Jump to content
Shooter

Raspberry Pi czyli malinka dla piwowara.

Recommended Posts

Ja używam od roku RBP jako domowego media center z XBMC. Niestety, mogloby być szybciej więc nie wiem czy nie zamienie tego na jakiś większy sprzęt typu Intel NUC albo coś takiego.

 

Ale na malince można i tak fajne rzeczy zrobić, ja mam np. rozgrzebany ambilight, od paru miesięcy nie mogę się zebrać żeby dorobić aluminiowy stelaż montowany za telewizorem, ale prototyp wygląda tak:

 

[media]

[/media]

 

Troche chaotyczne bo nie bawiłem się w przyczepianie diodek, tylko zarzuciłem na TV :)

 

 

Co do zastosowań w piwowarstwie, myślę że lepiej sprawdzi się Ardunio lub goła ATMega z dodatkami niż Pi, natomiast Pi wydaje się dobrze uzupełniać Ardunio jeżeli chodzi np. o dostęp po sieci i dalsze oprogramowywanie tego, już w przyjaźniejszym środowisku i z systemem operacyjnym (widać to na przykładzie BrewPi, który używa Arduino do "low levelowej" pracy, zarządzania SSRami i czujnikami, a Pi robi za frontend z aplikacją webową, logowaniem, dostępem przez sieć).

Edited by vald

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sterownik (alternatywa dla RT-2CO) realizujący zadany plan temperaturowy z obserwacją ciepła wydzielanego przez drożdże (różnica między temperaturą brzeczki bez chłodzenia/grzania i z chłodzeniem/grzaniem)- wskaźnik zaawansowania fermentacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmm sprawa fajna teraz głowa potrzebna która rozkmini to wszystko :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od ponad roku nad tym myślę i już chyba 3 wersje mam takiego sterownika niestety żaden nie skończony. Aktualnie używam malinkę jako termometr bo stary się popsuł w trakcie warzenia i na szybko odpaliłem czyjś projekt odrobinę zmodyfikowany i temperatura wyświetla się na telefonie i loguje na malinie. Teoretycznie spokojnie może też już sterować procesem warzenia jedynie brakuje programowania całego procesu. Z ciekawych projektów na rPi są raspibrew oraz jego następca http://www.homebrewtalk.com/f235/raspberry-pi-brew-controller-451059/ oraz http://www.homebrewtalk.com/f170/strangebrew-elsinore-raspberry-pi-based-brewery-controller-396627/ czyli przeróbka brewtrollera na rPi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poza warzeniem, PI + dedykowana kamerka to naprawdę niezła kamera IP, zwłaszcza patrząc na cenę. Jeżeli by do tego naruchać jakiś doświetlacz to byłoby naprawdę genialnie ;)

 

Jeżeli chodzi znowu o htpc - PI imho trochę zbyt powolne. Ja używam starego laptopa, który jest już zbyt wolny, by z niego korzystać w sposób klasyczny. Trochę go podtuningowałem, wywaliłem matrycę i kilka innych zbędnych rzeczy i jest przymocowany do tyłu telewizora + xbmc, of course. Do tego jest moim serwerem z muzyką, żeby sobie innych sprzętów nie zaśmiecać. No i dograłem ultrastara i jak mamy gości, to karaoke idzie w ruch.

 

Pi też fajnie sobie radzi jaki emulator. Szkoda, że matryca pod niego to taki kawał kasy :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.