Jump to content
Sign in to follow this  
WiHuRa

Browar Rychlak i Syn - Zmiotki 14°Blg

Recommended Posts

post-3232-0-62857800-1393527985_thumb.jpg

 

Piana: drobnopęcherzykowa, redukuje się szybko ale zostaje lekki kożuszek który okleja szkło

Kolor: Głeboki rubin, prawie klarowne

Aromat: na nosie grają zioła, które potrafią zakręcić w głowie, nie jestem wstanie ich wyodrębnić, przyprawy dominują aromat ale gdzieś pod nimy owoce i chmiel, zabawa w wąchanie jest dość długa i wciągająca, wraz z ogrzaniem ów zabawa przeciąga się dalej bo piwo wraz z temperaturą zmienia się w tym elemencie

Smak: ułożony, owoce, wino, pestka, mocno beczka na finiszu (cierpkość) z delikatną gorczyką chmielową, wytrawne i rześkie, minimalna nuta alkoholowa pojawia się z czasem

Wysycenia: dość wyraźny syk i lekkie spienienie w butelce, ale jednak wysycenie było w porządku

 

Ogólne wrażenia: piwo z bardzo wysokim potencjałem leżakowania, już jest dobre ale prawdopodobnie będzie jeszcze lepsze, wypiłem z wielką przyjemnością i zaciekawieniem.

 

Specjalnie zostawiłem sobie to piwo na tłusty czwartek bo liczyłem na ukojenie moich kubków smakowych jak i żołądka czymś wyrazistym i wytrawnym i to piwo wstrzeliło się w ten element idealnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli nadzieja nie całkiem umarła.

 

Z tym piwem jest dużo roboty, i infekcja może wystąpić na każdym kroku, ale warto. Inspiracją bezpośrednią był Suffolk Vintage Ale, który piłem wieki temu i jest to dobry przykład, gdzie stare piwo beczkowe-i mocne 12%) miesza się z młodziutkim świeżo uwarzonym dark ale na 6%. Ja postawiłem na schemat, że warzę jedno piwo-najprostszy bitter (wolałem go trochę przechmielić, bo wiedziałem, że i tak chmiel się wycofa po beczce), i kiedy osiągnie odpowiednie blg, 2 części daję na cichą, a 1 do beczki, a później mieszam. Powodowany tym, co napisano w starych książkach zależało mi, żeby żadne z tych piw osobno nie smakowało, i tak się stało, ale po zmieszaniu wyszła ambrozja, czyli tak jak miało być. Piwo z beczki miało być kwaskowate, ściągające, cierpkie czyli te elementy zostały zachowane w profilu, ale nie są tak rozbuchane jakbyśmy zmieszali piwa 1:1.

 

Potencjał ma prawdopodobnie bardzo długi, więc jeśli nie będzie za bardzo kusić, to pierwszą próbę za 5 lat można zrobić.

 

Mam nadzieję, że inni też będą mieli ciekawe o nim zdanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.