Jump to content
Sign in to follow this  
Bogi

Browar Sędzibeer Belgian Tripel

Recommended Posts

Bardzo chciałem poznać to piwo, bo rozwijanie tripla to jedno z moich ukierunkowań. Skąd tak dokładne blg początkowe, że aż 2 miejsca po przecinku? Bardzo ładna, kolorowa etykieta.

 

Zapach lekko piwniczny, mało słodki. Nuta górna: miodowo-lambikowo kwaskowata, nuta dolna: b. lambikowa. Pachnie po belgijsku, ale brakuje trzciny i alkoholu.

 

W smaku piwo jest ostre, piana się zredukowała, widoczny miód, chmiel za mocno przebija, ale o dziwo, krótko zostaje na języku.

 

Piwo pełne i ciężkie, ale mało belgijskie w ostatecznym rozrachunku-brakuje gazu i orzeźwienia, pikantności. Czasem mam wrażenie, że piję starego lambika albo coś z beczki. W ciemno nie powiedziałbym, że to może być tripel, bo nie ma jego cech, aczkolwiek jest to z pewnością piwo jakieś belgijskie, może strong pale ale, ciężko je zaklasyfikować. W stosunku do bardziej stonowanych tripl'ów brak pikantności, przypraw, w stosunku do triplów konkretnych La Trappe czy Kasteel, nie ma trzciny, ani alkoholu. Czyli albo Tripel na rozdrożu dróg, ale coś kompletnie nowego.

 

Ze smakiem wypiłem, bo moje klimaty. Alkohol ukryty bardzo ładnie, choć przy dłuższej degustacji zaczyna wyłazić. Moja rada, przyprawy, trzcina, płyciej odfermentować, może tutaj zaistniały kwestie, które stworzyły to piwo tak, że jednak odbiega od kwestii zasadniczej?

post-5299-0-68474500-1393239188_thumb.jpg

Edited by Bogi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gentleman nie pije po dwunastej, tylko przed :D A na poważnie, dziś lżejszy dzień i za dwie godzinki dopiero będę nauczał ;)

Edited by Bogi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piwo nagazowane w moim stylu - dość słabo - nie znoszę musowania na języku :P Zamiast cukru użyty miód. Alkohol ukryty bardzo w porównaniu do przedstawicieli stylu których ostatnio próbowałem (wziąłem wszystko z Piotra i Pawła żeby zrobić porównanie :D ) - pamiętajmy że to piwo rozlane jest 10.01.2014r. :D Odfermentowanie dość spore, bo do 2,46 BLG wg. refraktometru. Drożdże Trappist Ale nie są korzenne ani przyprawowe w stosunku do np. Ardenów ale mi świetnie pasują w tym piwku. To piwo kosztowałem niedługo po butelkowaniu i o dziwo: alkohol był mniej wyczuwalny za to brzoskwinia urywała nos. Praktycznie co tydzień to piwko jest inne...

Edited by Mariusz_CH

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nigdy nie próbuję odtworzyć jakiegoś piwa jeśli jest ogólnie dostępne, wolę kupić takowe jeżeli posmakuje. Zrobiłem "moje" piwko w belgijskich klimatach :D Zresztą te w/w przykłady kopały tak alkoholem, a dla mnie taki stan rzeczy jest niedoprzyjęcia :D

Edited by Mariusz_CH

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest tomo33

Nuta górna Nuta dolna o co chodzi Panie autorze recenzji?

Edited by tomo33

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najpierw przechylasz szklankę do siebie i tam zanurzasz nos, tam gdzie są nuty lżejsze, kwiatowe, ulotne bardziej, później nie zmieniając nachylenia szklanki, przesuwasz nos na przeciwległą taflę trunku i tam szukasz nut cięższych, alkoholowych, ziemistych, bardziej głębokich. Najdokładniejszy do wąchania będzie snifter albo nie całkiem nalane szkło do belgów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.