Jump to content
Sign in to follow this  
vpatyk

Warzenie z ekstraktów, a kolor piwa

Recommended Posts

Witam. Chciałbym poruszyć kwestie koloru piwa przy warzeniu z ekstraktów. Mianowicie popełniłem już 5 warek z zestawów surowcowych (ekstrakty) 2x Jasne pełne (Polskie Ale), AIPA, Witbier, American Pale Ale. Oprócz Witbiera wszystkie były warzone na ekstrakcie jasnym WES 1,7 kg x 2 (za wyjątkiem AIPY, gdzie było 3x 1,7 kg).

Zastanawia mnie kolor- wszystkie warzone piwa (część w fermentorach, część już w trakcie refermentacji) zarówno na etapie warzenia, przelewania na cichą i butelkowania mają kolor ciemny brąz. Czy zatem jest możliwość uwarzenia piwa jasnego z ekstraktów Wesa? Czy też może jasna barwa zrobi się dopiero po dłuższym leżakowaniu? Poza tym wszystkie są mętne - jedyny "kryształ" miałem w Coopers AIPA po ponad 2-miesięcznym leżakowaniu. Czy coś źle robię w tym zakresie, czy po prostu tak ma być?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wes jasny ma 30 - 60 j.EBC ale już Brutnal ma połowę tej wartości (barwa 15-25 ECB)

Gozdawa ma jasny i super jasny. Na zdjęciach nie ma nic o EBC ale zapytaj w wątku a na bank dostaniesz odpowiedź.

 

CP ma w ofercie nieobecny na stronie WES, ekstrakt kukurydziany. Brak informacji o kolorze, ale obstawiam najniższy ze wspomnianych, wiec jak WES to ten.

Edited by zasada

Share this post


Link to post
Share on other sites

Warka uwarzona na 2x1,7kg jasnego WESa i 0,5kg WESa bursztynowego dała mi ładny bursztynowy kolor, raczej daleki od ciemnego brązu. Chyba że rozbijamy się tutaj o nazewnictwo kolorow :) Wrzuć zdjęcia swoich piw, ja wieczorem mogę wrzucić coś swojego i porównamy. Może gdzieś popełniasz jakiś błąd ?

Uwarzyłem też jedno piwo na bruntalach (2x1,7) i wyszło bardzo jasne, jednak mam wrażenie że dosyć cienkie, bardzo mało treściwe - ogólnie jak na razie moja najgorsza do tej pory warka, pełna niepożądanych zapachów (estry?).

Brak doświadczenia nie pozwala mi jednak jeszcze jednoznacznie stwierdzić czy to wina ekstraktów, jakiegoś błędu przy produkcji, doboru składników czy jakiejś niewielkiej infekcji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jasne ekstrakty WES są relatywnie ciemne, nawet warka nastawiona z dwóch puszek 1,7 kg dopełniona do 25 litrów jest ciemno-słomkowa. 2-3 puszki na 21 litrów dają (ciemny) bursztyn. Do ciemnego brązu to jednak jeszcze daleko, w zasadzie to dopiero przy użyciu ekstraktu bursztynowego można mówić o ciemnym brązie. Robiłem jeszcze z trzech puszek ciemnego na 24 litry - wyszło prawie czarne. Co do mętności - robiłem na drożdżach T-58, S-04 i US-05, wszystkie prócz S-04 ładnie sklarowały się w butelkach po 2-3 tygodniach dając kilkumilimetrowy osad na dnie. S-04 po kilku miesiącach są w zasadzie nadal mętnawe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zrobiłem 10 warek na WESie, w tym pewnie ok. 5 sztuk na samym jasnym ekstrakcie. Wszystkie na S-04 lub S-33, w temeraturze ok. 17C. Wszystkie z nich miały ładny, jasny kolor. Powiedzmy jak Kasztelan :).

Edited by santa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Post dubel, do usunięcia.

Edited by santa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.