Skocz do zawartości

Permanenta podziałka na stalowym garze


Rekomendowane odpowiedzi

Podziałka naniesiona :smilies:

 

Usiu jeszcze raz dzięki :beer: :beer: - od dłuższego czasu miałem zagadkę, w jaki sposób nanieść podziałkę na gar i żadnych mądrych koncepcji.

 

Spoko, fajnie wyszło :D

 

Najgorsze będzie dla mnie wycięcie literek do szablonu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Super sprawa, też sobie coś takiego zrobię (Tadar 50L). Mam tylko pytanie - czy taki szablon z papieru nie powoduje problemów? Pewnie nasiąka, więc trzeba bardo ostrożnie mazać tym wacikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się dzieje z garnkiem po jakimś czasie? Nie rdzewieje w tych mijscach albo nie zachodzi brudem? Używa ktoś już tak przerobionego garnka dłuższy czas? Podzialkę wypalacie z przodu czy w wnętrzu garnka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jako że pomysł mi się spodobał i poczułem nieodpartą chęć zrobienia tego updata, wczoraj go popełniłem. Na foto rezultat, zamiast baterii 9V wykorzystałem starą ładowarkę do telefonu. W końcu będę widział ile zacieram i ile dokładnie odparowuje przy warzeniu.

Usiu, zacny punkt ode mnie za temat! :beer: :beer: :beer:

post-6934-0-40394200-1397987604_thumb.jpg

Edytowane przez Elvis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że pomysł mi się spodobał i poczułem nieodpartą chęć zrobienia tego updata, wczoraj go popełniłem. Na foto rezultat, zamiast baterii 9V wykorzystałem starą ładowarkę do telefonu. W końcu będę widział ile zacieram i ile dokładnie odparowuje przy warzeniu.

Usiu, zacny punkt ode mnie za temat! :beer: :beer: :beer:

post-6934-0-40394200-1397987604_thumb.jpg

 

A możesz powiedzieć ile V miała ta ładowarka ? mam starą z LG ale ma 5.1V, nada się czy musi być koniecznie 9V ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z danymi od Maggota (odległość 5L od dna=ok. 4cm i odległości pomiędzy kolejnymi litrami=1,257cm) w załączeniu podziałka dla gara Tadar 50L

Arkusz wydruku to 210x620mm

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się te obliczenia nie podobają.

Takie dane zostały mi przekazane.

W swoim garze (37L) zrobiłem to fizycznie - wlałem 5L i odznaczyłem poziom, a potem lałem do 10L odznaczając każdy kolejny litr - mam zgodność pomiędzy fermentrem i garem więc jest OK

 

PS Teoretycznie dla średnicy wew.=40cm obliczenia są OK - każdy litr do 0,8cm, a 5L wypada na 3,98cm

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z moimi obliczeniami wychodzi tak

pi*R^2*H=V wzór na objętość walca

Załóżmy poziom 5L wiec v=5000cm^3

pi*20^2*H=5000

H=5000/(400*pi)

H=3.98cm

wiec poziom 5L jest na poziomie ok 4cm od dna i by sie to zgadzało mniej/więcej bo garnek ma 50L po brzeg.

Jeżeli się mylę to piszcie :)

Edytowane przez arczi_901
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poczyniłem jak kolega korzen16. zaznaczyłem fizycznie na garnku później jeszcze się upewniłem obliczeniami. Moja rada zaznacz sobie pierwsze 5l ołówkiem lub markerem jak masz i podziałkę celuj od tego poziomu bo dno nie masz pod kątem prostym do ścian gara tylko jest to przejście zaokrąglone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc cały czas pozostaje kwestia czy podane przez Maggota dane są prawdziwe - prawdopodobnie podał ilość litrów/cmb. Poziom 5L wypadnie ciut wyżej ( u mnie także właśnie z powodu wyoblenia), ale później będzie to raczej bliżej 0,8 niż 1,25cm/1L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem na swoim i w garnku (Tadar) poziom 5L jest dokładnie na poziomie 4.3cm a każdy kolejny poziom to już zgodnie z obliczeniami ~0.8cm.

Edytowane przez arczi_901
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.