Skocz do zawartości

Słód bursztynowy Caraamber Weyermann


wd40

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Piwowarzy/rki,

 

Słód bursztynowy Caraamber Weyermann (EBC 60-80)

 

 

czy ten słód dodawać po próbie jodowej (negatywnej) - wg opisu jest to słód karmelowy - nie czynny enzymatycznie ?

 

 

czy słody powyżej 800EBC - to słody które dodaje się dopiero po próbie jodowej, czy można je jakoś rozpoznać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Piwowarzy/rki,

 

Słód bursztynowy Caraamber Weyermann (EBC 60-80)

 

 

czy ten słód dodawać po próbie jodowej (negatywnej) - wg opisu jest to słód karmelowy - nie czynny enzymatycznie ?

 

 

czy słody powyżej 800EBC - to słody które dodaje się dopiero po próbie jodowej, czy można je jakoś rozpoznać ?

Ja karmelowe daję od początku, a palone to w zależności o charakteru jaki ma mieć piwo, jak chcę by stout by naprawdę mocno palony to od początku, a jak chcę tylko przyciemnić kolor i uniknąć palności jak w szkockim ale to daję nawet dopiero do filtracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie robię próby jodowej, a karmelowe i ciemne wrzucam na ostatnie 15-20 min zacierania. Te jasne karmelowe podobno są nieco czynne enzymatycznie, z tego co wyczytałem na forum, ale to przecież tylko dodatek, więc nie ma to większego znacznia. A 15 min wg mnie daje radę.

 

Wysokość EBC poznaję jak przeczytam, choć ciemny kolor jednoznacznie wskazuje na wysokie EBC (wszak to wskaźnik barwy), a czy 800 czy 600, i tak dawałbym na koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie, ale w opisie słodu producent mówi że może stanowić do 20 % przyjmując maximum ok 1kg przy zasypie 7kg ... czy nie powinno się go wrzucić trochę wcześniej ? Rafek -> też chciałem go wrzucić na początku - ale żeby mi próby jodowej nie zmącił ;) ponury-> też zastanawiałem się nad sensem próby <- ostatnia nic nie pokazywała już po ok 20-30 minutach od startu zacierania

 

 

 

czy użyć go tylko do pociemniania barwy...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się trochę podepnę pod temat, bo nie chcę zakładać nowego. A mam pytanie, czy jeśli black IPA wyszło mi za mało czarne (dodałem 400g słodu barwiącego Strzegom na ostatnie 10 minut zacierania) to czy można przy rozlewie do butelek zaparzyć trochę tego słodu w gorącej wodzie (zrobić taką jakby kawę) i w tym rozpuścić glukozę do refermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się trochę podepnę pod temat, bo nie chcę zakładać nowego. A mam pytanie, czy jeśli black IPA wyszło mi za mało czarne (dodałem 400g słodu barwiącego Strzegom na ostatnie 10 minut zacierania) to czy można przy rozlewie do butelek zaparzyć trochę tego słodu w gorącej wodzie (zrobić taką jakby kawę) i w tym rozpuścić glukozę do refermentacji?

 

ja bym spróbował, daj znać co wyjdzie :)

 

tylko oczywiście w temp. zacierania, czyli max 75 C, żeby garbników nie wypłukać

Edytowane przez ponury fermentaThor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.