Skocz do zawartości

Saison I miejsce w VII KPD Żywiec 2009


Rekomendowane odpowiedzi

Warka 44 warzona 12.03.2009

 

Zasyp:

2,7kg pilsneński

0,8kg wiedeński

0,7kg pszeniczny

0,2kg Carahell

0,2kg Caraaroma

0,1kg zakwaszający

0,3kg glukoza

 

Zacieranie:

60 minut w 64°C

20 minut w 72°C

 

Gotowanie 65 minut

 

Chmielenie:

30g Marynki (szyszki) na początku gotowania

20g Żateckiego (granulat) +20g curacao na 20 minut przed końcem

10g Żateckiego (granulat) + glukoza na 5 minut przed końcem gotowania

 

Ekstrakt 15°Blg.

Zadane starterem Wyeast 3724 Saison

 

Fermentacja burzliwa 14 dni w temp około 22°C

Fermentacja cicha 19 dni w temp około 22°C

 

Refermentacja 160g glukozy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Twoja receptura to już klasyk... jakbyś zechciała się odnieść do planów dodania monachijskiego zamiast wiedeńskiego, ewentualnie trochę ciemnego pszenicznego no i dlaczego tak długa burzliwa?? Kolendry nie dowieźli??

 

Pozdrawiam!

Monachijski oczywiście możesz dodać, ale proponuję użyć go mniej niż wiedeńskiego, ciemny pszeniczny też może być, ale ta sama uwaga. Mój Saison był dość ciemny więc, żeby trzymać się stylu nie ma co przesadzać z ciemnymi słodami.

Na pytanie o burzliwą już Pieron odpowiedział.

Kto powiedział, że do Saisona koniecznie trzeba używać kolendry lub jakichkolwiek przypraw? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

I ja chciałbym popełnić tu plagiat z ew. zamianą Carahella na Carabelge, głównie jednak zastanawia mnie inna modyfikacja ... chciałbym użyć wspomnianego Curacao a chmielić Styrian Goldings (Wiki proponuje do Saisona). Nie znam tego chmielu jeszcze i nie wiem czy taka mieszanka nie spowoduje jakiegoś przesadnego mixu aromatów, smaków ... generalnie landryny ?? :)

Edytowane przez gottri
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Mam zamiar popełnić saisona i z tym związane moje pytanie, czy mogę zastosować zamiast dedykowanych drożdży Wyeast 3724 Saison, drożdże do wita Wyeast 3944 Belgian witbier na opakowaniu zalecanymi stylami są Belgian Dubbel, Belgian Tripel, Spice, Herb, or Vegetable Beer, Witbier. Czy zmieni to znacząco smak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno będzie inny, ale pytanie czy gorszy/lepszy od Saisona na dedykowanych drożdżach, raczej nie. Ja zwykle fermentuję jedną warkę w kilku fermentatorach z rożnymi drożdżami (nawet dedykowanymi) i czuć różnice - to nic złego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nauczyłam się jednego, w produkcji belgijskich piw najważniejszy jest odpowiedni dobór szczepu drożdży i właściwie poprowadzona fermentacja. Jeśli prawdziwy Saison to tylko na dedykowanych drożdżach. Na innym szczepie wyjdzie Ci pewnie dobre piwo, ale niekoniecznie w stylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wnosi glukoza dodana podczas gotowania?

Dodanie glukozy w przypadku tej receptury, miało spowodować wyższy stopień odfermentowania, podniesienie zawartości alkoholu, a zmniejszenie treściwości gotowego piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Laktoza to cukier nie fermentowany doda mlecznej słodyczy. Czyli nie da %%%% tylko słodyczycz :)

A Piłeś Saisona ? Bo to jest ważna sprawa saison to dość nietypowe piwo więc dodawanie słodyczy czy "aromatu" miodowego mija się z celem..

Chyba że sie mylę to prosze o poprawę :]

Edytowane przez Lusterko87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

mam takie pytania:

 

- Czy podana tutaj receptura ma jakieś odniesienie do Saisona komercyjnego? np. Saison Dupont?

planuje zrobić Saisona jako klona jakiegoś przykładu komercyjnego w ramach odniesienia:)

 

- Czy ktoś więcej robił piwo wg. tego wzorca, jeśli tak to jakie rezultaty?

 

--Swoją drogą, z małymi zmianami to chyba najsensowniejsza receptura w interwebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytania:

 

- Czy podana tutaj receptura ma jakieś odniesienie do Saisona komercyjnego? np. Saison Dupont?

planuje zrobić Saisona jako klona jakiegoś przykładu komercyjnego w ramach odniesienia:)

 

- Czy ktoś więcej robił piwo wg. tego wzorca, jeśli tak to jakie rezultaty?

 

--Swoją drogą, z małymi zmianami to chyba najsensowniejsza receptura w interwebie.

 

Jakoś tak dziwnie mi się to czyta ;)

 

tutaj znajdziesz porównanie do komercyjnych przykładów.

Na czym mają polegać te "małe zmiany"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Czy ktoś więcej robił piwo wg. tego wzorca, jeśli tak to jakie rezultaty?

 

--Swoją drogą, z małymi zmianami to chyba najsensowniejsza receptura w interwebie.

Może nie robił, ale pił konkretnie to piwo od Doroty. :) Do dziś pamiętam degustację. Nie znając stylu wywarło na mnie wrażenie!

 

Nie rób żadnych zmian. To że jest troszkę ciemniejsze niema żadnego znaczenia. Zadbaj przede wszystkim o prawidłową fermentację, a "będzie Pan zadowolony" :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.