Skocz do zawartości

pytanie o gęstwe i słody


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dzisiaj pierwszy raz użyłem gęstwy us-05 po american amber ale 12* do IPA 14*. Gęstwa stała 17 dni w lodówce, raz przepłukana wodą dzień przed zadaniem. w sumie na oko było jej 300-350 ml drożdże były jasne nie śmierdziały nie było jakiś wielkich syfów więc wlałem całe (bo po co wylać do zlewu) Mam pytanie czy bawicie się w kalkulatory liczące ilość gęstwy, czy po prostu dajecie tak jak ja? skoro i tak nic więcej nie warze na razie a wylać może szkoda. Dodam tylko że piwko wystartowało po około 10h, już jest piana na 3 cm.

 

Teraz mam zamiar kupić słody lub zestawy na 3 stouty dry, sweet i owsiany i zrobić je z jednych drożdży, i raczej będę robił tak jak dzisiaj.

 

Stąd moje drugie pytanie tak na przyszłość. Dotyczy ono słodowni Optima z Poznania (dlatego że mógłbym odbierać słody osobiście a nie płacić za przesyłkę). Czy ze słodów które oferują mogę zrobić jakiegoś stouta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ze słodów które oferują mogę zrobić jakiegoś stouta?

Optima ma pilzneński, monachijski 10-20 EBC, karmelowe jasny 100-160 i ciemny 500-700, pszeniczny i palony 800-1100.

Jeśli popatrzysz np. w tę recepturę wydaje się, że starczą. W wiki są bardziej złożone zasypy: klik, klik, klik - wtedy musiałbyś jeszcze w którymś paczkomatowym sklepie zamówić odrobinę któregoś ze specjalnych i dyla.

 

Pozdrawiam, a jeśli jesteś z Poznania, to zapraszam w niedzielę do Setki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy bawicie się w kalkulatory liczące ilość gęstwy, czy po prostu dajecie tak jak ja?

Ja się nie bawię. Jak widzę, że jest underpitching, to traktuje to jako eksperyment, co np. w ostatniej AIPA dało super rezultat, tzn. tak mi się wydaje, że to zasługa zbyt małej ilości drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki to był rezultat? MI underpitching dał banany na nottinghamach.

W pszeniczniakach, to jak najbardziej. Ja dałem 1 paczkę US-05 na 80l, piwo odfermentowało normalnie, choć trwało to 11 dni (burzliwa).

Recepturę powtarzałem trzeci raz, dwie pierwsze warki bardzo podobne, czyli sukces.

Trzecia z underpitchingiem, to mocniejsze aromaty karmelu i orzechów - szczególnie z kega. Co z takim chmieleniem na aromat jak dwie pierwsze warki osłabiło właśnie aromat cytrusów.

Także teraz underpitching i zwiększona dawka chmieli na aromat :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry panowie ale nie wiem co to underpitching :). A po drugie jaką porcje gęstwy uważacie za standardową na 20l piwa, gęstwa powiedzmy nie starsza niż miesiąc,bo ja chyba jednak przesadziłem trochę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to underpitching

Jest to termin używany w przypadku zadawania zbyt małej ilości drożdży, czasami robi się to specjalnie - np w pszeniczniakach, co powoduje, że drożdże nie pracują prawidłowo i dają więcej estrów (banan) i fenoli.

jaką porcje gęstwy uważacie za standardową na 20l piwa

 

nie ma czegoś takiego, trzeba sobie obliczyć do każdej warki. Można skorzystać z kalkulatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.