Skocz do zawartości

Pytanie o Gozdawa


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Jestem w trakcie "warzenia" brewkitu gozdawa english stout (2 x ekstrakt nachmielony), zrobiłem 21L, blg spadło z 13 do 7 i stoi w miejscu od 3 dni (łącznie 9dni) Ballingometr sprawdzany. Proces warzenia przebiegł wzorowo, jedynie na minus to to, że drożdże uwodnione zadałem w 29 stopniach, i ochłodziłem brzeczkę do 21 stopni i w takiej przebiegała fermentacja. Natomiast fermentacja ruszyła burzliwie po 10h, więc ten minus chyba odpada. Brzeczkę przed zadaniem drożdży porządnie napowietrzyłem. Piwo w smaku ok. Nie wiem o co chodzi, gdzieś czytałem, że już tak ktoś miał z gozdawą, że drożdże nie przejadły "wszystkiego". Nie wiem co robić, czy zlewać na cichą i później butelkować licząc, że nie będzie granatów, czy dodać nowe drożdże i może dojedzą ?

 

Pozdrawiam Piotrek

Edytowane przez rychuwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ja jak robiłem stouta to z 13BLG zeszło mi do 6BLG, i dałem na cichą. Skoro u ciebie kolejny pomiar w odstępie 3 dni utrzymuje się na stałym poziomie i do tego burzliwa trwa już 9 dni to śmiało przelewaj na cichą coś jeszcze powinno zjechać na dół ale już nie wiele. Na następny raz zrób sobie test FFT i nie będziesz miał problemu. Poziom BLG zależy również od rodzaju drożdży jakie zostały zastosowane jedne zejdą płycej z BLG a inne głębiej. Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brewkitu nie musisz warzyć, tylko rozcieńczyć w określonej ilości wody :P. Bardziej skupił bym się na fermentacji, która prawdopodobnie się zatrzymała. Na szybo to mogę poradzić wzruszenie drożdży poprzez pobujanie fermentorem i podniesienie na kilka dni temperatury.

Wzruszałem przedwczoraj fermentor, temperatura też ciut wyższa, nic nie drgnęło. Ilość procentów nie straszna dla mnie, tylko chodzi o te granaty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ja jak robiłem stouta to z 13BLG zeszło mi do 6BLG, i dałem na cichą. Skoro u ciebie kolejny pomiar w odstępie 3 dni utrzymuje się na stałym poziomie i do tego burzliwa trwa już 9 dni to śmiało przelewaj na cichą coś jeszcze powinno zjechać na dół ale już nie wiele. Na następny raz zrób sobie test FFT i nie będziesz miał problemu. Poziom BLG zależy również od rodzaju drożdży jakie zostały zastosowane jedne zejdą płycej z BLG a inne głębiej. Pzdr

Też z gozdawy warzyłeś stouta ?

ps. Jak czytam to forum to stwierdzam, że coś produkcyjnie jest nie tak z gozdawą.

Edytowane przez rychuwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć też robiłem jakiś czas temu stout gozdawa i też mi zszedł tylko do 6BLG i nic niżej poszedł w butelki i rozdaję teraz wszyskim zeby wypili bo szału nie ma (w porównaniu do stot coopers), pucha gozdawy utwierdziła mnie w przkonaniu że trzeba zacząć zacierać, i żałuje tylko jednego, że tak późno:( smak i aromat piwa zacieranego bajka, nigdy więcej puszek także rozlej wypij zapomnij i nigdy nie wracaj, zacieraj:)

Edytowane przez marny_popis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć też robiłem jakiś czas temu stout gozdawa i też mi zszedł tylko do 6BLG i nic niżej poszedł w butelki i rozdaję teraz wszyskim zeby wypili bo szału nie ma (w porównaniu do stot coopers), pucha gozdawy utwierdziła mnie w przkonaniu że trzeba zacząć zacierać, i żałuje tylko jednego, że tak późno:( smak i aromat piwa zacieranego bajka, nigdy więcej puszek także rozlej wypij zapomnij i nigdy nie wracaj, zacieraj:)

Tak fajnie zapowiadały się te brewkity, a tu taka kicha. Mam jeszcze od nich Irish Red Ale, jak to nie wyjdzie to kończę przygodę z ich brewkitami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć też robiłem jakiś czas temu stout gozdawa i też mi zszedł tylko do 6BLG i nic niżej poszedł w butelki i rozdaję teraz wszyskim zeby wypili bo szału nie ma (w porównaniu do stot coopers), pucha gozdawy utwierdziła mnie w przkonaniu że trzeba zacząć zacierać, i żałuje tylko jednego, że tak późno:( smak i aromat piwa zacieranego bajka, nigdy więcej puszek także rozlej wypij zapomnij i nigdy nie wracaj, zacieraj:)

Tak fajnie zapowiadały się te brewkity, a tu taka kicha. Mam jeszcze od nich Irish Red Ale, jak to nie wyjdzie to kończę przygodę z ich brewkitami.

