Skocz do zawartości

Chmielenie na zimno


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Wrzuc calosc od razu na 5 dni przed butelkowaniem. Uwazm, ze nie ma sensu dzielic na 3 dniowe porcje, przerabialem juz ta metode i obecnie wrzucam calosc na 5 dni

 

Wysłane z mojego HTC Desire 500 przy użyciu Tapatalka

 

potwierdzam , wielokrotnie testowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

a powiedzcie czy można z tym filrowaniem przesadzić? tzn jak np zastosuje gąbkę filtracyjną w rajstopie to czy np nie odfiltruje drożdży potrzebnych do refermetacji?? i co z filtrami do ekspresów przelewowych? takich papierowych? wsadzić np 3 jeden w drugi i lać? można ew wymienić po kilku litrach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rajstopa się sprawdza bez żadnych dodatków. I nie odfiltrujesz w ten sposób drożdży :) Są to zbyt małe komórki. Moim zdaniem filtry się zapchają , ale nie stosowałem. Rajstopę wiążesz na końcu tak żeby został jakby woreczek na chmiel który się tam w niej zbiera ( czyli od końca wężyka jeszcze kilka cm rajstopy musisz mieć )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Może tutaj się podłączę.... Ostatnio po raz kolejny chmieliłem na zimno granulatem i przed rozlewem, 5 dni po wsypaniu granulatu do fermentora, ku mojemu zdziwieniu, na powierzchni pływały takie niby rozmokłe szyszeczki... pierwszy raz coś takiego zauważyłem przy granulacie (zwykle zamieniało się to w błotko które opadało na dno). Mowa o: CHMIEL AHTANUM 50 g granulat - zbiór 2014 (zakupiony w PIWOWIN). Czyżby źle zrobiony granulat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio miałem taki sam problem (chmieliłem lubelskim i większość pływała po powierzchni) i skonsultowałem to z bardziej doświadczonymi piwowarami i podobno nie ma zasady jak ten chmiel się zachowuje po wsypaniu na cichą. Ale może niech wypowiedzą się bardziej doświadczeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 pytania co do chmielenia na zimno:

1. Czy czegoś dziwnego można się spodziewać chmieląc kilkoma rodzajami chmielu na raz?

2. Jak ma się wrzucenie płatków dębowych do chmielenia na zimno? Czy drewno nie absorbuje olejków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1. Że będziesz miał aromat ogólno-chmielowy a nie wynikający z konkretnej odmiany. Hieronymus w swojej książce zaleca dawać góra 2-3 odmiany. Z drugiej strony czytałem ostatio w BYO pomysły na piwo o dominującej nucie ktoregoś z głównych olejków. Wtedy należałoby użyć kilku odmian, które zaweriają duże ilości danego olejku (np myrcenu) - użycie kilku odmian spowoduje "rozwodnienie" efektów innych aromatów specyficznych dla danych odmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.