Jump to content
Sign in to follow this  
Pierre Celis

[Piwny turysta] Browar Ursa Maior z Uherzec Mineralnych

Recommended Posts

Czy województwo Podkarpackie, w końcu po długich latach znalazło godnych następców po nie działających już browarach w Łańcucie, Zaczerniu, Zarszynie, Strzyżowie czy też w Przemyślu? Wszystko wskazuje na to, że tak! Wystarczy wspomnieć o browarach funkcjonujących w Wojkówce czy w Rzeszowie. Ale czy są to wszystkie browary, które zasługują na naszą uwagę? Ależ skąd! Jest jeszcze jeden browar, o którym wpada wspomnieć. Jest nim browar z Uherców Mineralnych. Dla wielu kontrowersyjny a jeszcze przez innych wypluwany. Czy słusznie?

DSC09783

Browar Ursa Maior powstały z końcem 2013 roku, w bieszczadzkiej miejscowości Uherce Mineralne, zdobył rozgłos już na samym starcie. Szeroka dystrybucja oraz ciekawa piwna oferta sprawiły, że cały kraj usłyszał o rzemieślniczym browarze z Bieszczad. I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że browar jakiś czas temu, wypuścił na rynek część swoich piw niedopracowanych technicznie. Ku zdumieniu wielu, popularnym zjawiskiem stało się krytykowanie wszystkiego co jest związane z tym browarem. Doszukiwano się teorii spiskowych. Wynajdowano w tychże piwach wady, o których wielu nie miało zielonego pojęcia. Popularnym zjawiskiem stało się krytykowanie ich w piwnym świadku. Ba, nie wypadałoby nie ponarzekać o nich w towarzystwie. Zastanawiam się tylko, czy wszyscy którzy podjęli się krytyki zastanowili się na czym polega piwowarskie rzemiosło. Jeżeli oczekują od piwa i browaru ZAWSZE takiego samego równego poziomu, powinni przerzucić się na piwa z dużych browarów. W tychże piwach zawsze jest zachowany ten sam poziom. Poziom nudy, przewidywalności i ogłady. Na całe szczęście w rzemiośle tych cech nie odnajdziemy. W tych piwach niczego nie powinniśmy być do końca pewni. Za to właśnie kocham na zabój rzemieślnicze piwowarstwo. Nigdy się z nim nie nudzę.

Przejdźmy do samego browaru. Browar powstał od zera na obrzeżach Uherców Mineralnych, tuż przy drodze krajowej prowadzącej do serca Bieszczad, do Ustrzyk Dolnych. Owa inwestycja przywodzi na myśl najlepsze wzorce zaczerpnięte z Ameryki Północnej, gdzie w pełnej symbiozie działa browar, przy którym działa restauracja, pub lub inna forma rozrywki. W tym przypadku pomysłodawcy tegoż projektu postanowili, że najodpowiedniejszą formą będzie sklep z pamiątkami pochodzącymi z Bieszczad oraz sala widowisko-koncertowa oddzielona od browaru jedynie szklaną ścianką. Wspaniały pomysł aczkolwiek zamiast tego typu sali, widziałbym raczej dobrą restaurację serwującą regionalne jadło i piwo. Mam nadzieję, że z upływem czasu dowiem się, że powstaje właśnie w tym miejscu takowa karczma. Wspaniale by było, ucztować przy dobrej dziczyźnie, gdy za drugą stroną szklanej ściany, piwowar uwija się w ukropie przy kotłach warzelnych.  Tak, tak wiem, marzenia.

Podobnie jak i forma tej inwestycji, tak i browar budzi duży podziw.  Cztero kotłowa warzelnia o wybiciu 35 hektolitrów pochodząca od słowackiego producenta PSS Svidnik zrobiła na nas duże wrażenie. Podobnie jak i 70 hektolitrowe stożkowe unitanki, w liczbie siedem. Jednak największym uznaniem darzę ich za to, że nie ograniczyli się do skostniałej oferty. Nie poszli drogą oklepanych standardów rodem z USA czy też nudnej trójcy z pod znaku piwa jasnego, ciemnego i pszenicznego. Po czterech miesiącach działalności browar ten już wielokrotnie mnie zaskakiwał, prawie zawsze na plus. W ich dotychczasowym port folio odnajdziemy takie gatunki, jak: piwo pszeniczne (11,2blg, 4,0% alk.), pszeniczne ciemne (11,8blg, 4,0% alk.), american golden ale (12,0blg, 4,2% alk.), american IPA (12,7blg, 6,2% alk.), single hop: Palisade (10,0blg, 3,8% alk.), single hop: Cascade (10,0blg, 3,8% alk.), rauchbier (12,7blg, 5,5% alk.) oraz robust porter (15,0blg, 6,0% alk.). Ale to nie wszystko, w chwili obecnej w jednym z tanko-fermentatorów leżakuje jeden z moich ulubionych gatunków, Oatmeal Stout. Jednym zdaniem, jest w czym wybierać!

Kończąc już ten przydługawy opis, pomysłodawcom projektu gratuluje pięknej inwestycji, a ciebie drogi czytelniku zachęcam do zapoznania się z ich pełną ofertą a jednocześnie do odwiedzenia ich przy najbliższej nadarzającej się okazji.

DSC09779

.

DSC09770

.

DSC09767

.

DSC09773

.

DSC09782

.

DSC09880 - Kopia


2599 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pojawiło się w moim mieście IPA Champion z 2013 ;)

 

Wysłane z mojego Lenovo P780_ROW przy użyciu Tapatalka

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pojawiło się w moim mieście IPA Champion z 2013 ;)

 

Wysłane z mojego Lenovo P780_ROW przy użyciu Tapatalka

Z Ursy?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.