Jump to content
Sign in to follow this  
santa

Regulowanie wartości ekstraktu początkowego

Recommended Posts

Intryguje mnie jedna rzecz. Był kiedyś temat, w którym pytający przygotwał recepturę. Oceniający określili mniej więcej ile BLG będzie miało piwo. Kolega chciał mniej BLG, więc naturalna rada padła, żeby zmniejszyć zasyp. Wtedy ktoś doświadczony (nie pamiętam kto, ale pamiętam, że ktoś z wyjadaczy) dodał, że oczywiście należy to zrobić poprzez zmniejszenie jedynie ilości słodów podstawowych, karmele i inne zostawić w takiej ilości, w jakiej są. Nie mogę znaleźć teraz tego tematu. O ile dobrze pamiętam, to była to rada ogólna (na zasadzie "tak się robi"), a nie dotycząca tego jednego przypadku. Skąd taka podpowiedź, może mnie ktoś oświecić?

 

Przy okazji. Widziałem kilka filmów z USA, na których drożdże suche nie były uwadniane w wodzie, tylko rozsypywane delikatnie na grubą wartstwę piany, powstałą w trakcie mieszania (napowietrzanie). "Uwadniały" się na tej właśnie pianie. Czy ktoś to praktykuje?

Edited by santa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiele osób praktykuje zadawanie drożdży w taki sposób. Ja osobiście wole uwadnianie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do pierwszego pytania - rozumiem, że pytasz dlaczego zmniejszyć ilość słodu podstawowego, a nie wszystkich proporcjonalnie. Jeżeli mowa było o zmniejszeniu planowanej gęstości np. o 1°Blg, to zmniejszanie proporcjonalne ilości wszystkich słodów, łącznie z odejmowaniem po kilka gram słodów karmelowych, byłoby dosyć uciążliwe. Poza tym nieznaczne zmniejszenie procentowego udziału słodu podstawowego w całym zasypie w niewielkim stopniu wpłynie na końcowy charakter otrzymanego piwa (w przeciwieństwie do np. zmniejszenia zasypu słodu karmelowego).

Edited by olo333

Share this post


Link to post
Share on other sites

słody karmelowe mają mniejszą aktywność enzymatyczną czy jak to sie tam nazywa więc zmniejszanie ich ilości nie da pożądanego rezultatu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest pitupitu

No nie bardzo, aktywnośc enzymatyczna w tym przypadku nie ma znaczenia, chodzi o ekstraktywność słodu czyli o to ile odda cukru do brzeczki a o enzymy bym się nie martwił bo po pierwsze karmelowe już są scukszone w procesi produkcji a jeśli nawet coś w nich zostało skrobii to rozłożą ją enzymy ze słodu podstawowego.

 

Co do pytania z tytułu wątku to uważam, że jest to błędne założenie bo ilość słodów zmniejsza się w taki sposób aby osiągnąć konkretne piwo o konkretnym ekstrakcie a recepturę aktualizuje się dla wszystkich składników.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tu nie chodzi o aktywność enzymatyczną (siłę diastetyczną jak ktoś woli), ale o mniejszą ekstraktywność tych słodów. Poza tym, tak jak napisał kolega Olo, po co zmniejszać proporcjonalnie ilości karmeli, jak wyjdą jakieś śmieszne liczby, kwestia o ile ta być niemszenie to blg.

 

[fito był szybszy :D]

Edited by leszcz007

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.