Jump to content
Ochlapus

Niesłodowana pszenica

Recommended Posts

Mam pytanie dotyczące niesłodowanej pszenicy. Czy zwykła ześrutowana pszenica wymaga kleikowania?

Czytałem że poprawia pienistość piwa. Teść ma sporo pszenicy wiec chciałem trochę poeksperymentować ;)

Są jakieś zasady stosowania takiej pszenicy?

Przy okazji drugie pytanko:

Chciałbym śrutować słody w śrutowniku teścia (grubość śrutowni chyba ok) jednak czy resztki pszenicy, żyta i innych ziaren jakie zostały w śrutowniku mogą mi pogorszyć jakość piwa?

Pozdrawiam

Drobno śrutorać

Definitywnie kleikować.

Niewielkie ilości innych zbóż nie zaszkodzą

przyda się użyć łuski gryczanej, szczególnei przy dużym udziale pszenicy niesłodowanej (powyżej 50%) - mogą być problemy z filtracją. Ja nie używam, ale czasem kończy się to kilkugodzinną bolączką.

Używam, kupuję na bazarach, trzeba ją oczyszczać z paproszków. Dodać po trochu nie szkodzi (u mnie :) ). Gotowych przepisów jest dużo na forum z dodatkiem niesłodków. Bąk odpada, zerknij na temat 'słody z Bruntala', tam jest fotka śrutownika, który do piwowarstwa jest ok.

Edited by GB...

Śrutownik jakiś tam rolniczy :P Jest możliwość zmiany sit na różne grubości śrutu.

Nie planowałem dużego udziału niesłodowanej pszenicy w całym zasypie, co najwyżej 20%.

No to będzie trzeba kleikować :/ . Na wiki jest to dość skromnie opisane szczególnie jakie efekty stosowania takich niesłodowanych zbóż.

Czy ktoś ma jakąś sprawdzoną recepturę na piwko z udziałem dodatku takiego ziarna?

Śrutownik rolniczy z wymiennymi sitami to lipa, możesz sobie w nim pszenicę ześrutować, ale słodu już nie, bo będziesz miał całkowicie zmieloną łuskę.

Guest tomato

Nie wiem o jakim dokładnie modelu mówisz ale mój "rolniczy" działa bez zarzutu.

Raczej mam coś podobnego jak kolega Tomato bo łuski zostają...no wygląda to jak kupowane przeze mnie śrutowane słody.

Zapowiada się witek :) . Potrzeba mi jeszcze tylko kolendry i curacao....

Ja czasami używam pszenicy lub żyta niesłodowanego lub ich mixu nawet do 50% zasypu (zalecane jest do 30%) i wychodzi dobre piwko. Tylko trzeba dłużej zacierać, ze względu na mniejszą ilość enzymów.

Nie wiem o jakim dokładnie modelu mówisz ale mój "rolniczy" działa bez zarzutu.

Mówię o tzw. bijakowym, to one najczęściej mają wymienne sita i robią sieczkę z łuski.