Skocz do zawartości

Raspberry Pi czyli malinka dla piwowara.


Shooter

Rekomendowane odpowiedzi

Ja używam od roku RBP jako domowego media center z XBMC. Niestety, mogloby być szybciej więc nie wiem czy nie zamienie tego na jakiś większy sprzęt typu Intel NUC albo coś takiego.

 

Ale na malince można i tak fajne rzeczy zrobić, ja mam np. rozgrzebany ambilight, od paru miesięcy nie mogę się zebrać żeby dorobić aluminiowy stelaż montowany za telewizorem, ale prototyp wygląda tak:

 

[media]

[/media]

 

Troche chaotyczne bo nie bawiłem się w przyczepianie diodek, tylko zarzuciłem na TV :)

 

 

Co do zastosowań w piwowarstwie, myślę że lepiej sprawdzi się Ardunio lub goła ATMega z dodatkami niż Pi, natomiast Pi wydaje się dobrze uzupełniać Ardunio jeżeli chodzi np. o dostęp po sieci i dalsze oprogramowywanie tego, już w przyjaźniejszym środowisku i z systemem operacyjnym (widać to na przykładzie BrewPi, który używa Arduino do "low levelowej" pracy, zarządzania SSRami i czujnikami, a Pi robi za frontend z aplikacją webową, logowaniem, dostępem przez sieć).

Edytowane przez vald
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik (alternatywa dla RT-2CO) realizujący zadany plan temperaturowy z obserwacją ciepła wydzielanego przez drożdże (różnica między temperaturą brzeczki bez chłodzenia/grzania i z chłodzeniem/grzaniem)- wskaźnik zaawansowania fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ponad roku nad tym myślę i już chyba 3 wersje mam takiego sterownika niestety żaden nie skończony. Aktualnie używam malinkę jako termometr bo stary się popsuł w trakcie warzenia i na szybko odpaliłem czyjś projekt odrobinę zmodyfikowany i temperatura wyświetla się na telefonie i loguje na malinie. Teoretycznie spokojnie może też już sterować procesem warzenia jedynie brakuje programowania całego procesu. Z ciekawych projektów na rPi są raspibrew oraz jego następca http://www.homebrewtalk.com/f235/raspberry-pi-brew-controller-451059/ oraz http://www.homebrewtalk.com/f170/strangebrew-elsinore-raspberry-pi-based-brewery-controller-396627/ czyli przeróbka brewtrollera na rPi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Poza warzeniem, PI + dedykowana kamerka to naprawdę niezła kamera IP, zwłaszcza patrząc na cenę. Jeżeli by do tego naruchać jakiś doświetlacz to byłoby naprawdę genialnie ;)

 

Jeżeli chodzi znowu o htpc - PI imho trochę zbyt powolne. Ja używam starego laptopa, który jest już zbyt wolny, by z niego korzystać w sposób klasyczny. Trochę go podtuningowałem, wywaliłem matrycę i kilka innych zbędnych rzeczy i jest przymocowany do tyłu telewizora + xbmc, of course. Do tego jest moim serwerem z muzyką, żeby sobie innych sprzętów nie zaśmiecać. No i dograłem ultrastara i jak mamy gości, to karaoke idzie w ruch.

 

Pi też fajnie sobie radzi jaki emulator. Szkoda, że matryca pod niego to taki kawał kasy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.