Skocz do zawartości

piwo jak obolon białe


keda

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio miałem okazję spróbować obolona białego i chciałbym zrobić piwo podobne w smaku. Zastanawiam się czy jest to może piwo podobne do Kolscha lub Witbier bo widziałem że w skladzie miało slody jęczmienne i przeniczne oraz kolendrę. Może ktoś podpowiedzieć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj możesz poczytać artykuł Codera o warzeniu Witbiera http://www.wiki.piwo.org/index.php/Witbier_dla_zaawansowanych

a tutaj znajdziesz moją recepturę http://www.wiki.piwo.org/index.php/Witbier,_Dorota_Chrapek_%28dori%29

Może nie wyjdzie z tego dokładnie Obolon Bile, ale na pewno smaczne piwo :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zamiast Wyeast 3944 Belgian Witbier można zastosować inne drożdże - np wb-06 a zamiast curacao np. skórkę pomarańczową i w jakiej ilosci?

Na WB-06 uzykasz całkiem inne efekty, na pewno nie będzie to witbier. Jeśli chcesz używać drożdży suchych to polecam Berewferm Blanche.

 

Możesz użyć skórkę startą ze zwykłej pomarańczy w podobnej ilości co curacao. Ja osobiście nie używałam, ale pamiętam, że Coder ją wykorzystywał w swoich witbierach. Może coś podpowie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz użyć skórkę startą ze zwykłej pomarańczy w podobnej ilości co curacao.

Curacao (to handlowe) to nie jest starta skórka tak więc dodatek startej skórki ze zwykłej pomarańczy powinien być duuużo mniejszy (wagowo).

Eksperymentowałem jedynie ze startą skórką cytryny. Dodatek rzeczonej (z 1/2 cytryny) w warce 60l dał wymierny, wyczuwalny ale nie nachalny efekt "lemoniadowy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zamiast Wyeast 3944 Belgian Witbier można zastosować inne drożdże - np wb-06 a zamiast curacao np. skórkę pomarańczową i w jakiej ilosci?

Na WB-06 uzykasz całkiem inne efekty' date=' na pewno nie będzie to witbier. Jeśli chcesz używać drożdży suchych to polecam Berewferm Blanche.

 

Możesz użyć skórkę startą ze zwykłej pomarańczy w podobnej ilości co curacao. Ja osobiście nie używałam, ale pamiętam, że Coder ją wykorzystywał w swoich witbierach. Może coś podpowie :P[/quote']

Znalazłem w BA - drożdże s-33 a skórka - "Kolendre i skórke w 2 dawkach po 10g każdego, 15 i 5 min przed końcem gotowania" - cytat z receptury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w BA - drożdże s-33 a skórka - "Kolendre i skórke w 2 dawkach po 10g każdego, 15 i 5 min przed końcem gotowania" - cytat z receptury

Przyprawy - nie dłużej niż 5 min przed końcem gotowania.

Drożdże - muszą być płynne, do piw belgijskich nie wyprodukowano jeszcze przyzwoitych drożdzy suchych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże - muszą być płynne, do piw belgijskich nie wyprodukowano jeszcze przyzwoitych drożdzy suchych.

Coder co w takim razie sądzisz o Brewferm Blanche, bo ja czytałam dużo przychylnych opinii.

 

Podeprę się autorytetem Randy Moshera: on twierdzi że w swoich Witbierach używał skórkę praktycznie kazdego cytrusa z dobrym skutkiem, POZA tą suszoną curasao, która daje przykry goryczkowy efekt.

Kilka razy robiłam witbiera z curacao i nie zauważyłam "przykrego goryczkowego efektu". Z tego co czytam większość osób stosuje z powodzeniem właśnie gorzką pomarańczę. Ale dla porównania następnym razem zrobię Witbiera ze skórką zwykłej pomarańczy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże - muszą być płynne' date=' do piw belgijskich nie wyprodukowano jeszcze przyzwoitych drożdzy suchych.[/quote']

Coder co w takim razie sądzisz o Brewferm Blanche, bo ja czytałam dużo przychylnych opinii.

Ano tak, są jeszcze te drozdże Brewfermu. Pewnie będa lepszym pomysłem niż S33, ale sam ich nigdy nie używałem.