IRA piłem, jest niezłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelej na cichą . Daj piwku jeszcze 10 - 14 dni . Wykorzystaj ostatnie 4 dni na dochmielenie na cichej jeśli chcesz . Później w butle . Ilość cukru dobierz przez program refermv2 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak fajnie zapowiadały się te brewkity, a tu taka kicha. Mam jeszcze od nich Irish Red Ale, jak to nie wyjdzie to kończę przygodę z ich brewkitami.

 

Ja zrobiłem Pale Ale z Gozdawy na polepszaczu z Gozdawy 50/50 ekstrakt i glukoza i wyszło super, więc myślę że to zależy od puszki jaki jest efekt końcowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ja jak robiłem stouta to z 13BLG zeszło mi do 6BLG, i dałem na cichą. Skoro u ciebie kolejny pomiar w odstępie 3 dni utrzymuje się na stałym poziomie i do tego burzliwa trwa już 9 dni to śmiało przelewaj na cichą coś jeszcze powinno zjechać na dół ale już nie wiele. Na następny raz zrób sobie test FFT i nie będziesz miał problemu. Poziom BLG zależy również od rodzaju drożdży jakie zostały zastosowane jedne zejdą płycej z BLG a inne głębiej. Pzdr

Też z gozdawy warzyłeś stouta ?

ps. Jak czytam to forum to stwierdzam, że coś produkcyjnie jest nie tak z gozdawą.

 

Witam

Nie ja zacząłem od razu od zacierania. Jak masz jeszcze jedną puchę to wykorzystaj ale już do puch nie wracaj, tylko zacieraj.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem do końca przekonany czy winne są puszki. Ostatnio stwierdziłem, że może warto przetestować te suche drożdże górnej fermentacji z Gozdawy - fakt że w paczce jest ich trochę mało (7g) ale moje aipa zeszło z 15 do 6,5 blg ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za info, wczoraj zlałem na cichą. Dzisiaj znowu jakaś piana na wierzchu, czuć CO2, smak ok, blg nic nie spada. Nic więcej nie będę grzebał. Podejrzewam, że brzeczka wypuszcza zgromadzony CO2. Jeżeli się nie zepsuje to w sobotę rozleje do butelek. Od początku mojej przygody z piwem robiłem z ekstraktów, sam dobierałem drożdże i chmiele, coś mnie skusiło na brewkit :)

Edytowane przez rychuwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykorzystaj ostatnie 4 dni na dochmielenie na cichej jeśli chcesz

co ma stout dochmielić na zimno? jakaś dziwna technika

 

widać że to wina drożdży bo sporo osób ma problem z odfermentowaniem dobrym,a ekstrakty mają zazwyczaj 80% +/- 5 cukrów fermentowalnych ,nie chce mi się wierzyć że by w tych było inaczej

są może tacy co robili z puszek ale z innymi drożdżami niech się wypowiedzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem z puszek (same ekstrakty niechmielone) i zawsze odfermentowało do 3 - 4 blg, drożdże suche górnej i dolnej fermentacji: fermentis lub danstar. Na W34/70 lager fermentowany w 15 stopniach po cichej był prawie krystalicznie czysty, a tu stout widzę, że mętny będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi różne puszki Gozdawy i Coopersa zawsze schodziły bardzo nisko, do 1-2 Blg. Wszystkie robione na drożdżach dołączonych do zestawu. Jedynie stout z Muntonsa zszedł do 5 Blg.

 

Problem leży pewnie w fermentacji a nie drożdżach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam zalanego z puszki Coopersa Real Ale i ładnie mi zeszło na ich drożdżach bo do 1 Blg z 11 Blg, burzliwej ( ruch w rurce ) było ok 36h w pierwszych 2-óch dobach, po tym czasie cisza. Pierwszy pomiar zrobiłem po 5 dniach od nastawienia, dziś tj. po 7 dniach wynik ten sam - 1 Blg. Jutro wieczorkiem butelkowanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Piwo się wyklarowało, blg stoi w miejscu, może 0.5 blg spadło, ale nie jestem pewien, czyli zeszło do połowy początkowej wartości. Smak super, lekko słodkawy. Chyba jutro rano zabutelkuje, na 21L dodam 88 gramów glukozy, powinno wyjść nagazowanie 2.0 vol co2. Jedną butelkę będę miał plastikową do sprawdzenia nagazowania wrazie jakby drożdże zabrały się za resztę cukrów.

Mogłem w zasadzie jeszcze odlać troche do półlitrowej butelki i zadać drożdże np piekarniczne. Miałbym pewność czy to cukry fermentowalne czy nie. Ale zaryzykuję z butelkowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po 24h butelka plastikowa, jest już dosyć twarda, ale wszystko pod kontrolą. Natomiast powstała 7mm warstwa drożdży w butelkach. Jednak nie było tak klarowne po cichej. Z drugiej strony podejrzewam, że drożdże strasznie wygłodzone były (miały chyba mało cukrów fermentowalnych do przejedzenia - palony słod ?) bo przerobiły glukozę z refermentacji błyskawicznie i osiadły na dnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.