Skocz do zawartości

Artykuł: BYO Pre-Boil Hopping - Chmielenie przed gotowaniem


tibek

Rekomendowane odpowiedzi

Przy chmieleniu zacieru. "Po drugie izomeryzacja alfa kwasów zachodzi na zauważalnym poziomie w temperaturach zacierania." Zmienił bym tu słowo "zauważalnym" na "minimalnym". Niektórzy zauważą te 5-6 IBU, niektórzy nie ;)

Edytowane przez Szuwar71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olejki aromatyczne się rozpuszczą w pewnym stopniu, ale potem i tak się ulotnią. Niektórzy jednak twierdzą, że idzie coś w zapach i smak piwa. Raczej jest to placebo. Jeśli chodzi Ci o goryczkę to też się jej nie spodziewaj chmieląc zacier. Lepiej ten chmiel, który planujesz użyć na tym etapie przeznacz na co innego.

Edytowane przez Szuwar71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olejki aromatyczne się rozpuszczą w pewnym stopniu, ale potem i tak się ulotnią. Niektórzy jednak twierdzą, że idzie coś w zapach i smak piwa. Raczej jest to placebo. Jeśli chodzi Ci o goryczkę to też się jej nie spodziewaj chmieląc zacier. Lepiej ten chmiel, który planujesz użyć na tym etapie przeznacz na co innego.

Co do chmielu, to się nie wypowiem, ale sosna dodana do zacierania w gotowym piwie jest bardzo wyraźnie wyczuwalna - zwłaszcza w smaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Mam pytanie praktyczne do osób, które stosowały FWH. Zastanawia mnie jedna kwestia czy lepiej jest wrzucić chmiel do brzeczki przedniej a następnie do gotowania przelać ją już bez chmielu czy razem z chmielinami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

am pytanie praktyczne do osób, które stosowały FWH. Zastanawia mnie jedna kwestia czy lepiej jest wrzucić chmiel do brzeczki przedniej a następnie do gotowania przelać ją już bez chmielu czy razem z chmielinami?

 

Oczywiście gotujemy razem z chmielem. Po prostu chmiel wrzucamy zanim osiągnie wrzenie, jakbyś się wczytał w artykuł to tam pisze aby chmiel wrzucać przed zagotowaniem a najlepiej w temperaturze powyżej 80°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W przypadku warzenia ze słodów proponuję zrobić to 3-5 minut (to autor nie podaje jednoznacznie czy chodzi o czas od rozpoczęcia, czy do zakończenia – przyp. Tłum.) w procesie filtracji.
 

Dokładnie o to mi chodzi. Bo jeżeli dekantuję jeszcze filtrat do garnka do gotowania to mogę zdeknatować zarówno z chmielinami jak i bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest o 2 metodach, więc tym razem mi się nie pomyliło ;), zresztą po przeprowadzeniu  parunastu testów  FWH też stwierdziłem, że to jakieś placebo chmielowe, ja nie widzę żadnej różnicy.

 

Zabawne jest tez  o DSM i bakteriach kwasu mlekowego, zrobiłem  brzeczkę na kwas (gotowane 15 min, skład pół na pół płatki pszenne i słód), zaczepiłem bakteriami i wtedy dopiero poczułem co to DMS, jak to wylewałem to musiałem z łazienki uciekać, to nie pachniało kukurydzą to po prostu był duszący smród  skoncentrowanej kukurydzy, nie wiem jak to opisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jakbym miał zgadywać z DMS-em przy no-boil, to bym się zasugerował kilkoma opowieściami o nim. Oczywiście to kompletnie nic konkretnego i tylko moje luźne domysły, nie bierzcie tego zbyt poważnie.

 

SMM zmienia się w DMS dopiero po przekroczeniu 80°C (dlatego mówi się, że tak ważne jest szybkie schłodzenie brzeczki poniżej tej temperatury). Podczas zacierania (nie licząc dekokcji) nigdy takich temperatur nie osiągamy, więc DMS-u nie powinno być.

Z tego by wynikało, że 15 minut gotowania to dość czasu by zrobić sporo DMS-u, ale za mało by go odparować.

 

Zastanawiam się tylko co z ta dekokcją, bo mi kompletnie nie pasuje do teorii... Czyżby DMS zostawał w ziarnie podczas filtracji? To raczej niemożliwe...

 

 

Przypominam, że to tylko luźne przemyślenia pozbawione merytorycznych podstaw. Proszę nie bić za to, że piszę głupoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.