 

Używałem za to suszonej curacao w jednym witbierze i wyszedł bardzo słabo - nie wiem, czy akurat z winy skórki; ale i tak wolę używac świeżej.

 

Z tego co wyczytałem w Radical Brewing: curacao jest suszona w całości, razem z tą białą częścią skórki której nie należy używać, bo jest bardzo gorzka. Lepiej zetrzeć wierzchnią część świeżej pomarańczy (2-3 sztuki); trzeba wybrać najbardziej aromatyczne odmiany. Najlepsza jest podobno odmiana Seville (dostępna w USA), z Wietnamu, tzw. "sour oranges".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale lekkie złamanie goryczką z curacao nie zepsuje witbiera, no chyba, że ktoś ze 100g tej skórki walnie.

 

Co do drożdży Blanche to powtarzam po raz kolejny już, to są bardzo fajne drożdże do witów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do mojego ostatniego witbira (próbkę mają Dori i Kopyr) dodałem ok. 10-15 g curacao,

a oprócz tego świeżo startą skórkę z 3-4 pomarańczy (nie pamiętam dokładnie w tej chwili) i 1 cytryny.

Zapach wyszedł powalający w porównaniu z kilkoma witbirami z zeszłego roku, gdy używałem tylko curacao,

i w przyszłości zawsze będę dodawał świeżo startą pomarańczę.

 

Zgodzę się z Kopyrem, że dodatek curacao dodaje lekką goryczkę, która fajnie łamie smak piwa.

 

Fajny efekt daje jeszcze kolendra indyjska (pisał o tym Coder), kupiłem w Bomi dużą paczkę 150 g,

jest zupełnie inna - sama w sobie ma cytrusowe posmaki - daje dużo lepszy efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja do witbierów dodawałam po 40 ml Cointreau na 20 l warkę (przy przelewaniu na cichą)

To jest dobry sposób, zeby doprawić piwo na etapie rozlewu; jeżeli oczywiście jest się w stanie ocenić smak zielonego piwa, ja mam z tym zawsze problemy.

 

Ale Cointreau wydaje mi sie dość kosztownym dodatkiem; wystarczy skórka pomarańczowa moczona w wódce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czym zastapić płatki pszeniczne, bo nigdzie nie mogę ich znaleźć?

Możesz śmiało wziąć zamiennie płatki orkiszowe :P

 

Na serio to rozejrzyj się po delikatesach, widzę te płatki w wielu miejscach, albo w internecie.

Surowa pszenica też jest jak najbardziej OK - możesz kupić na targu jako karmę dla ptaków.

W ostateczności weź słód pszeniczny i trochę mąki pszennej; nie wiem tylko ile można wsypać mąki, żeby jeszcze filtracja działała. Pół kilo na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i zrobiłem w końcu to piwo zobaczymy co z tego wyjdzie. A robiłem tak:

 

Kleikowanie

- 0,8 kg płatki pszeniczne, 0,2 kg mąka pszenna, 0,4 kg płatki owsiane, 0,2 słód pilzneński do 6l ciepłej wody ? podgrzanie do 66C na 30 min ? po tym czasie zagotowałem

Zacieranie

Dodałem 7 l wody i 2,0 kg słód pilzneński 0,6 kg słód pszeniczny jasny

Przerwy

65C - 90 minut

72C - 20 minut ? próba jodowa negatywna

Gotowanie

czas gotowania 70 minut.

Na początku gotowania 35g Saaz Zatecky szyszka ? 65 minuta skórka z 2 pomarańczy i 15 g zmielonej kolendry.

Wyszło 20 l 12 blg ? zadane drożdżami Brewferm Blanche przy 28C ? Teraz po 19 godzinach ładnie fermentuje w 23 C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś - czyli po 6 dniach po postawieniu na burzliwą zmierzyłem °Blg i ku mojemu zdumieniu jest 6°Blg i mam pytanie - czy przelewać na cichą czy zostawić go na kolejne 5 dni na burzliwej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ;)

 

No to pewnie poczekam do poniedziałku bo przez weekend zamierzam pić tylko wino - mam wyjazd na Węgry ;)

zboczenieć! :)

toż tam sa doskonałe destylaty :):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.