dla nas sposób zmienić gęstości.

Jeśli jednak jako "chmielenie" rozumiesz cały etap technologiczny (łącznie z gotowaniem) to gęstość wzrasta wyraźnie bo woda odparowuje, a cukier zostaje.

 

IMHO, w sytuacji dopytywania się o szczegóły warto precyzyjnie się wyrażać i precyzyjnie podawać dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.