Skocz do zawartości

Gozdawa Christmas Belgian Ale- piwo lekko kwasnawe


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

15.01.2014 warzyłem piwo Christmas Belgian Ale. Wszystko zgodnie z opisem dołączonym do brewkita. Fermentacja trwała 8 dn. Nie było żadnego kożucha. Po tym czasie zabutelkowalem piwko, które w temperaturze około 13 stopni leżakowalo ponad miesiąc.

 

Dnia 26.02.2014 otworzyłem pierwsze dwa piwka. Gaz jest, piana jest (otwierać muszę nad zalewem, bo aż kipi z butelki). Jednak w smaku jest lekko kwasnawe. Co ciekawe, poziom kwasnosci był rozny w każdej z dwóch butelek. Ogólnie piwo da sie wypić, ale jego smak dalece odbiega od moich oczekiwań. Smakuje po prostu zle.

 

Co poszło nie tak? Piwo jest skażone? Dlaczego piwo smakuje rożnie w zależności od butelki (wszystkie przechowywane były w takich samych warunkach). Da sie jeszcze coś z tym zrobić, czy piwo do wylania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szklana kula prawdę Ci powie :D

 

A na poważnie to za mało danych, za dużo pytań. Przeanalizuj cały proces, na forum znajdziesz mnóstwo danych. Porównaj to co zrobiłeś z tym co opisane na forum setki razy. Różny poziom kwaśności sugerować może problem z butelkami, ale to wróżenie z fusów...

 

Piwo jest skażone?

 

Jak już to - zakażone/zainfekowane.

 

EDIT: "...Celem uzyskania smaków charakterystycznych dla piw belgijskich należy użyć minimum 0,5kg cukru kandyzowanego. Fermentację należy prowadzić w temeraturze 23-25°C..."

Źródło: http://www.gozdawa.o...ianchristmasale

Uwielbiam te klimaty.

 

Jakimi drożdżami fermentowałeś? Tym? http://www.gozdawa.org/drozdze-bfsay

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to po prostu bardzo płytkie odfermentowanie, co w brewkitach jest normą, bo raczej taki typowy kwach, nawet w lekkiej formie od razu odpycha, a kolega zmęczył kufelek :beer:

Nie wiadomo jedynie co z tym przegazowaniem, czy tylko za duża ilość surowca do refermentacji czy jednak coś innego... A butelki dezynfekowałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentowałem tymi drożdżami, które były w zestawie. Użyłem tylko cukru kandyzowanego- 1,5 kg.

 

Butelki dezynfekowałem tak jak zwykle- do wanny, szorowanko wodą z płynem do naczyń, a potem na 45 min do piekarnika.

 

"a kolega zmęczył kufelek"- nie rozumiem, proszę o rozjaśnienie :)

 

A co do tego przegazowania, to moje dwie poprzednie warki też takie wyszły. Dziwne to troche, bo jeszcze wcześniejsze takie nie były. Czyli nadmierna ilość gazu i "kipienie" piwa przy otwieraniu jest oznaką za dużej ilości cukru zastosowanego przy refermantacji?

Edytowane przez TaziMala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli powinno jeszcze dłużej stać i fermentować przed butelkowaniem? To dziwne dość, bo fermentacja skończyła się już nawet ze dwa dni wcześniej... Czekałem na dostawę kapsli i w sumie obawiałem się, że coś będzie nie tak, bo za długo stoi od zakończenia fermentacji do butelkowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po czym poznałeś, że fermentacja zakończyła się dwa dni przed zabutelkowaniem? :P 8 dni to zdecydowanie za krótko. Na pewno w butelkach dofermentowało + surowiec do refermentacji i masz przegazowanie. Ciesz się, że butelki całe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po czym poznałeś, że fermentacja zakończyła się dwa dni przed zabutelkowaniem? :P 8 dni to zdecydowanie za krótko. Na pewno w butelkach dofermentowało + surowiec do refermentacji i masz przegazowanie. Ciesz się, że butelki całe...

 

Gaz z rurki fermentacyjnej przestał się wydobywać. 8 dni to za mało? W instrukcji było napisane, że fermentacja ma się odbywać maksymalnie 8 dni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj trochę na Wiki. Nie wiem może drożdże nie doczytały instrukcji i nie wiedziały, że muszą się uwijać ;) Jak widać nawet do puchy warto przygotować się merytorycznie. Miłej lektury.

P.S. Co do bulkania rurki to nawet nie chcę komentować. Wystarczy zerknąć do kilku wątków z Piaskownicy żeby wiedzieć, że to nie jest żaden pewny wyznacznik postępów fermentacji.

Link do Wiki:

http://www.wiki.piwo.org/Strona_g%C5%82%C3%B3wna

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem w trakcie robienia piwa z puchy i podczas przelewania na cichą zdegustowalem i zrobiłem pomiar. Wyszło jakieś 0,5 BLG i lekki kwasek w smaku. Coś z tym robić czy piwko dojdzie do siebie?

Edytowane przez Jastrzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.