Skocz do zawartości

Pierwsze piwo z brewkitu mały problem


Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanie czy można eksperymentować poprzez zmieszanie dwóch brewkitow dla lepszych oryginalnych smaków ?

 

 

 

Można, oryginalne na pewno będzie... ale czy lepsze :smilies: :smilies: :smilies:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drugiej warce (z ekstraktów) mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że brewkity to strata czasu.. zdecydowanie lepiej pobawić się ekstraktami, bo tu już mamy większy wpływ na efekt końcowy. Jak ktoś czuje się niepewny, to jest wiele gotowych zestawów z ekstraktów (np. na CentrumPiwowarstwa). Od brewkita różni się w zasadzie tylko tym, że brzeczkę musimy nachmielić, gotując ją tę godzinę, a przy brewkitach praktycznie tylko zagotowujemy. Nie trzeba wcale specjalnego sprzętu - sam mam tylko gar 6L i walczę z chmieleniem na 2 razy + dolewka wody, a efekt jest i tak lepszy niż pucha... Wczoraj sprawdzałem właśnie APA i jest już praktycznie nagazowane, nie omieszkałem pociągnąć łyczka z PET'a i muszę przyznać, że młode piwo już na tym etapie smakuje 10x lepiej niż mój pierwszy "prawie lager" z puszki. Absolutnie nie ma porównania... a przecież lager leży już w butelkach w garażu (7-10C) z 1,5 miesiąca albo lepiej.

 

Najlepiej oczywiście zacierać, ale tu już ciężko obejść brak sprzętu jak duży gar, coś do filtracji itp. Tak czy siak, moim zdaniem fajnie jest przerzucać się stopniowo z technologii na technologię: zrobić sobie puchę, potem jakieś ekstrakty niechmielone, a następnie przerzucić się już na zacieranie. Dla mnie (w planach) pośrednim krokiem będzie tutaj jeszcze zacieranie częściowe (partial mash), które można zrealizować w stosunkowo niedużym garze (bo zacieramy tylko część składu naszej warki), a filtrację można przeprowadzić np. przy pomocy zrobionego przez siebie filtratora z oplotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczekałem producentckie minimum przydatności do spożycia czyli dwa tygodnie ......

no powim szczerze szłu nie było

 

Lagera otworzyłeś po dwóch tygodniach? Przecież te piwa się bardzo długo leżakuje. Jest nawet teoria, która mówi o 1 miesiącu na każdy BLG.

 

 

 

No wiem wiem lagery powinny leżakować dłuugo.

Ale proszę o wyrozumiałość ... pierwsze moje piwo które powiedzmy sam przfermentowałem (nie uwarzyłem) wiec i ciekawość przeogromna.

Teraz "mój" lager jest zdecydowanie lepszy, pianka, zapach ... wyraźny progres w jakości, co nie znaczy, że jest najlepsze na świecie.

 

Chociaż czy ja wiem ;) ;) ;) .

 

Pozdrawiam

Edytowane przez kajtek37
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam przfermentowałem (nie uwarzyłem)

 

Jesteś drożdżem? :) A tak serio, własne dziecko jest zawsze najpiękniejsze i w tym jego urok. Niech smakuje, tylko do następnego piwa podejdź z większą dozą cierpliwości i po przeczytaniu jak największej ilości postów na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja chce sobie zapasy porobić a,nie otwierać jak najszybciej dlatego zastanawiam sie ile moze lezakowac w butelkach żeby sie nie zepsulo

 

W dobrych warunkach (czyli brak dostępu promieni słonecznych i niska temperatura) piwo może leżeć dość długo, jednak:

If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age

nie ma sensu leżakować piwa z brewkitu przez długi czas - moim zdaniem takie zapasy po półrocznym leżakowaniu wcale nie będą smakowały lepiej niż miesiąc po butelkowaniu.

Do leżakowania nadają się natomiast piwa mocniejsze - wszelkiej maści imperiale, RISy, barleywine czy portery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam nadzieje że smak mam stały bo z puchy na przełomie lipca, sierpnia 2013 naprawdę zrobiłem duże ilości i rzeczywiście smak byl porównywalny czy to w styczniu czy w kwietniu 2014.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.