Skocz do zawartości

Słód ze Strzegomia - problemy ?


bnp

Rekomendowane odpowiedzi

Taki żółty, alkoholowy? To szmelc. Moje kłamały o 5 do 12°C, w zależności od temperatury.

Mały off topic, ale w takim razie jaki polecasz?

 

Posiadam 2 termometry elektroniczne które mogę śmiało polecić,

 

http://allegro.pl/termometr-elektroniczny-szpilkowy-spozywczy-lcd-i4029782359.html

 

Termometr IKEA zabezpieczyłem sondę klejem termicznym, tego używam podczas zacierania.

http://allegro.pl/ikea-fantast-termometr-czasomierz-do-miesa-i4048

130850.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Właśnie zauważyłem znaczący spadek wydajności na pilzneńskim. Z wyliczeń wychodzi mi, że ekstraktywność tej partii jest w granicach 74% (!), o ile mnie się coś w procesie nie spieprzyło, ale tego nie zakładam, bo piwa robię teraz do bólu standardowe i proces się nie zmienia.

 

Słód kupiony jakiś miesiąc temu w CP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię praktycznie tylko na Strzegom-iu i nie zauważłyłem ostatnimi czasy większych odchyłek od normy.

 

To teraz szarpnij sie na Weyermanna i zobaczysz różnicę.

 

Dziś ostatnia partia pale Ale, 7kg jak nie wyjdzie 14Blg to będzie tragedia.

Edytowane przez jacer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie pięknie rozpakowałem nowy wór i zrobiłem na nim pszenice, no filtrowanie trochę zajęło ale pomyślałem sobie eh przecież to pszenice! Ale dzisiaj jakaś maskara 3 h wysładzania ESB 3,4 kg na 5,5 kg zasyp i porażka, filtrator się zatkał, mieszanie, dmuchanie i ssanie gówno daje, grubość słodów ta sama co zawsze filtrator ten sam... Leciało ciurkiem przez 1h 10 litrów nazbierałem, a potem jeszcze bardziej pod górkę już myślałem, że wywalę to na kompost bo już sił nie miałem... ale jakoś dociągnąłem do końca. Nie mam pojęcia o co chodzi ale jak tak ma to wyglądać z całym tym workiem słodu to ja dziękuje i potwierdzam przypuszczenia poprzednich piwowarów, worek zamówiłem bezpośrednio w słodowni 06.03.2014.... mam nadzieję że ten słód już wyeliminowali bo nie chce powtórki z rozrywki... Zobaczymy jeszcze w planach mam witbiera, ześrutuje trochę grubiej (ale dodaję owsa na dobrą filtrację więc średnia to będzie próba porównawcza) potem IPA do której też go użyje, jeżeli się to powtórzy to znaczy się dana partia tego słodu jest słaba... No nic zabieram się za końcówkę chmielenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj warzyłem Wita na Pale Ale ze Strzegomia i kilka spostrzeżeń:

- podczas śrutowania dostałem dużo łuski, miałem wrażenie, że leci sama łuska :D

- zacieranie trwało w miarę normalnie jak na wita (całość jakieś 120')

- filtracja normalka, a wręcz książkowa :) 120l w 2h, czyli 1l/min

- ekstraktywność słaba, dostałem 11,4 zamiast 12,5-13blg. Niby 1-1,5blg, ale przy 100l robi różnicę.

 

ogólnie, nie jest źle, ale było lepiej. Poza tym przy dostępności innych słodów w tej samej cenie jakość nie powala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dołożę swoje spostrzeżenia co do tego słodu. Jedno piwko (pale ale 12 BLG, pilzneński powyżej 70%) pomimo klarownego filtratu, po gotowaniu wyglądało jakbym dolał do niego mleka. Przyznam, że nie robiłem próby jodowej, ale zacieranie trwało co najmniej 90 minut. Przy kolejnych warkach na tym słodzie, już nie zaobserwowałem tego problemu, ale ziarno zacząłem wrzucać do wody 50 C i dłużej zacieram, (do 2h staram się trzymać).

 

No i tyczy się to tylko pilzneńskiego, na Pale Ale nie widzę problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz i ewentualnie skoryguj pH. Mętność brzeczki po gotowaniu najczęściej właśnie z tego wynika.

