Skocz do zawartości

Osad na dnie butelek


Rekomendowane odpowiedzi

Vizzo - a nie pijesz przypadkiem zbyt młodego piwa? ;)

wtedy lekko drożdżowy posmak to nic nadzwyczajnego

 

To raczej odpada bo piwo było butelkowane w Październiku'13 a mamy już początek Marca'14 i smak drożdży jest wyczuwalny tylko po zmniejszeniu temperatury i to o nie zbyt wiele bo po 20 minutach w lodówce już są wyczuwalne.

 

wydaje mi się, że powody mogą być dwa:

1. być może przelałeś dużo drożdży do butelek, bo np. robiłeś piwo na słabo flokulującym szczepie.

2. autoliza (nie jestem pewien, czy pół roku to już ten czas - nie zdarzyło mi się jeszcze trzymać piwa domowego przez pół roku - może bardziej cierpliwi koledzy podpiwiedzą)

 

Dziwi mnie ten wzrost intensywności zapachu drożdżowego przy obniżeniu temperatury. Być może zrobiłeś piwo mocno chmielone na aromat, a w zimnej temperaturze dużo trudniej go wyczuć i drożdże wychodzą na wierzch?

Ogólnie przydałoby się nieco więcej informacji - co to za piwo, jakie drożdże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to Belgian Tripel z zestawu surowców z piwoszarnia.pl, drożdże to Safale S-04. Autoliza raczej nie bo to samo działo się wcześniej w identyczny sposób czyli po wyjęciu z lodówki są wyczuwalne drożdże. W temperaturze takiej jak zostało przyniesione ze strychu( tam trzymam butelki) ok.10 stopni piwo smakuje dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 6 lat później...
8 godzin temu, Matt Vonsky napisał:

Witam Panowie 

Co do samego osadu to spoko ale dla czego przy otwarciu butelki kawałki osadu odrywaja się od reszty ze spodu czy to przyczyna za dużego na gazowania piwa? Proszę o porade jak pozbyć sie tej przyczyny. Pozdrawiam i na zdrowie ? 

Witaj,

mniej gazować, bardziej chłodzić. Być może masz tam nieodfiltrowane drobiny chmielu, to daje też taki efekt. Można ratować się odgazowaniem+chłodzeniem, w ostateczności nalewaj przez sitko.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.