Jump to content
Sign in to follow this  
wd40

Słód bursztynowy Caraamber Weyermann

Recommended Posts

Szanowni Piwowarzy/rki,

Słód bursztynowy Caraamber Weyermann (EBC 60-80)

czy ten słód dodawać po próbie jodowej (negatywnej) - wg opisu jest to słód karmelowy - nie czynny enzymatycznie ?

czy słody powyżej 800EBC - to słody które dodaje się dopiero po próbie jodowej, czy można je jakoś rozpoznać ?

Szanowni Piwowarzy/rki,

Słód bursztynowy Caraamber Weyermann (EBC 60-80)

czy ten słód dodawać po próbie jodowej (negatywnej) - wg opisu jest to słód karmelowy - nie czynny enzymatycznie ?

czy słody powyżej 800EBC - to słody które dodaje się dopiero po próbie jodowej, czy można je jakoś rozpoznać ?

Ja karmelowe daję od początku, a palone to w zależności o charakteru jaki ma mieć piwo, jak chcę by stout by naprawdę mocno palony to od początku, a jak chcę tylko przyciemnić kolor i uniknąć palności jak w szkockim ale to daję nawet dopiero do filtracji.

nie robię próby jodowej, a karmelowe i ciemne wrzucam na ostatnie 15-20 min zacierania. Te jasne karmelowe podobno są nieco czynne enzymatycznie, z tego co wyczytałem na forum, ale to przecież tylko dodatek, więc nie ma to większego znacznia. A 15 min wg mnie daje radę.

Wysokość EBC poznaję jak przeczytam, choć ciemny kolor jednoznacznie wskazuje na wysokie EBC (wszak to wskaźnik barwy), a czy 800 czy 600, i tak dawałbym na koniec.

panowie, ale w opisie słodu producent mówi że może stanowić do 20 % przyjmując maximum ok 1kg przy zasypie 7kg ... czy nie powinno się go wrzucić trochę wcześniej ? Rafek -> też chciałem go wrzucić na początku - ale żeby mi próby jodowej nie zmącił ;) ponury-> też zastanawiałem się nad sensem próby <- ostatnia nic nie pokazywała już po ok 20-30 minutach od startu zacierania

czy użyć go tylko do pociemniania barwy...?

ostatnio użyłem ponad 20% karmelowych w zasypie, poszło wszystko od początku zacierania.

Guest tomato

ale jak ma zmącić próbę? chyba nie kolorem, bo on jasny jest.

zaryzykuje i zasypie na początku .... zobaczymy ...

zaryzykuje i zasypie na początku .... zobaczymy ...

Żadne ryzyko. Można zwlekać z palonymi, a reszta jaśniejszych to u mnie zawsze od początku.

korzystając z okazji dopytam - na ile czasu dodajecie palone ? 5minut , 10 ??? i w 72 ? czy 78°C

To ja się trochę podepnę pod temat, bo nie chcę zakładać nowego. A mam pytanie, czy jeśli black IPA wyszło mi za mało czarne (dodałem 400g słodu barwiącego Strzegom na ostatnie 10 minut zacierania) to czy można przy rozlewie do butelek zaparzyć trochę tego słodu w gorącej wodzie (zrobić taką jakby kawę) i w tym rozpuścić glukozę do refermentacji?

To ja się trochę podepnę pod temat, bo nie chcę zakładać nowego. A mam pytanie, czy jeśli black IPA wyszło mi za mało czarne (dodałem 400g słodu barwiącego Strzegom na ostatnie 10 minut zacierania) to czy można przy rozlewie do butelek zaparzyć trochę tego słodu w gorącej wodzie (zrobić taką jakby kawę) i w tym rozpuścić glukozę do refermentacji?

ja bym spróbował, daj znać co wyjdzie :)

tylko oczywiście w temp. zacierania, czyli max 75 C, żeby garbników nie wypłukać

Edited by ponury fermentaThor