Skocz do zawartości

Warzenie z ekstraktów, a kolor piwa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym poruszyć kwestie koloru piwa przy warzeniu z ekstraktów. Mianowicie popełniłem już 5 warek z zestawów surowcowych (ekstrakty) 2x Jasne pełne (Polskie Ale), AIPA, Witbier, American Pale Ale. Oprócz Witbiera wszystkie były warzone na ekstrakcie jasnym WES 1,7 kg x 2 (za wyjątkiem AIPY, gdzie było 3x 1,7 kg).

Zastanawia mnie kolor- wszystkie warzone piwa (część w fermentorach, część już w trakcie refermentacji) zarówno na etapie warzenia, przelewania na cichą i butelkowania mają kolor ciemny brąz. Czy zatem jest możliwość uwarzenia piwa jasnego z ekstraktów Wesa? Czy też może jasna barwa zrobi się dopiero po dłuższym leżakowaniu? Poza tym wszystkie są mętne - jedyny "kryształ" miałem w Coopers AIPA po ponad 2-miesięcznym leżakowaniu. Czy coś źle robię w tym zakresie, czy po prostu tak ma być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wes jasny ma 30 - 60 j.EBC ale już Brutnal ma połowę tej wartości (barwa 15-25 ECB)

Gozdawa ma jasny i super jasny. Na zdjęciach nie ma nic o EBC ale zapytaj w wątku a na bank dostaniesz odpowiedź.

 

CP ma w ofercie nieobecny na stronie WES, ekstrakt kukurydziany. Brak informacji o kolorze, ale obstawiam najniższy ze wspomnianych, wiec jak WES to ten.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka uwarzona na 2x1,7kg jasnego WESa i 0,5kg WESa bursztynowego dała mi ładny bursztynowy kolor, raczej daleki od ciemnego brązu. Chyba że rozbijamy się tutaj o nazewnictwo kolorow :) Wrzuć zdjęcia swoich piw, ja wieczorem mogę wrzucić coś swojego i porównamy. Może gdzieś popełniasz jakiś błąd ?

Uwarzyłem też jedno piwo na bruntalach (2x1,7) i wyszło bardzo jasne, jednak mam wrażenie że dosyć cienkie, bardzo mało treściwe - ogólnie jak na razie moja najgorsza do tej pory warka, pełna niepożądanych zapachów (estry?).

Brak doświadczenia nie pozwala mi jednak jeszcze jednoznacznie stwierdzić czy to wina ekstraktów, jakiegoś błędu przy produkcji, doboru składników czy jakiejś niewielkiej infekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne ekstrakty WES są relatywnie ciemne, nawet warka nastawiona z dwóch puszek 1,7 kg dopełniona do 25 litrów jest ciemno-słomkowa. 2-3 puszki na 21 litrów dają (ciemny) bursztyn. Do ciemnego brązu to jednak jeszcze daleko, w zasadzie to dopiero przy użyciu ekstraktu bursztynowego można mówić o ciemnym brązie. Robiłem jeszcze z trzech puszek ciemnego na 24 litry - wyszło prawie czarne. Co do mętności - robiłem na drożdżach T-58, S-04 i US-05, wszystkie prócz S-04 ładnie sklarowały się w butelkach po 2-3 tygodniach dając kilkumilimetrowy osad na dnie. S-04 po kilku miesiącach są w zasadzie nadal mętnawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem 10 warek na WESie, w tym pewnie ok. 5 sztuk na samym jasnym ekstrakcie. Wszystkie na S-04 lub S-33, w temeraturze ok. 17C. Wszystkie z nich miały ładny, jasny kolor. Powiedzmy jak Kasztelan :).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.