Skocz do zawartości

Ekstrahowanie słodu palonego zimną wodą


Rekomendowane odpowiedzi

Będę po raz pierwszy barwił Schwarzbiera za pomocą słodu ekstrahowanego, w związku z tym kilka pytań:

- ile więcej/mniej/tyle samo dodać słodu palonego w stosunku do tego, jakby był normalnie dodany do zacieru, żeby uzyskać wyliczoną barwę?

- jak długo ekstrahować?

- w wodzie o jakiej temperaturze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 30l Scwarzbiera miałem: Barwiący Strzegom - 0,2 kg i Karmelowy 300 - 0,45 kg trzymane przez 12h w 5l wody. Temperatura pokojowa. Do zacierania nie dałem żadnego palonego i to był błąd, bo piwo zupełnie nie ma palonego aromatu.

Oto barwa gotowego piwa

gallery_3357_300_61665.jpg1920219_696341930389339_26569238_n.jpg

Edytowane przez karczmarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chcę tak potraktować tylko palony; karmelowy i czekoladowy normalnie. Te 5 litrów wody na jakim etapie dodałeś do brzeczki? Czytałem, ze najlepiej dodać ten ekstrakt pod koniec gotowania, ale 5 litrów wody to wyklucza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat na czasie także u mnie.. planuję dodatek ekstrahowanego jeczmienia palonego do Schwarzbiera (ok. 200 g na 20 l) i do Koźlaka (ok. 100 g na 20 l - podobno ekstrahowany jęczmień palony daje czerwoną barwę..). Myślicie, że to dobra droga?. Nigdy wcześniej nie bawilem się w ekstrahowanie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 5 litrów wody na jakim etapie dodałeś do brzeczki?

Dodałem je tuż przed wygrzewem. Bez ziarna. Żeby puścić to przez filtrację brzeczki.

 

Myślicie, że to dobra droga?

W bockach również jest to świetna droga, choć tam już sam udział Monacha mocno przyciemnia barwę, więc dodatek choćby palonego do zacieru jest bardzo mały - nie wpływa na smak i aromat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Uwarzyłem CDA. Dałem do filtracji 300g Carafy I Special i 100g Carafy III Special. Brewtarget pokazuje mi barwę 37.3 SRM.

Chcę zlewać piwo na cichą i chmielić na zimno, ale piwo jest brązowe. Dziwne, bo wydawałoby się, że powinno być czarne.

Myślę czy nie wyekstrahować jeszcze ze 100g barwiącego i nie dolać do cichej? Czy może zostawić i po fermentacji będzie czarne?

Jeśli ekstrahować, to czy wystarczy ześrutować te 100g słodu i wymoczyć przez godzinkę w 0.5l zimnej wody i dolać, czy przegotować przed dodaniem?

Edytowane przez BuDeX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.