 

No właśnie, w kolejnych warkach zacząłem to robić :D, zapomniałem o tym wspomnieć. Co nie zmienia faktu że w poprzednich warkach na tej samej wodzie, ale na innej partii słodu bez korekty pH nie miałem tego problemu.

Edytowane przez Keleris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra zrobione piwo, wydajność troszkę mniejsza niż zwykle ale nie tragiczna. Żeby nie było robię korektę pH ale to co dziś otrzymałem, miałem tylko raz w wielozbożowym... a tam to inna bajka. Na zasypie co dzisiaj spokojnie w 40 minut skończyłbym filtracje, a tu taki klops. Przemek może masz jeszcze słód ze starej partii? Czy nie dawno zamawiałeś? Zobaczymy jak następne piwa ale mam nadzieje że to po prostu za drobne śrutowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co to za partia - dostałem ten słód w zamian za pale ale z BM. Słód w workach z TB. Nie mam go więcej (i jak na razie nie zamierzam kupować), także więcej testów nie będzie. Spostrzeżenia raczej dotyczą porównania ze słodami BM i Strzegomiem z 2012 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyeliminowali bo nie chce powtórki z rozrywki...

Dla pewności oraz eksperymentu powtórzyłbym to piwo. Schemat identyczny, bez modyfikacji i ułatwień. Wiem, że to w pewnym sensie strata czasu i klon poprzedniego piwa ale co tam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyeliminowali bo nie chce powtórki z rozrywki...

Dla pewności oraz eksperymentu powtórzyłbym to piwo. Schemat identyczny, bez modyfikacji i ułatwień. Wiem, że to w pewnym sensie strata czasu i klon poprzedniego piwa ale co tam.

 

Będę robił IPA na podobnym schemacie, ale dopiero za 2-3 tygodnie jak będę miał drożdże po tym bitterze, a na dniach witek to się zobaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ten pechowy słód ma słabą aktywność beta-amylazy, piwa w których stanowił podstawę zasypu wychodzą mi słodkie jakby w przerwie maltozowej nic się nie działo, dopiero dekstrynująca likwidowała skrobię z zacieru.

Ponadto stosowałem grubsze śrutowanie, przedłużone zacieranie i dość głębokie nacinanie złoża filtracyjnego bo i tak się przytykało.

Wydajność też niestety o kilka procent niższa od słodu z Malteurop, który używałem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Słód pszeniczny, który obecnie sprzedajemy jest tą samą homogeniczną partią. Nic nie zmienialiśmy. Nie mieliśmy również podobnych informacji dotyczących filtracji, o których piszecie, od innych odbiorców

zdaje się, że cały czas jest mowa o słodzie pilzneńskim, nie pszenicznym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Słód pszeniczny, który obecnie sprzedajemy jest tą samą homogeniczną partią. Nic nie zmienialiśmy. Nie mieliśmy również podobnych informacji dotyczących filtracji, o których piszecie, od innych odbiorców

zdaje się, że cały czas jest mowa o słodzie pilzneńskim, nie pszenicznym

 

Rzeczywiście, to niezrozumienie z opisu Browaru Undeath.

 

Odnośnie słodu pilzneńskiego musielibyśmy mieć dokładną identyfikowalność, warunki przechowywania, itp. Zakup 06.03.2014 z pewnością dotyczył poprzedniej partii z której część z Was zgłaszała problemy z wydajnością i filtracją.

Jeśli temat wciąż dotyczy poprzedniej partii, to tak jak pisaliśmy wcześniej, charakteryzowała się ona wyższym białkiem, więc to z pewnością nie niższa aktywność beta-amylazy. Odmiany bogate w białko, prowadzone w procesie z prawidłową kontrolą oddychania ziarna, w pierwszych dniach kiełkowania będą jej tworzyły więcej. Poprzednia partia pilzneńskiego jest tego przykładem.

 

Tak, jak sygnalizowaliśmy od 17.03.2014 mamy w sprzedaży dużą partię słodu, który został sprawdzony i przetestowany w procesie.

 

Czekamy na kolejne wnioski z Waszych doświadczeń z nową partią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja używam pilzneńskiego ze strzegomia od roku wydajność mam na poziomie 85 - 90 % . Słód był zamawiany w różnych odstępach czasowych. Wydajność porównywalna z wayermanem a cena sporo niższa 85 zł / 25 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.