Skocz do zawartości

mieszadło


bnp

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Z silniczka mam 3 przewody, minus, 5V oraz 12V

Silniczek od wycieraczek jest zasilany tylko 12V, tak więc masz minus, bieg wolniejszy i bieg szybszy.

 

 

Chcący mieć dwie prędkości oraz dobre obroty silniczka muszę zamienić bieguny. A co zrobić gdy chcę mieć dwie prędkości?
 

Nie zrozumiałem tego.

Co do długości łopat, to musisz zostawić luz. Myślę, że 3cm powinno wystarczyć. Ja mam blisko dna, pewnie ok. 1-1,5cm. Tym bardziej jak podgrzewane jest od spodu, lepiej żeby było dosyć blisko dna, i przy podgrzewaniu się nie przypalało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak jednorazowo to zrób jak napisałem w poprzednim poście. Ja zrobiłem dokładnie to samo: http://www.piwo.org/topic/17892-budowa-warzelni-50l-od-podstaw/?do=findComment&comment=358325.

To silnik prądu stałego, więc kierunek obrotu zmienia się zamianą biegunów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeszcze jedno pytanie:

Jako że wszystko w komplecie, przyszedł czas na próbę. Wszystko działa jak powinno. Podpięty miałem (chyba wolniejszy bieg) do 12V. Kręcił się w miarę dobrze. Tyle, że gdy dotykałem silnik bądź korpus ręką a cześć przedramienia lekko stykało się z rantem od garnka czułem delikatne pieczenie. Jak przebicie. I tak właśnie było.

Elektryk ze mnie żaden. Pytanie co zrobiłem nie tak? Dodam, że na korpusie od spodu (na którym zamontowany jest silnik) podłożyłem silikonowe podkładki tak aby drżenie od obracającego się silnika nie przenosiło się na garnek. Czyli jest odizolowane. Aczkolwiek mieszadło kręci się w wodzie.

Co robić? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mój błąd, zamieniłem bieguny.

to nie rzecz w kolejności biegunów zasilania na silniku.

Rzecz w tym, że do całości urządzenia (silnik z mocowaniem i mieszadłem, korpus kadzi) musiałbyś skutecznie podłączyć uziemienie.

Uziemienie to w instalacji 230V przewód ochronny PE o kolorze żółto zielonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dodatkowo mam odprowadzić od silnika uziemienie czy nie separować mocowania silnika od rantu garnka?

Jak już to doprowadzić :)

ale może to z gara wystarczy. Teraz gdy gar masz uziemiony, a mieszadło nie to pewnie następuje elektroliza :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po kiego grzyba wyprowadzać minus z masy na zewnątrz? Myślałem, że po to.

Nigdzie w żadnych tematach związanych z mieszadłem o odprowadzeniu uziomu nie czytałem.

Gdzie go najlepiej odprowadzić? Do bolca w gniazdku?;-)

 

Wysłane z mojego C1905 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To po kiego grzyba wyprowadzać minus z masy na zewnątrz?

a gdzie Ty takie zalecenie znalazłeś?

Wręcz przeciwnie jeśli silnik ma podłączoną jedną ze szczotek do obudowy (a tak bywa) to trzeba ją odseparować.

Wynika to z istoty konstrukcji zasilaczy impulsowych.

 

 

 

Gdzie go najlepiej odprowadzić? Do bolca w gniazdku?

tak bolec to właśnie przewód PE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A tak na szybko, na teraz?

Zmierz napięcie miedzy mieszadłem a garem lub obudową grzałek :)

Jest napięcie=jest elektroliza

 

 

 

czy zachodzi autoliza?
 

Autoliza to rozpad komórek drożdżowych w piwie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem i napięcie na obudowie występuje tylko wtedy gdy zamieniam bieguny. Tzn. jak zero od silnika podpinam pod 12V zasilacza a szybki/wolny bieg pod GDN zasilacza celem uzyskania odwrotnych obrotów silnika. Gdy odprowadzam z obudowy silnika na bolec PN zasilacz wyłącza się.

Jak jest podpięty prawidłowo tj. 12V zasilacz z szybkim/wolnym biegiem, zero z GDN zasilacza, nie ma przebicia ale mam złe obroty.

Muszę zostawić tak i wymyślić sposób na nieodkręcanie się mieszadła. Chyba, że jest jakiś inny sposób?

 

Jest rozwiązanie (wcześniej nie znalazłem wątku):

http://www.piwo.org/topic/17892-budowa-warzelni-50l-od-podstaw/

Pokrywa mechanizmu ślimaka, tak też jest blaszka, która styka się z obudową silnika. Stąd moje problemy :)

Edytowane przez Drapichrust
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Muszę zostawić tak i wymyślić sposób na nieodkręcanie się mieszadła. Chyba, że jest jakiś inny sposób?
 

Nie wiem jak masz mocowane mieszadło, ale albo lewy gwint, albo skontrować drugą nakrętką, albo nakrętka samokontrująca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jest rozwiązanie (wcześniej nie znalazłem wątku): http://www.piwo.org/...50l-od-podstaw/

Cieszę się, że mogłem Ci pomóc
U mnie jeszcze obok szczotki "-" szła blaszka, która miała styk z śrubą mocującą całość do korpusu. Dodatkowo tam był styk z masą.

W każdym razie mogę zacierać ;-)

 

Wysłane z mojego C1905 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej, kompletuję sprzęt do budowy HERMS-a i zastanawiam się, jak rozwiązać centrowanie mieszadła na fałszywym dnie. Koniec pręta mieszadła będzie nakrętką kołpakową, ale zastanawiam się jak to zakotwiczyć, bo włożyć w dziurę wywierconą w dnie nie bardzo mi się widzi, bo będzie tarcie stali o stal i jej posmak w piwie, więc myślę nad jakąś tuleją z HDPE. Macie na to jakiś patent, w sensie coś gotowego do wykorzystania?

 

Uważasz, że mocowanie mieszadła przy dnie jest konieczne? Przy odpowiednim usztywnieniu go u góry nie jest to według mnie wymagane.

Ja mam założoną tuleje teflonową u góry i śmigało bez bicia parę lat, nawet przy 15kg zasypie.

Jeśli chcesz to profesjonalnie wykonać, to załóż u góry łożysko z oprawą.

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=%C5%82o%C5%BCysko+z+opraw%C4%85&bmatch=base-relevance-floki-5-com-1-5-1012

 

Ja zrobiłem teraz nowe mieszadło z blachy nierdzewnej, z większymi łopatami, a co za tm idzie z prętem większej średnicy, ale na ten sam wzór co poprzednie.

Ważne, żeby mieszadło miało 2 punkty oparcia (mocowania) nie koniecznie jeden z nich musi się znajdować na dnie.

http://www.piwo.org/topic/1650-browar-escarabajo/?p=424666

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.