Skocz do zawartości

Płyn Lugola


watson

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, proszę o radę. Czy płyn Lugola w postaci glicerynowego roztworu jodu (jod 10 mg, jodek potasu 20 mg, gliceryna 99,5%, woda oczyszczona) również będzie dawał poprawne wyniki? Wiem że najlepszy jest wodny, ale trudno go dostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre "ksionzki" mówiły że w jodynie może się wtrącać jod podczas próby jodowej, ale ja kiedyś ją używałem i było ok :-) co do przypadku kolegi wyżej- weź dwa spodeczki z wodą, w jednym wymieszaj trochę mąki ziemniaczanej i dodaj do obu swojego roztworu - wyniki da Ci odpowiedź na Twoje pytanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

roztwory glicerynowe i alkoholowe jodu/jodku potasu są bardziej stabilne niż wodne, a dają taki sam efekt. Różnica jest tak, że wodny jest bezbarwny (czasami żółty), natomiast pozostałe są już dużo ciemniejsze, co dla niedoświadczonych piwowarów może stanowić problem w odczycie próby jodowej. Nie mniej jednak efekt jest taki sam :D

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za informacje. Może jako ciekawostkę dodam, że dowiadywałem się o płyn Lugola w 3 aptekach dzisiaj:

1. Brak, i już od dawna problemy z nabyciem w hurtowniach,

2. Tylko na receptę i robimy na miejscu

3. Aktualnie nie ma, ale w poniedziałek już będzie. Oczywiście bez recepty.

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bzdura.... przy prawidłowym zacieraniu doświadczeni piwowarzy nawet nie używają...

Bawię się w słodowanie pszenicy i potem wędzę, dla spokojności robię próbę jodową. Lepiej mieć w chemii płyn niż go nie mieć. Argument jest tu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie stoi butelka, mogę przesłać, choć pewnie niewarto bo zapłaciłem mniej niż znaczek pocztowy na list. Użyłem raz. Dalej warzę i bez próby jodowej piwa też wychodzą.

 

bardzo trafny argument znalazłem przed chwilą tu: http://www.piwo.org/topic/12953-przestan-juz-tak-kombinowac-piwowarstwo-jest-proste/ :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dziś zrobiłem test wskaźnikia skrobi (ze znanego sklepu dla piwowarów) i płynu Lugola (z apteki).

Zastosowałem skrobię ziemniaczaną wymieszaną w wodzie i zakropiłem podobną ilością oboma płynami.

Wynik na zdjęciu.12182523_934644669943918_113165124454498

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

WItam, odświeżę temat ponieważ mam rozterki związane z testerem skrobi. Jako początkujący stosuję się do instrukcji i testuje również zacier owym płynem. Na początku myślałem, że wszystko ładnie się zaciera dlatego próba jodowa nic nie wskazuję. Ale jako, że chciałem zobaczyć co właściwie powinna wskazać pozytywna próba jodowa wybrałem trochę zacieru w miarę wcześniej żeby go sprawdzić, i nic nie wyszło... Próbowałem na różne sposoby wybierając czystą brzeczkę, dla zmiany gęstą wymieszaną ze słodem. wcześniej, później. Nigdy nic nie wskazała. Gdyby nie to, że sprawdziłem na skrobi ziemniaczanej i się zabarwiło pomyślałbym, że mi ktoś mi 20ml sików sprzedał za 5 zł :) Macie jakieś sugestie co robię nie tak? Wyczytałem, że płyn powinien zadziałać również na ziemniaku, ale mój nie zadziałał.

Edytowane przez karmelsik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.